Kobiety o wyższym IQ częściej używają marihuany

kobiety o wyższym IQ częściej używają marihuany

Wysoki iloraz inteligencji w dzieciństwie jest powiązany z używaniem substancji psychoaktywnych w późniejszym okresie życia, szczególnie wśród kobiet – sugerują badania opublikowane w Journal of Epidemiology and Community Health.

Autorzy opierają swoje wyniki na danych pochodzących badań przeprowadzonych przez British Cohort Study, w których udział wzięło 8000 osób.

Wyniki ilorazu inteligencji (IQ) wśród uczestników mierzono w wieku 5 i 10 lat, a następnie porównano je z wynikami w wieku 16 i 30 lat, kiedy to zbierano dane na temat wykorzystania substancji psychoaktywnych.

 

Substancje psychoaktywne, o które pytano, to marihuana, kokaina, amfetamina, LSD i heroina.

Związek między poziomem IQ, a używaniem narkotyków

W wieku 30 lat około 1/3 mężczyzn (35.4%) i jedna na sześć kobiet (15.9%) używało marihuany, a 8.6% mężczyzn i 3.6% kobiet używało kokainy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Podobny wzorzec stwierdzono dla innych narkotyków, przy czym ogólne używanie narkotyków było dwa razy większe u mężczyzn niż kobiet.

Kiedy analizowano dane osób w wieku 30 lat, okazało się, że mężczyźni o wysokim poziomie IQ w wieku 5 lat około 50% częściej używali amfetaminy, ekstazy i kilku innych nielegalnych narkotyków, niż osoby o niskim ilorazie inteligencji w wieku 5 lat.

Ten związek jest jeszcze bardziej widoczny wśród kobiet

Ten związek był jeszcze silniejszy wśród kobiet o wysokim ilorazie inteligencji w wieku 5 lat, które prawie dwukrotnie częściej używały marihuany i kokainy, niż kobiety z niskim poziomem IQ.

Te same wnioski pojawiły się pomiędzy wartością IQ w wieku 10 lat, a używaniem marihuany, ekstazy, amfetaminy i kokainy w wieku 30 lat.

Ustalenia powstały po wzięciu pod uwagę takich czynników jak rasa, lęki i depresja w okresie dojrzewania, klasa społeczna i dochody gospodarstwa domowego.

IQ ma związek z używaniem substancji psychoaktywnych

“Chociaż wiele badań sugeruje, że wyższe IQ w okresie dorastania zachęca do przyjęcia zdrowego stylu życia u osób dorosłych, to inne badania wiązały wysokie IQ w dzieciństwie z nadmiernym spożywaniem alkoholu i uzależnieniem od alkoholu w wieku dorosłym.” – podkreślili autorzy badań.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego powinien istnieć związek między wysokim poziomem IQ, a używaniem narkotyków, to autorzy wskazują na wcześniejsze badania, które wykazały, że ludzie wysoce inteligentni są otwarci na doświadczenia i są otwarci na nowe stymulacje.

Inne badania wykazały również, że inteligentne dzieci szybko się nudzą i potrzebują nowych doznań, przez co mogą być bardziej podatne na używanie narkotyków.

Zobacz też:

 

Udostępnij znajomym!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someoneShare on LinkedIn

Komentarzy


top 10 sposobów na palenie zioła

Top 10 sposobów na palenie zioła

1. Vaporizer VolcanoVaporizer Volcano kiedy trafił na rynek szybko zyskał reputacje najlepszego urządzenia wykorzystywanego w badaniach medycznych i nie tylko. Po naciśnięciu jednego przycisku,...
Lista krajów w których marihuana jest legalna

Kraje w których marihuana jest legalna

Większość krajów postkomunistycznych, oraz kraje skandynawskie są aktualnie jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.W większości pozostałych...
jak długo poszczególne narkotyki utrzymują się w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie? Ilość czasu, przez którą organizm będzie zawierał nawet śladowe ilości THC zależy od wielu czynników, między innymi jak...

Popularne artykuły


Najnowsze artykuły

Marihuana wypadła mu pod nogi policjanta. Reakcja policjanta zaskoczyła wszystkich!

Mężczyzna został przyłapany, kiedy próbował ukryć woreczek wypełniony marihuaną, który przez przypadek wypadł mu z ręki. W nieoczekiwanym zwrocie akcji, policjant zamiast skonfiskować zioło,...

W Las Vegas powstanie największy na świecie sklep z marihuaną

Zaledwie cztery miesiące po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, w Las Vegas (stan Nevada) planowane jest otwarcie największego na świecie sklepu z marihuaną.Największy na...

Czy Grecja zalegalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych?

W Greckiej telewizji jeden z polityków apeluje o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Tym politykiem jest Yiannis Tsironis, który jest wiceministrem rolnictwa i należy do...
jak-rosna-konopie-indyjskie-marihuana

Od pestki do topów – czyli video pokazujące jak rosną konopie indyjskie

Większość osób widziała zdjęcia z upraw, jednak mało kto widział jak rośliny konopi zachowują się podczas wzrostu. Warto zobaczyć, jak w 2-3 miesiące z...