- Reklama -
Banner

Maroko pozostaje największym eksporterem haszyszu do Europy

W 2017 roku Maroko wyprodukowało ponad 36 000 ton marihuany, głównie w postaci haszyszu, o wartości prawie 9 miliardów dolarów. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, Maroko faktycznie dostarcza Europie więcej zioła niż jakikolwiek inny kraj, wynika z nowego raportu firmy analitycznej New Frontier Data.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) informuje, że Maroko wyprodukowało ponad 36 000 ton marihuany w 2017 r., z których większość została przetworzona na hasz. Dla porównania Meksyk – wciąż największy nielegalny dostawca marihuany w USA – wyprodukował w tym samym roku zaledwie 5000 ton zioła. BBC szacuje wartość eksportu nielegalnej marihuany z Maroka na 8,84 miliarda dolarów rocznie.

Maroko zaczęło kryminalizować konopie indyjskie już w 1956 r., ale w latach 60. i 70. kraj ten stał się popularnym celem dla Amerykanów i Europejczyków szukających haszyszu. Od tego czasu produkcja konopi w Maroko rosła skokowo, mimo że lokalna policja wciąż ścigała nielegalnych producentów konopi. W 2017 r. marokańscy gliniarze skonfiskowali 400 ton haszyszu, czyli tylko 66 ton mniej, niż  skonfiskowano w całej Europie tego samego roku. Tylko w lipcu tego roku policjanci zajęli rekordowe 27,3 tony marihuany.

Wzrosła nie tylko ilość nielegalnego haszyszu w Maroku, ale także jego siła. „Moc żywicy (haszyszu) wykazuje ciągły wzrost od 2009 r.”, stwierdza Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w swoim Europejskim Raporcie Narkotykowym 2019.

 „Czynniki, które wpływają na średnią moc haszyszu prawdopodobnie obejmują wprowadzenie odmian bogatych w THC i nowe techniki produkcji w Maroku oraz, w mniejszym stopniu, większe wykorzystanie technik ekstrakcji żywicy w Europie, które zapewniają produkty o wyższej mocy.

Ale chociaż siła marokańskiego haszu rośnie, nie ma żadnych przepisów, których celem byłoby badanie jakości haszu. Tej wiosny naukowcy odkryli, że większość haszu z Hiszpanii, przemyconego do kraju z Maroka, była zanieczyszczona szkodliwymi bakteriami powszechnie występującymi w kale.

W ubiegłym roku rząd marokański ogłosił, że wdraża „wielowymiarową krajową strategię walki z nielegalnymi narkotykami”, donosi Morocco World News. Na początku 2000 roku kraj ten ścigał około 36 000 osób rocznie za przestępstwa związane z konopiami indyjskimi, ale do 2017 r. liczba ta wzrosła do 107 000.

W miarę jak władze marokańskie nadal zwalczają nielegalne uprawy konopi indyjskich, niewielka, ale rosnąca część ludności kraju opowiada się za reformą prawa, zamiast za zakazem. Ogólnie rzecz biorąc, Afryka bardzo powoli przyjmuje koncepcję legalizacji marihuany, ale Lesotho i Zimbabwe niedawno zalegalizowały medyczną marihuanę, a RPA jest na dobrej drodze do pełnej legalizacji w przyszłym roku.

Raport New Frontier zauważa, że gdyby zarówno Europa, jak i Maroko zniosły zakazy związane z używaniem, produkcją i posiadaniem, „Maroko byłoby idealnie przygotowane do dużego napływu inwestycji z infrastrukturę niezbędną do obsługi lukratywnego rynku. Taka inwestycja kapitałowa może pomóc państwu w wyjściu poza eksport haszyszu, w celu opracowania bardziej wyrafinowanych i innowacyjnych produktów, takich jak koncentraty, artykuły spożywcze i inne produkty pochodne konopi. ”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35 
 • Pax Mini Waporyzator

  PAX Mini

  699 
 • Promocja! X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  289 
 • Vape Pen CBD Shadow Silver – Deep CBD

  279 
 • PAX Plus

  PAX Plus

  1179 

Mogą Cię zainteresować