- Reklama -
Banner

Pfizer kupuje firmę farmaceutyczną badającą skuteczność kannabinoidów

Gigant farmaceutyczny Pfizer Inc. wkracza na rynek konopi poprzez przejęcie firmy Arena Pharmaceuticals, Inc wartej 6,7 mld dolarów. Dwie spółki giełdowe potwierdziły w poniedziałek, że podpisały ostateczną umowę, na mocy której Pfizer nabędzie wszystkie wyemitowane akcje Areny w cenie 100 USD za akcję.

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód Pfizer zamierza sfinansować transakcję z posiadanych środków pieniężnych.

Arena Pharmaceuticals, z siedzibą w San Diego w Kalifornii, jest firmą biotechnologiczną, której jeden dział poświęcony jest terapiom na bazie kannabinoidów pochodzących z konopi. Rdzeniem jej działalności biotechnologicznej związanej z konopiami indyjskimi są badania i rozwój eksperymentalnego leku o nazwie Olorinab (APD371), który jest lekiem doustnym aktywującym receptory kannabinoidowe CB2. Jego skuteczność badana jest pod kątem leczenia różnych objawów, głównie skoncentrowanych na bólu związanym z chorobami przewodu pokarmowego.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Pfizer przejmuje Arena Pharmaceuticals

Inne działy Arena Pharmaceuticals koncentrują się na lekach niekanabinoidowych, z głównym naciskiem na opracowywanie innowacyjnych możliwości leczenia kilku chorób immuno-zapalnych.

„Przejęcie Arena Pharmaceuticals uzupełnia nasze możliwości i wiedzę specjalistyczną w zakresie leczenia stanów zapalnych i immunologii. Jest to dodatkowy napęd dla firmy Pfizer mający na celu opracowanie potencjalnej terapii dla pacjentów z wyniszczającymi chorobami układu immunologicznego, wymagających bardziej skutecznych opcji leczenia” — powiedział Mike Gladstone, prezes i dyrektor generalny Pfizer Inflammation and Immunology.

Koncerny farmaceutyczne w przemyśle konopnym

To nie pierwszy raz, kiedy jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie zainteresowała się firmą powiązaną z konopiami indyjskimi.

W lutym 2021 Jazz Pharmaceuticals kupiło firmę GW Pharmaceuticals, znaną z opracowania leku Epidiolex, pierwszego zatwierdzonego przez FDA leku na bazie CBD, stosowanego do leczenia dzieci z ciężkimi postaciami padaczki. Lek został po raz pierwszy zatwierdzony do leczenia napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta i zespołem Draveta, a w lipcu ubiegłego roku do leczenia napadów związanych ze stwardnieniem guzowatym. Sprzedaż Epidiolexu wygenerowała w zeszłym roku ponad 500 milionów dolarów. Warto wspomnieć, że Epidiolex nie jest niczym innym, jak 10% olejkiem CBD, jednak jest kilkadziesiąt razy droższy od tradycyjnych olejków o stężeniu CBD na poziomie 10%.

W 2018 roku kanadyjski gigant z branży konopnej Tilray zawarł umowę na dostawę i dystrybucję medycznej marihuany z farmaceutycznym gigantem Novartis AG. Kolejną dużą firmą farmaceutyczną, która weszła do branży konopnej, była firma Johnson & Johnson, która w 2017 roku przyjęła firmę konopną Avicanna do swojego Innovation JLABS – centrum innowacji w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować