Spis treści ▼
Minął prawie rok, odkąd marihuana w Kanadzie stała się legalna. Nowe badanie dotyczyło wpływu marihuany na środowisko pracy. Ustalenia z tego badania pokazują, że legalizacja miała znacznie mniejszy wpływ na te sprawy, niż wielu Kanadyjczyków wcześniej myślało.
Nowe wyniki pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą Ipsos we współpracy z firmą ADP Canada zajmującą się badaniem środowiska w miejscu pracy.
W okresie od 30 sierpnia do 18 września 2019 r. przepytano 1160 Kanadyjczyków w wieku 18 lat i starszych, którzy obecnie pracują. W szczególności pytania dotyczyły działalności związanej z konopiami indyjskimi w miejscu pracy.
Oto niektóre kluczowe wnioski z ankiety:
- 86 procent Kanadyjczyków stwierdziło, że ich pracodawcy nie pozwalają pracownikom spożywać konopi indyjskich podczas pracy.
- 8 procent Kanadyjczyków stwierdziło, że ich pracodawcy pozwalają pracownikom spożywać marihuanę w godzinach pracy.
- Spośród tych, którym pracodawcy zezwalają na używanie marihuany, 63% spożywa ją przed pracą, 47% spożywa ją w godzinach pracy, a 72% używa jej po pracy.
- 5 procent kanadyjskich pracowników spożywa konopie indyjskie przed pracą, 4 procent spożywa konopie podczas pracy, a 6 procent kanadyjskich pracowników używa konopi po pracy.
- 75 procent ankietowanych stwierdziło, że legalna marihuana nie ma wpływu na pracę, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo.
- 74 procent stwierdziło, że konopie indyjskie nie miały żadnego wpływu na produktywność pracowników.
- 71 procent Kanadyjczyków w ankiecie stwierdziło, że używanie marihuany nie wpłynęło na obecność pracowników w pracy.
- I wreszcie, 70 procent respondentów ankiety stwierdziło, że legalna marihuana nie wpłynęła na jakość pracy.
Podsumowując, liczby te przedstawiają obraz, według którego ogromna większość pracowników uważa, że legalizacja ma niewielki lub żaden wpływ na jakość pracy. Co ciekawe, te wyniki są sprzeczne z wieloma przekonaniami, jakie ludzie mieli przed legalizacją.
Na przykład przed legalizacją 46 procent Kanadyjczyków myślało, że legalne zioło obniży produktywność w pracy. 43 procent ludzi przed legalizacją marihuany miało przekonanie, że po legalizacji jakość pracy spadnie.
Ponad połowa Kanadyjczyków – 55 procent – sądziła, że legalna marihuana może będzie mieć negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy.
“Do tej pory legalizacja konopi indyjskich nie miała zauważalnego wpływu na miejsce pracy ani na wydajność w pracy” – powiedział Hendrik Steenkamp, dyrektor HR Advisory w ADP Canada w komunikacie prasowym
„Chociaż tylko niewielka część kanadyjskich pracodawców zezwala na używanie marihuany w ciągu dnia pracy, ważne jest, aby każda organizacja opracowała odpowiednie wytyczne i zasady w miejscu pracy”. – dodał Hendrik Steenkamp.