- Reklama -
Banner

Legalizacja marihuany przynosi miliardowe straty dla koncernów farmaceutycznych

Legalizacja marihuany przez stany USA prawdopodobnie zwiększa użycie konopi jako alternatywy dla konwencjonalnych leków farmaceutycznych.

Przewiduje się, że legalizacja marihuany będzie kosztować firmy farmaceutyczne miliardy dolarów w postaci zmniejszonej sprzedaży leków i wartości na giełdzie, zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez naukowców z California Polytechnic State University i The University of New Mexico.

Naukowcy zbadali, w jaki sposób wartości firm farmaceutycznych notowanych na giełdzie reagowały na przepisy dotyczące legalizacji marihuany w okresie od 1996 do 2019 roku. Odkryli, że zwroty z giełdy były o 1,5% do 2% niższe 10 dni po legalizacji marihuany, a konsekwencje tych spadków wyniosły miliardy dolarów.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wartości firm farmaceutycznych spadały zarówno po legalizacji marihuany do celów medycznych, jak i rekreacyjnych. Autorzy badań szacują, że jedno wydarzenie legalizacyjne zmniejsza roczną sprzedaż leków o średnio 3 miliardy dolarów.

Stwierdzamy, że średnia zmiana wartości rynkowej firmy na zdarzenie legalizacyjne wynosi 63 mln dolarów, a łączny wpływ na wartość rynkową firm na zdarzenie wynosi 9,8 mld USD. Wykorzystując historyczny stosunek ceny do sprzedaży producentów leków na rok związany z każdym zdarzeniem legalizacyjnym, oznacza to zmianę rocznej sprzedaży wszystkich producentów leków w wysokości 3 mld USD na zdarzenie legalizacyjne. Kiedy osobno oceniamy zmiany dotyczące legalizacji marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych, legalizacja medyczna oznacza roczny spadek sprzedaży o 2,4 mld USD. Sugerowany spadek sprzedaży wynikający z legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych jest o 129% większy niż w przypadku legalizacji medycznej.”

Legalizacja marihuany zmniejsza konsumpcję leków farmaceutycznych

W swoim raporcie naukowcy zauważają, że poprzednie badania wykazały, że dostęp do legalnych konopi zmniejsza konsumpcję niektórych leków, w tym silnie uzależniających opioidów.

Legalizacja marihuany prawdopodobnie wpłynie również na firmy farmaceutyczne ze względu na ogromną liczbę schorzeń, które można leczyć konopiami.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych leków, które są opracowywane i zatwierdzone do leczenia określonych dolegliwości, pacjenci używają konopi indyjskich do leczenia szeregu objawów fizycznych, takich jak ból i skurcze mięśni, a także problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym lęku, depresji i PTSD.

Konopie są konkurencją dla leków farmaceutycznych

W toku badania naukowcy ustalili, że konopie stają się znaczącym konkurentem na rynkach leków i szacują, że pełna legalizacja federalna spowoduje zmniejszenie sprzedaży konwencjonalnych leków o prawie 11%. Współautorka badania Sarah Stith z wydziału ekonomii Uniwersytetu Nowego Meksyku dodaje, że migracja konsumentów z leków farmaceutycznych na konopie indyjskie nadal rośnie.

Przyszłość medycyny konopnej polega na zrozumieniu efektów składników roślinnych (kannabinoidy, terpeny, falwonoidy itp. – przyp. red) poza THC i CBD oraz zidentyfikowaniu sposobów kategoryzacji marihuany według mierzalnych cech, o których wiadomo, że dają określone efekty. Naśladowanie konwencjonalnych farmaceutyków poprzez standaryzację może nie być optymalnym rozwiązaniem dla konopi, ponieważ zmienność w roślinie konopi prawdopodobnie jest powodem, dla którego konopie posiadają zdolność do leczenia tak wielu schorzeń”. – dodała Sarah Stith.

Chociaż 1,5-2% spadek wartości firm farmaceutycznych może nie wydawać się duży dla lukratywnego przemysłu farmaceutycznego, to autorzy stwierdzili, że różnica jest „istotna statystycznie i utrzymuje się przez 20 dni po legalizacji”.

W swoim podsumowaniu autorzy zauważają, że producenci konwencjonalnych leków farmaceutycznych mogą skorzystać na legalizacji, inwestując w regulowane rynki konopi indyjskich, zamiast lobbować przeciwko legalizacji marihuany. W grudniu 2021 r. gigant farmaceutyczny Pfizer przejął dwie firmy biotechnologiczne, które koncentrują się na wykorzystaniu kannabinoidów do celów medycznych. Wartość przejęcia firmy Arena Pharmaceuticals wyniosła 6,7 miliarda dolarów.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować