- Reklama -
Banner

Co to jest okres półtrwania THC w organizmie?

Chociaż początek i koniec działania THC następuje w ciągu kilku godzin, to konopie wciąż mogą zostać wykryte w ludzkim oragnizmie nawet przez kilka dni, a nawet tygodni po spożyciu. Wynika to z faktu, że okres półtrwania THC zależy od częstotliwości i ilości zużytej marihuany. Okres półtrwania THC u okazjonalnego użytkownika wynosi około 1,3 dnia. W przypadku regularnych użytkowników okres półtrwania może wynosić 5-13 dni.

Oznacza to, że eliminacja połowy metabolitów THC z organizmu okazjonalnych użytkowników konopi zajmuje około 1,3 dnia – w zależności od wartości granicznej zastosowanego testu narkotykowego dodatni wynik był wskazywany przez 4, 5 i 12 dni po spożyciu przez okazjonalnych użytkowników i 17, 22, 27 dni u regularnych użytkowników.

Jak THC jest metabolizowane i eliminowane z organizmu

thc-chemiczna-struktura-tetrahydrokannabinol
Photo by (Wikimedia Commons)

Czas przedostania się THC do krwioobiegu zależy od metody konsumpcji. Palenie marihuany spowoduje natychmiastowe wprowadzenie kannabinoidów do krwiobiegu. THC można zidentyfikować w osoczu krwi ciągu kilku sekund sekundach po spaleniu marihuany, a maksymalne stężenie THC w osoczu krwi osiągane jest między 3 a 8 minutami po paleniu. Efekty używania produktów spożywczych z THC zaczynają się jednak znacznie później. Po spożyciu żywności z THC osiągnięcie maksymalnego stężenia THC w osoczu może zająć co najmniej godzinę.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

THC jest wysoce lipofilową cząsteczką. Oznacza to, że THC ma skłonność do rozpuszczania się w tłuszczach. Z tego powodu THC przenosi się z osocza krwi do tłuszczu i unaczynionych tkanek, takich jak mózg, płuca, serce i wątroba. Całkowite przejście z krwi do głębokich zapasów tłuszczu może zająć THC od 8 do 18 godzin. Jednak usunięcie THC z krwiobiegu regularnego użytkownika konopi może zająć nawet 60 godzin. Innym czynnikiem, który może wpływać na długość czasu potrzebnego THC do opuszczenia zapasów tłuszczu, jest liczba komórek tłuszczowych, które ma dana osoba. Im więcej komórek tłuszczowych ma dana osoba, tym dłużej THC będzie się w nich utrzymywało.

Z czasem THC przenosi się z tych zapasów tłuszczu z powrotem do krwi. Jednak czas końcowego przejścia z powrotem do krwiobiegu jest różny. Ponieważ THC jest lipofilowy, powoli wydostaje się z komórek tłuszczowych. Może to być powód, dla którego konopie indyjskie mogą być dłużej wykrywane w testach na obecność THC wśród osób regularnie używających konopi indyjskich, niż u okazjonalnych konsumentów. THC jest ostatecznie wydalane z organizmu z kałem i moczem.

Marihuana i testy na obecność THC w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie

Konopie indyjskie można również wykryć we włosach i sebum, czyli tłustej wydzielinie skórnej. W badaniu Drug and Alcohol Review przeprowadzonym w 2016 r. przez Michelle Taylor przetestowano włosy pod kątem zawartości kannabinoidów i wykazano, że stężenie kannabinoidów w naczyniach włosowatych krwi i sebum otaczającym trzon włosa umożliwiło wykrycie kannabinoidów we włosach regularnych użytkowników konopi indyjskich nawet do kilku miesięcy po spożyciu. Jednym z najbardziej znaczących ustaleń Taylora było to, że znacznie bardziej prawdopodobne było wykrycie THC we włosach uczestników, którzy zgłosili intensywne używanie konopi indyjskich (około 32,3 jointów miesięcznie) niż wśród tych, którzy zgłaszali okazjonalne używanie konopi indyjskich.

THC, CBD i inne kannabinoidy można wykryć w krwi, ślinie, moczu i włosach. Ponieważ THC wydostaje się z krwiobiegu stosunkowo szybko, to badania krwi zwykle nie są stosowane przez służby, które zwykle stosują testy na ślinę. Ironią tego jest to, że badania krwi mogą zidentyfikować odurzenie, czyli prawdopodobnie najważniejszy czynnik w teście narkotykowym. Na podstawie badania krwi można określić, czy dana osoba paliła marihuanę godzinę przed badaniem, czy tydzień przed. Mocz jest najczęściej używany do badań na obecność THC. Problem z badaniem moczu i śliny polega na tym, że testy na obecność THC w moczu lub ślinie wykrywają metabolity THC, nawet jeśli działanie THC od dawna nie jest odczuwane przez konsumenta.

Badania na obecność THC w organizmie wydają się więc kontrowersyjne. Testy z użyciem moczu wykrywają obecność metabolitów THC w organizmie, a nie stan odurzenia. Oznacza to, że pozytywny test na obecność THC w moczu wskazuje jedynie na niedawne używanie konopi indyjskich, a nie na bycie pod wpływem marihuany.

Czy można oszukać testy na obecność THC?

szwajcaria konopie test cbd
fot. Forensic Institute of the City and Cantonal Police Zurich

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki THC jest eliminowane z organizmu, jest bardzo mało prawdopodobne, aby konsument konopi oszukał test narkotykowy powszechnie stosowanymi naturalnymi drogami, takimi jak spożycie dużej ilości wody, ćwiczenia fizyczne lub oczyszczanie mieszankami ziołowymi. Niektórzy zalecają picie dużych ilości wody i częste oddawanie moczu przed testem narkotykowym. Problem z tą metodą polega na tym, że nie uwzględnia ona powolnego uwalniania się metabolitów THC z zapasów tłuszczu z powrotem do krwiobiegu. Chociaż metoda rozcieńczania wodą może nieznacznie wpływać na stężenie THC w moczu, prawdopodobnie nie wyeliminuje wszystkich metabolitów THC.

Inni sugerują wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych przed testami narkotykowymi. Uważa się, że spalanie tłuszczu spowoduje również usunięcie z niego THC, ponieważ w tłuszczu magazynowane jest THC. Jednak w badaniach Basic and Clinical Pharmacology and Toxicology z 2014 r. stwierdzono, że wysiłek fizyczny i niska ilość spożywanego pokarmu nie wykazały znaczącej różnicy w stężeniu kannabinoidów wykrytych w moczu. 

Metabolizm THC trwa stosunkowo długo, więc próba przyspieszenia tego procesu nie przyniesie efektu. Jeśli wiesz, że twój pracodawca będzie wymagał testu narkotykowego, najlepiej jest powstrzymać się od używania marihuany na dwa tygodnie do miesiąca przed testem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować