- Reklama -
Banner

Marihuana medyczna w leczeniu ADHD: Przełomowe odkrycia

Badanie przeprowadzone przez zespół brytyjskich naukowców dostarcza nowych dowodów na potencjalne korzyści płynące z medycznej marihuany dla osób z ADHD. W ramach tego rzadkiego badania opublikowanego w Psychopharmacology Reports, przez 12 badano pacjentów z ADHD stosujących medyczną marihuanę. Obserwowano u nich poprawę w zakresie lęku, jakości snu oraz ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem. Pacjenci dobrze tolerowali marihuanę: mniej niż jedna piąta z nich zgłaszała negatywne skutki uboczne, które w większości były umiarkowane. Autorzy badania twierdzą, że wyniki te, choć nie są ostateczne, dostarczają powodów do przeprowadzenia przyszłych badań nad zastosowaniem marihuany w leczeniu ADHD.

Rozumienie ADHD i wyzwania osób z ty

ADHD, czyli zaburzenie nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest neurorozwojowym schorzeniem charakteryzującym się zaburzeniem koncentracją uwagi, nadaktywnością i impulsywnością. Chociaż tradycyjnie klasyfikowane jako zaburzenie, wielu ekspertów obecnie definiuje je jako rodzaj neuroróżnorodności (naturalna ludzką różnorodność w sposobie przetwarzania informacji przez różne mózgi).

Patrząc z tej perspektywy, ADHD prezentuje unikalne korzyści, takie jak kreatywne myślenie, wysoki poziom energii i hiperkoncentracja. Jednak diagnoza wiąże się również z szeregiem trudności: nie tylko problemami z koncentracją, nadaktywnością i impulsywnością, ale także wyższym ryzykiem wystąpienia problemów ze snem, lękiem i depresją. Te trudności mogą negatywnie wpływać na jakość życia, naukę, pracę i relacje społeczne.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Dane z 2022 roku pokazują, ponad 10% populacji cierpi na ADHD. Chociaż niektóre leki okazały się skuteczne w łagodzeniu objawów ADHD (takie jak Adderall, Ritalin czy Wellbutrin), wiele z nich powoduje negatywne skutki uboczne. Z powodu ryzyka takich efektów jak zmniejszenie apetytu, bezsenność, zaburzenia regulacji emocjonalnej, drażliwość i niekorzystne zdarzenia sercowo-naczyniowe, wiele osób zdiagnozowanych z ADHD unika stosowania tych leków.

Zobacz też: Używanie marihuany prowadzi do poprawy objawów ADHD

Potencjał marihuany w leczeniu ADHD

Marihuana jest znana z aktywacji układu endokannabinoidowego, który, według badań przedklinicznych, może być upośledzony u osób z ADHD. Dodatkowe badania wskazują, że marihuana może pomóc zwiększyć koncentrację, motywację, zdolności uczenia się, pamięć, a także zmniejszyć hiperaktywność, natłok myśli i impulsywność u osób z ADHD.

Jednak inne badania zaobserwowały, że marihuana może pogarszać funkcje poznawcze u pacjentów z ADHD. Te przeciwstawne odkrycia wskazują na potrzebę dalszych, dogłębnych badań w celu zrozumienia rzeczywistego wpływu marihuany na ADHD.

ADHD i Marihuana: 12-miesięczne badanie

W celu zbadania długoterminowych skutków stosowania marihuany przez osoby z ADHD, naukowcy w omawianym badaniu przeanalizowali dane 68 pacjentów z ADHD z Brytyjskiego Rejestru Medycznej Marihuany. Osiemdziesiąt procent pacjentów już wcześniej korzystało z marihuany.

Analizując zgłaszane przez pacjentów wskaźniki wyników (jak również codzienne dawki CBD i THC) w odstępach 1, 3, 6 i 12 miesięcy, stwierdzono, że poziom lęku, jakość snu oraz ogólna jakość życia związana ze zdrowiem uległy poprawie.

Tylko 11 z 68 uczestników zgłosiło jakiekolwiek negatywne skutki uboczne. Dziewięciu pacjentów rzeczywiście przestało stosować inne leki na ADHD podczas leczenia. Co ważne, wskaźniki lęku i jakości snu poprawiały się przy każdym kolejnym pomiarze przez cały 12-miesięczny okres. Znaczną poprawę zaobserwowano również w ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem przez pierwsze 6 miesięcy badania. Jednakże, po 12 miesiącach, te poprawy powróciły do poziomu wyjściowego – bez znaczącej różnicy między pacjentami, którzy już wcześniej używali marihuany, a tymi, którzy nie.

Naukowcy zauważyli również pewne umiarkowane negatywne skutki uboczne: najczęściej były to bezsenność, zaburzenia koncentracji, letarg i suchość w ustach. Mimo to, tylko 11 z 68 uczestników zgłosiło jakiekolwiek negatywne skutki uboczne.

Zobacz też: Prawie połowa osób z ADHD używa marihuany

Implikacje i potrzeba dalszych badań

Nowe badanie wnosi szczegółowość do badań nad marihuaną w leczeniu ADHD. Naukowcy wyodrębnili dane od realnych pacjentów używających marihuany, w przeciwieństwie do danych z badań populacyjnych czy eksperymentów na komórkach lub zwierzętach.

Jednakże, badanie to ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim, nie może udowodnić, że to marihuana spowodowała obserwowane poprawy; może to być tylko korelacja. Ponadto, w naukowcy nie badali różnych efektów wynikających z różnych schematów stosowania marihuany: nie tylko dawkowania, ale także składników chemicznych różnych szczepów oraz metod konsumpcji. W związku z tym, każdy z tych schematów wymaga osobnego badania. Nie możemy zakładać, że wszystkie odmiany marihuany przyniosą te same wyniki.

W badaniu wzięli udział głównie mężczyźni (80,88%), co może prowadzić do nadreprezentacji wpływu marihuany na mężczyzn z ADHD. Przyszłe badania powinny rozważyć, jak marihuana może wpływać na pacjentów płci męskiej i żeńskiej z ADHD w różny sposób.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, badanie to pokazuje silne dowody na to, że marihuana może przynieść korzyści osobom z ADHD, szczególnie jeśli chodzi o łagodzenie lęku i zaburzeń snu związanych z tym schorzeniem. Jednakże potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i określić najlepsze sposoby stosowania marihuany do tych celów. Jeśli jesteś zainteresowany stosowaniem marihuany w leczeniu ADHD, skonsultuj się z kliniką konopną specjalizującą się w leczeniu medyczną marihuanią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować