- Reklama -
Banner

Kobiety o wyższym IQ częściej używają marihuany

Wysoki iloraz inteligencji w dzieciństwie jest powiązany z używaniem substancji psychoaktywnych w późniejszym okresie życia, szczególnie wśród kobiet – sugerują badania opublikowane w Journal of Epidemiology and Community Health.

Autorzy opierają swoje wyniki na danych pochodzących badań przeprowadzonych przez British Cohort Study, w których udział wzięło 8000 osób.

Wyniki ilorazu inteligencji (IQ) wśród uczestników mierzono w wieku 5 i 10 lat, a następnie porównano je z wynikami w wieku 16 i 30 lat, kiedy to zbierano dane na temat wykorzystania substancji psychoaktywnych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Substancje psychoaktywne, o które pytano, to marihuana, kokaina, amfetamina, LSD i heroina.

Związek między poziomem IQ, a używaniem narkotyków

W wieku 30 lat około 1/3 mężczyzn (35.4%) i jedna na sześć kobiet (15.9%) używało marihuany, a 8.6% mężczyzn i 3.6% kobiet używało kokainy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Podobny wzorzec stwierdzono dla innych narkotyków, przy czym ogólne używanie narkotyków było dwa razy większe u mężczyzn niż kobiet.

Kiedy analizowano dane osób w wieku 30 lat, okazało się, że mężczyźni o wysokim poziomie IQ w wieku 5 lat około 50% częściej używali amfetaminy, ekstazy i kilku innych nielegalnych narkotyków, niż osoby o niskim ilorazie inteligencji w wieku 5 lat.

Ten związek jest jeszcze bardziej widoczny wśród kobiet

tumblr nkgcqt248O1sb360bo1 1280

Ten związek był jeszcze silniejszy wśród kobiet o wysokim ilorazie inteligencji w wieku 5 lat, które prawie dwukrotnie częściej używały marihuany i kokainy, niż kobiety z niskim poziomem IQ.

Te same wnioski pojawiły się pomiędzy wartością IQ w wieku 10 lat, a używaniem marihuany, ekstazy, amfetaminy i kokainy w wieku 30 lat.

Ustalenia powstały po wzięciu pod uwagę takich czynników jak rasa, lęki i depresja w okresie dojrzewania, klasa społeczna i dochody gospodarstwa domowego.

IQ ma związek z używaniem substancji psychoaktywnych

“Chociaż wiele badań sugeruje, że wyższe IQ w okresie dorastania zachęca do przyjęcia zdrowego stylu życia u osób dorosłych, to inne badania wiązały wysokie IQ w dzieciństwie z nadmiernym spożywaniem alkoholu i uzależnieniem od alkoholu w wieku dorosłym.” – podkreślili autorzy badań.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego powinien istnieć związek między wysokim poziomem IQ, a używaniem narkotyków, to autorzy wskazują na wcześniejsze badania, które wykazały, że ludzie wysoce inteligentni są otwarci na doświadczenia i są otwarci na nowe stymulacje.

Inne badania wykazały również, że inteligentne dzieci szybko się nudzą i potrzebują nowych doznań, przez co mogą być bardziej podatne na używanie narkotyków.

Zobacz też:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować