Izrael planuje zalegalizować marihuanę do użytku rekreacyjnego w ciągu dziewięciu miesięcy – ogłosił w czwartek minister sprawiedliwości Avi Nissenkorn. Międzyresortowy komitet w Izraelu od jakiegoś czasu debatuje nad legalizacją konopi indyjskich, a nad nową ustawą pracuje od czterech miesięcy.
Minister sprawiedliwości powiedział, że uzasadnienie projektu ustawy zostanie opublikowane do końca listopada, a legalizacja wejdzie w życie dziewięć miesięcy po jej zatwierdzeniu, aby ministerstwa miały czas na przygotowanie się do legalizacji. Avi Nissenkorn powiedział, że w najbliższych dniach zostanie sporządzona notatka prawna do zatwierdzenia przez rząd i że projekt ustawy może trafić pod głosowanie w Knesecie do wstępnego czytania jeszcze przed końcem 2020 r. Cały proces legislacyjny ma potrwać dziewięć miesięcy.
„Nadszedł czas, aby poczynić postępy i zalegalizować marihuanę w Izraelu” – powiedział Nissenkorn. „Jest to znacząca i odpowiedzialna reforma, która pokazuje, że państwo Izrael nie ignoruje rzeczywistości i idzie w ślady krajów rozwiniętych”.
Zgodnie z nowym prawem osoby w wieku 21 lat i starsze będą mogły kupować konopie indyjskie w licencjonowanych sklepach, a podczas zakupu będą musiały okazać dowód tożsamości.
Konopi nie będzie można przywieźć do kraju ani wywieźć poza jego granice. Sklepy będą mogły dokonywać dostaw do klientów, ale nie będą mogły sprzedawać produktów spożywczych z konopi indyjskich przypominających cukierki.
Zgodnie z zaleceniami zespołu międzyresortowego państwo „zapewni rozsądne ceny”, aby uniknąć zachęcania klientów do korzystania z czarnego rynku. Prawo prawdopodobnie obejmie ogólny zakaz palenia konopi w miejscach publicznych. Projekt ustawy nie przewiduje możliwości uprawy konopi w domu bez pozwolenia, chociaż zespół zalecił rozważenie sprawy na późniejszym etapie.
Podobnie jak w przypadku papierosów, reklamy konopi indyjskich pozostaną zabronione. Zastępca prokuratora generalnego Amir Merari powiedział, że rząd opowiada się za legalizacją, a nie dekryminalizacją, która jest bardziej powszechna w innych krajach, ponieważ „dekryminalizacja nie zapewnia rozwiązania problemów takich jak czarny rynek”.
Izrael w ostatnich latach podjął kroki w celu zapewnienia szerszego dostępu marihuany medycznej i ma szansę stać się głównym eksporterem konopi indyjskich. Rekreacyjne używanie konopi indyjskich jest obecnie nielegalne, chociaż Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego częściowo zdekryminalizowało je w 2017 r., ustalając karę grzywny i możliwość leczenia uzależnienia zamiast wszczynania postępowania karnego.