- Reklama -
Banner

Hiszpańskie badanie wykazało, że długotrwałe używanie konopi indyjskich nie ma negatywnego wpływu na zdrowie

Wyniki badania, w którym przeanalizowano dane od 600 000 mieszkańców Hiszpanii, którzy regularnie używają konopi indyjskich, wskazują, że długotrwałe używanie konopi indyjskich nie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia.

Używanie konopi indyjskich w Hiszpanii

Konsumpcja konopi indyjskich wśród Hiszpanów jest jedną z najwyższych w Europie, zaraz po Francji. Używanie marihuany do celów osobistych jest w Hiszpanii zdekryminalizowane, a konsumpcja lub posiadanie w miejscach publicznych podlega karze grzywny.

Naukowcy, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research, wykorzystali 419 osób spośród 600 000 respondentów z krajowego badania populacji przeprowadzonego w latach 2019–2020, którzy mieszkali w Katalonii i używali konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wykorzystując określone metody do analizy danych od respondentów, naukowcy obliczyli, że próba 419 osób regularnie używających konopi indyjskich była wystarczająca do reprezentowania grupy użytkowników konopi indyjskich z dokładnością ponad 95%.

Osoby włączone do badania miały średnią wieku 33 lata, pracowały głównie w sektorze usługowym, administracyjnym lub handlowym, a prawie trzy czwarte z nich miało wykształcenie wyższe.

Zapytani o wcześniejsze stosowanie narkotyków, 60% badanych odpowiedziało, że używało MDMA, 57% kokainy, 51% LSD, grzybów lub innych psychodelików, 40% amfetaminy i 23% ketaminy.

Komentując wcześniejsze stosowanie narkotyków przez badaną grupę, autorzy badania stwierdzili: „W badanej próbie odnotowano wyższe spożycie narkotyków niż w populacji ogólnej… Jednak to wyższe użycie nie wydaje się być związane z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.”

Porównanie z populacją ogólną

Większość wskaźników wykorzystywanych przez badaczy do oceny stanu zdrowia respondentów nie wykazała pogorszenia w porównaniu z populacją ogólną. Wskaźniki te obejmują BMI, cholesterol, aktywność fizyczną, postrzeganie swojego zdrowia oraz ilość spożywanych owoców i warzyw.

88% badanych pozytywne postrzegało stan swojego zdrowia, 67% osób zażywających konopie indyjskie miało prawidłowy BMI w porównaniu z populacją ogólną, a 76% badanych używających konopi indyjskich spacerowało co najmniej 10 minut dziennie, w porównaniu z 70% w ogólnej populacji.

Aby ocenić zdrowie psychiczne, badacze zadali kilka pytań, w tym „Jak się czujesz podczas używania marihuany?” 94% respondentów stwierdziło, że są „szczęśliwi”, 92% – „pełni pomysłów”, a 81% – „lepiej rozumieją świat”.

Naukowcy stwierdzili w swoim badaniu, że „większość wskaźników nie wykazała pogorszenia stanu zdrowia osób regularnie używających konopi indyjskich w porównaniu z populacją ogólną. Zaobserwowano, że użytkownicy mieli więcej problemów ze snem, a około 40% badanych chciało zaprzestać używania konopi indyjskich, co może sugerować wzorzec uzależnienia. Około 30% badanych dzięki konopiom indyjskim było w stanie zaprzestać przyjmowania leków na receptę. 

Autorzy badania zalecają uwzględnienie większej liczby pytań związanych z konopiami indyjskimi w przyszłych krajowych badaniach populacji i ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia problemów związanych z uzależnieniem od konopi indyjskich.

Porównując naszą próbę z danymi uzyskanymi z populacji ogólnej za pomocą ESCA, stwierdziliśmy, że użytkownicy konopi indyjskich mieli lepsze wskaźniki dotyczące pozytywnego postrzegania własnego zdrowia, BMI, problemów z cholesterolem i ciśnieniem krwi, obecności chorób przewlekłych, fizycznych ograniczeń w codziennych czynnościach, trybu transportu (użytkownicy konopi preferują jazdę na rowerze) i depresji” – stwierdzili naukowcy.

Chociaż różnic tych nie można przypisać wyłącznie używaniu konopi indyjskich, to naukowcy sugerują, że regularni użytkownicy marihuany nie doświadczają istotnych negatywnych skutków pod względem podstawowych wskaźników ogólnego stanu zdrowia. Musimy jednak pamiętać, że ocena konkretnego wpływu używania konopi indyjskich na zdrowie jest trudna, ponieważ zdrowie jest bardzo złożonym konstruktem, na który wpływa wiele zmiennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować