- Reklama -
Banner

Jak obliczyć, ile miligramów THC znajduje się w joincie?

Jeśli palisz jointy, to może ciekawić Cię, ile miligramów THC znajduje się w Twoim skręcie. W tym artykule dowiesz się, jak obliczyć ilość tetrahydrokannabinolu w joincie i zrozumiesz, jaki procent tego kannabinoidu Twój organizm jest w stanie faktycznie przyswoić.

Jak obliczyć ilość THC w joincie?

Najpierw zdefiniujmy kluczowe pojęcie: biodostępność. Biodostępność odnosi się do tego, w jakim stopniu substancja aktywna dostaje się do organizmu. Mówiąc prościej, twój organizm prawdopodobnie nie wchłonie całej dawki THC, którą dostarczysz do organizmu. Leki na receptę, suplementy oraz żywność i napoje mają pewną biodostępność, kiedy krążą w organizmie. THC ma również mierzalną biodostępność, która zależy od tego, ile organizm jest w stanie go wchłonąć, a nie od tego, ile tetrahydrokannabinolu znajduje się w joincie.

Aby obliczyć ilość THC w skręcie, należy wziąć pod uwagę poniższe wzory i wykonać przykładowe obliczenia:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Waga marihuany w joincie (w miligramach) pomnożona przez moc/procent THC równa się sumie miligramów THC.

Jeden gram = 1000 miligramów.

Przykład: Różnica między półgramowym a pełnogramowym jointem tej samej odmiany o mocy 20% THC:

 • 1 gram: 1000 mg x 0,20 = 200 mg
 • Pół grama: 500 mg x 0,20 = 100 mg
 • 0,3 grama: 300mg x 0,20 = 60 mg

Powyższe wzory pokazują nam, ile THC jest w joincie, ale nie mówią nam nic o tym, ile THC jest w stanie wchłonąć Twój organizm. Ilość ta będzie zależeć od kilku czynników, które są indywidualne dla każdego człowieka. Czynniki te obejmują:

 • Skład jointa, czyli stosunek THC do CBD
 • Ile THC marnuje się w strumieniu dymu, który unosi się na końcu skręta bez konsumpcji, w przeciwieństwie do głównego strumienia, który jest tym, co bezpośrednio wdychasz
 • Technika zaciągania się
 • Biodostępność (ilość THC, która jest w stanie aktywować receptory kannabinoidowe w mózgu po wprowadzeniu do organizmu i dostaniu się do krwiobiegu)

Stosunek głównego i bocznego strumienia dymu wytwarzanego przez jointa jest bardzo zmienny ze względu na różnice w technikach zaciągania się. Na pojedyncze zaciągnięcie składa się kilka czynników. Objętość dymu na zaciągnięcie wynosi zwykle około 35 mililitrów, ale może wynosić nawet 55 mililitrów (dla kontekstu objętość kieliszka wynosi około 40 mililitrów). Ta objętość zależy od siły zaciągania się oraz czasu, przez jaki wdychamy dym.

Na główny strumień dymu wpływa również częstotliwość wdychania. Częstsze zaciąganie się zwiększa ilość THC zużywanego w głównym strumieniu dymu, a tym samym zmniejsza ilość THC marnowanego w bocznym strumieniu dymu.

Biodostępność THC na podstawie jointów

Ostatecznie biodostępność oblicza się, mierząc stężenie THC we krwi i porównując to z ilością THC, którą miałeś w skręcie. Wymaga to jednak zrobienia przerwy od konsumpcji konopi oraz wykonania badania krwi pod kątem stężenia THC.

Odnosząc się do badań opublikowanych w 2007 roku w czasopiśmie Chemistry & Biodiversity: „Biodostępność jest bardzo zmienna w przypadku inhalacji: eksperymenty na ludziach pokazują, że waha się od 2% do 56% w zależności od osoby”.

Aby zilustrować biodostępność, weźmiemy pod uwagę następujące przykłady, stosując skręty jednogramowe i półgramowe o stężeniu THC na poziomie 20%.

Joint zawierający 1g

Jeden gram w joincie = 200 mg THC. Na dolnym poziomie biodostępności 2%: 200 x 0,02 = 4 mg. Na najwyższym poziomie 56%: 200 x 0,56 = 112 mg. Biodostępność THC w 1 gramowym skręcie z 20% THC wynosi więc od 4 do 112 miligramów.

Joint zawierający 0,5g

Pół grama w joincie = 100 mg THC. Na dolnym poziomie 2%: 100 x 0,02 = 2 mg. Na wysokim poziomie 56%: 100 x 0,56 = 56 mg. Biodostępność THC w półgramowym joincie z 20% THC wynosi od 2 do 56 miligramów.

Zawartość THC w joincie 1-gramowym, półgramowym i 0,3g

Jak biodostępność wpływa na twój haj?

W rzeczywistości nie jest to takie oczywiste, że biodostępność wpływa na Twój haj, ponieważ technika zaciągania się wpływa na biodostępność, a haj jest po prostu zależny od dawki.

Innymi słowy, im bardziej wydajna jest twoja technika zaciągania się, tym mocniejszy haj osiągniesz. Widoczne jest to na przykładzie porównania jointa i bonga. Jeśli spalimy 0,3g w jonicie lub 0,3g z bonga, to mocniejszy haj uzyskamy po spaleniu z bonga, ponieważ główny strumień dymu w pełni trafia do płuc, a boczny strumień jest praktycznie zablokowany.

Czy istnieje więc sposób na zwiększenie biodostępności, aby zwiększyć “fazę”? Powolne, ale mocne zaciąganie się to prawdopodobnie najlepsza znana metoda celowego zwiększania biodostępności i wydajności techniki zaciągania się.

Zwolennicy tej metody zaciągania się twierdzą, że jedna inhalacja konopi może wywołać efekt pięciu, a nawet dziesięciu inhalacji. Technika polega na wykonaniu serii powolnych zaciągnięć przez zaciśnięte usta. Oddychanie w ten sposób może rozszerzać pęcherzyki w płucach, umożliwiając konsumentowi przyjmowanie większej ilości THC.

Ile THC tracisz przez palenie?

Jest tylko jeden sposób, aby upewnić się, ile THC straciłeś: pobranie i przebadanie krwi pod kątem stężenia THC. A jeśli to zrobisz, to odejmij ilość miligramów THC we krwi od ilości miligramów THC w joincie, którego spaliłeś.

Podczas palenia jointów duża część dymu ulatnia się i nie zostaje wchłonięta do organizmu. Aby przestać marnować cenny materiał warto zainwestować w waporyzator lub stosować inne metody konsumpcji marihuany, takie jak jedzenie.

Waporyzacja jest jednak najbardziej zbliżona do palenia i polega na wdychaniu pary z kannabinoidami do płuc, zamiast dymu. Ten sposób konsumpcji jest również bardziej wydajny od palenia, ponieważ susz nie zostaje spalony, ale podgrzewany jest do temperatury, w której uwalniają się kannabinoidy i nie dochodzi do spalania.

Konkluzja dotycząca THC i biodostępności

To, ile THC jest w stanie wchłonąć Twój organizm, zależy od kilku czynników, z których niektóre (takie jak technika zaciągania się) są pod twoją kontrolą. Bez względu na to, jaką bioaktywność będzie miało THC w Twoim organizmie, to dzisiejsza marihuana jest dosyć silna i może wywołać mocny haj u początkujących konsumentów, bez względu na technikę zaciągania się.

Niedoświadczeni konsumenci powinni zachować ostrożność podczas eksperymentowania z technikami zaciągania się, jednak dla doświadczonych graczy może to być sposób na poprawę efektów związanych z paleniem marihuany.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować