Dołącz do nas

Badania

Kanadyjczycy przebadali ścieki, aby oszacować poziom konsumpcji marihuany w kraju

Kanada bada ścieki, aby oszacować spożycie marihuany

Rząd Kanady spędził ostatnie 12 miesięcy na badaniu ścieków we wszystkich większych miastach pod kątem spożycia marihuany. W ramach całorocznego projektu pilotażowego Statistics Canada zbiera próbki ścieków od wybrzeża do wybrzeża z Halifax w Nowej Szkocji, przez Montreal; Toronto; Edmonton, Alberta; i Vancouver, Kolumbię Brytyjską; aby lepiej zrozumieć używanie marihuany i narkotyków wśród 8,4 miliona mieszkańców zamieszkujących te obszary, czyli około 20% populacji.

Stwierdzono, że Montreal i Halifax mają najwyższy poziom używania konopi indyjskich. Ilość zużytej marihuany została określona przez badanie stężenia THC-COOH, czyli metabolitu THC wytworzonego przez organizm po spożyciu konopi zawierających THC. Spożycie marihuany oszacowano na 84 ton we wszystkich testowanych miastach w ostatnich 12 miesiącach.

„Montreal i Halifax wykazały stężenia metabolitów THC – 2,5 do 3,8 razy wyższe niż w Vancouver, Toronto i Edmonton”, wskazuje Statistics Canada. „Średnie stężenie THC-COOH znalezione w ściekach we wszystkich miastach wynosiło 450 gramów na milion osób tygodniowo, ale w poszczególnych miastach wystąpiły znaczne różnice”.

Według Statistics Canada, badanie to pomaga zrozumieć powszechność używania narkotyków w głównych kanadyjskich miastach, a jednocześnie podaje inne wskaźniki pozwalające zrozumieć rozmiar nielegalnego rynku marihuany i narkotyków.

W badaniu przetestowano także spożycie innych narkotyków wykorzystując markery chemiczne pozostawione w ściekach. Wykazano, że w Vancouver i Edmonton były wyższe stężenia metamfetaminy i zauważono również, że stężenia tego samego narkotyku było „wyjątkowo niskie” w próbkach testowanych w Halifax.

W raporcie zauważono również, że w maju, czerwcu i grudniu 2018 r. wystąpiły gwałtowne wzrosty stężenia THC-COOH. Statistics Canada stwierdziło, że nie jest pewne, czy gwałtowne wzrosty są spowodowane różnicami w przepływach ścieków, czy krótkoterminowymi zmianami liczby osób spożywających konopie.

Określenie dokładnych danych jest trudnym zadaniem przy tego rodzaju badaniu, szczególnie jeśli chodzi o konopie indyjskie.

„Na precyzję szacunku wpływa niepewność co do stężenia THC-COOH wydalanego z moczem i kałem po spożyciu konopi indyjskich” – mówi badanie.

„Konieczne są dalsze badania w celu udoskonalenia wskaźnika wydalania THC i niektórych innych narkotyków, aby poprawić jakość szacunków dotyczących zażywania narkotyków na podstawie ścieków”

Statistics Canada zauważa również, że szacunki dla spożycia kokainy i metamfetaminy są znacznie bardziej precyzyjne niż dla konopi indyjskich. Ostatecznie całkowite zużycie oszacowano na 370 kilogramów kokainy i na 310 kilogramów, metamfetaminy w różnych badanych miastach.

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

1 Komentarz

1
Skomentuj artykuł!

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najgorętsze komentarze
  Subskrybuj temat  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miroslaw
Gość
Miroslaw

Nowoczesne państwo stosuje nowoczesne metody.Madrze.

Popularne