- Reklama -
Banner

Męskie jądra zawierają składniki systemu endokannabinoidowego

Częste stosowanie marihuany wiąże się z niską liczbą plemników, ale nie jest jasne, czy jest to faktycznie spowodowane przez używanie marihuany, czy też kannabinoidy mogą oddziaływać lokalnie z tymi komórkami. Badanie  opublikowane 19 września w Scientific Reports ujawnia, że pełny zestaw narzędzi układu endokannabinoidowego jest obecny w ludzkich jądrach, a zatem kannabinoidy mogą zasadniczo oddziaływać bezpośrednio na męski układ rozrodczy.

„Chociaż wykazano, że układ endokannabinoidowy odgrywa ważną rolę w fizjologii układu nerwowego i wpływa na metabolizm, jego wpływ na narządy rozrodcze nie został dokładnie wyjaśniony. Ten artykuł dodaje cennych danych do rosnącej liczby dowodów na to, że system endokannabinoidowy jest ważnym składnikiem męskich gonad.” – twierdzi Polina Lishko, biolog reprodukcyjny z University of California.

Chociaż poprzednie badania wskazywały, że receptory endokannabinoidowe znajdują się głównie w mózgu, to istnieją dowody na to, że system endokannabinoidowy działa w innych częściach ciała i innych procesach fizjologicznych, takich jak odporność, apetyt i rozmnażanie.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Endokannabinoid 2-AG i receptory kannabinoidowe CB1 i CB2 zostały wykryte w ludzkich plemnikach. Jak mówi Niels Skakkebæk z Uniwersytetu Kopenhaskiego, „widzieliśmy, że młodzi mężczyźni, którzy palili marihuanę, mieli mniejszą liczbę plemników, a więc niższą jakość nasienia. ”Nie przeprowadzono jednak badań nad układem endokannabinoidowym w ludzkich jądrach, w których rzeczywiście zachodzi spermatogeneza, mówi.

Skakkebæk i współpracownicy zbadali zdrowe próbki tkanki jąder od 15 mężczyzn poddanych operacji raka jądra, a także od wielu dawców narządów. Na podstawie tych badań naukowcy odkryli, że składniki systemu endokannabinoidowego były obecne zarówno w rozwijających się plemnikach, jak i w wydzielających hormony komórkach jąder.

Jak dotąd wyniki mają „nieznane znaczenie” dla płodności, więc zbyt niepokojenie konsumentów konopi byłoby przedwczesne, mówi Raul Clavijo, specjalista w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej mężczyzn z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Z pewnością „nadal musimy wiele dowiedzieć się o systemie
endokannabinoidowym”, mówi Skakkebæk „To dopiero początek”. Ważne jest jednak, aby „wszyscy zdawali sobie sprawę z systemu endokannabinoidowego. Jest nie tylko widoczny w mózgu, ale jest występuje również jądrach, więc kiedy ktoś pali marihuanę, musimy założyć, że kannabinoidy reagują również z komórkami jąder”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować