- Reklama -
Banner

Wpływ długotrwałego palenia marihuany na mózg

Według naukowców z Center for BrainHealth at The University of Texas, wpływ przewlekłego używania marihuany na mózg może zależeć od wieku rozpoczęcia i czasu jej stosowania.

W artykule opublikowanym w Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS), naukowcy po raz pierwszy kompleksowo opisali istniejące nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu i jego strukturze, wśród długoterminowych palaczy marihuany.

Wyniki rezonansu magnetycznego wykazały, że nałogowi użytkownicy marihuany mają mniejszą objętość mózgu w korze oczodołowej, czyli części mózgu związanej z uzależnieniem, a także łącznością mózgu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Naukowcy przebadali grupę 48 dorosłych użytkowników marihuany i grupę kontrolną składającą się z 62 osób. Badania wykazały, że użytkownicy marihuany mieli niższe IQ w porównaniu z grupą kontrolną, ale różnice nie wydały się być związane z zaburzeniami mózgu, jak również nie było bezpośredniej korelacji między zmniejszeniem objętości kory oczodołowej a deficytem IQ.

“Łączność strukturalna mózgu jest degradowana wraz z długotrwałym używaniem marihuany.”

Badania pokazują, że na początku regularnego używania marihuany najbardziej poprawia się łączność strukturalna i funkcjonalna mózgu. Wyniki wykazały, że większa łączność mózgu jest bezpośrednio skorelowana z intensywnością używania marihuany.

Chociaż większy spadek łączności w mózgu następuje po 6-8 latach regularnego stosowania marihuany, to jej użytkownicy nadal mają lepszą łączność niż osoby niepalące konopi.

“Do tej pory istniejące badania nad wpływem długotrwałego stosowania marihuany w strukturach mózgu były jednoznaczne, głównie ze względu na ograniczenia w metodologii,” powiedział dr Filbey.

“Chociaż nasze badania nie rozwiązały do końca wszystkich zmian w mózgu będących konsekwencją stosowania marihuany, to sugerują one, że zmiany te są związane z wiekiem inicjacji i czasem jej stosowania.”

Według autorów badań, przewlekłe stosowanie marihuany inicjuje złożony proces, który pozwala neuronom na przystosowanie się i rekompensatę mniejszej ilości szarych komórek, ale konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tej tezy i zbadania, czy zmiany te powracają do normy po odstawieniu marihuany, czy podobne efekty występują u okazjonalnych użytkowników i czy te efekty są rzeczywiście bezpośrednim wynikiem stosowania marihuany czy są czynnikiem predysponującym.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować