- Reklama -
Banner

Grzyby psylocybinowe są skutecznym sposobem leczenia anoreksji

Terapia wspomagana psylocybiną może okazać się skutecznym leczeniem anoreksji nerwowej, jak sugerują wyniki małego badania opublikowanego w tym miesiącu w recenzowanym czasopiśmie Nature Medicine. W badaniu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili, że terapia połączona z pojedynczą dawką psylocybiny, głównego psychodelicznego związku w magicznych grzybach, była bezpieczna i skuteczna dla kobiet cierpiących na to zaburzenie odżywiania.

Anoreksja nerwowa – choroba umysłu

Anoreksja nerwowa jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, charakteryzującym się intensywnym lękiem przed nadwagą i zniekształconym obrazem własnego ciała. Objawy zaburzenia obejmują obsesję na punkcie utrzymania poniżej średniej wagi ciała poprzez głodówki lub kompulsywne nadmierne ćwiczenia. Na tę chorobę mogą cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale najczęściej dotyka ona młodych kobiet, z objawami często pojawiającymi się po raz pierwszy w środku nastoletnich lat.

Anoreksja jest przewlekłym i często długotrwałym stanem, z leczeniem zwykle obejmującym interwencje medyczne mające na celu zwiększenie masy ciała oraz terapię w formie rozmowy pomagającą w zmianach behawioralnych i podnoszącą samoocenę. Zaburzenie odżywiania może prowadzić do innych powikłań zdrowotnych, w tym problemów z sercem, utraty masy kostnej, anemii, a w niektórych przypadkach może być śmiertelne.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Rebecca Park, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, która nie była zaangażowana w badania, powiedziała portalowi Live Science, że nowe metody leczenia anoreksji nerwowej „pilnie muszą być rozwijane”, ponieważ choroba ta „ma najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich zaburzeń psychicznych i jest kosztowna oraz trudna do leczenia i wyzdrowienia”.

Psylocybina i leczenie zaburzeń odżywiania

Grzyby psylocybinowe

W małym badaniu przeprowadzonym na 10 kobietach cierpiących na anoreksję nerwową, naukowcy podali pacjentkom jednorazową dawkę psylocybiny w połączeniu ze wsparciem terapeutycznym. Większość pacjentek dobrze tolerowała krótkoterminowe skutki psylocybiny i nie doświadczała żadnych skutków ubocznych. Uczestniczki były następnie oceniane przez okres trzech miesięcy po sesji z psylocybiną.

Po leczeniu, większość pacjentek zgłosiła pozytywne doświadczenia z lekiem, a 90% uczestniczek stwierdziło, że miały bardziej pozytywne spojrzenie na życie, a 70% stwierdziło, że ich ogólna jakość życia poprawiła się. Dodatkowo, 80% oceniło doświadczenie jako jedno z „pięciu najważniejszych w życiu”. Po trzech miesiącach, cztery uczestniczki weszły w remisję objawów.

Terapia psylocybiną, która obejmuje wsparcie psychologiczne ze strony wyszkolonych terapeutów, okazała się bezpieczna i dobrze tolerowana dla 10 uczestników, którzy otrzymali leczenie w tym badaniu”, napisali autorzy badania. „Większość uczestników określiła leczenie jako niezwykle znaczące i doświadczenie jako pozytywny wpływ na życie.”

Wyniki sugerują, że terapia psylocybiną jest bezpieczna, tolerowalna i akceptowalna dla kobiet cierpiących na anoreksję nerwową, co jest obiecującym odkryciem, biorąc pod uwagę zagrożenia fizjologiczne i problemy z zaangażowaniem w leczenie”, dodali badacze.

Autorzy badania zauważają, że konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić wstępne wyniki badania. Niemniej jednak, badanie to jest istotne, ponieważ obecnie nie ma leków zatwierdzonych do leczenia anoreksji nerwowej dostępnych dla pacjentów cierpiących na tę czasem śmiertelną chorobę.

Choć to spekulacje,” Dr Walter Kaye, starszy autor i profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, powiedział portalowi Live Science w e-mailu, „możliwe, że podanie psylocybiny może odwrócić zaburzoną funkcję serotoniny w anoreksji nerwowej i pomóc pacjentom zyskać nową perspektywę na ich symptomy i zachowania.

Autorzy zauważyli ograniczenia badania, przyznając, że badanie „nie uwzględniało różnorodności płciowej, rasowej i kulturowej” ponieważ wszystkie 10 uczestników stanowiły kobiety, a dziewięć z nich zidentyfikowało się jako „białe”. Eksploracyjne badanie nie miało również grupy kontrolnej uczestników, którzy przyjmowaliby placebo zamiast psylocybiny, chociaż wielu badaczy uważa, że takie badania są niewykonalne dla badań nad psychodelikami ze względu na niezaprzeczalne efekty tych związków.

Psychodeliki a zdrowie psychiczne

Badania kliniczne i inne badania nad psychodelikami takimi jak psylocybina i MDMA wykazały, że leki te mają potencjalne korzyści terapeutyczne, szczególnie dla poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja, PTSD, zaburzenia związane z nadużywaniem substancji i lęk. W styczniu, kalifornijska firma biotechnologiczna ogłosiła pozytywne wyniki z badania klinicznego, testującego MDMA jako metody leczenia PTSD.

Badanie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie JAMA Psychiatry w 2020 roku stwierdziło, że terapia wspomagana psylocybiną była skutecznym i szybko działającym leczeniem dla grupy 24 uczestników z głównym zaburzeniem depresyjnym. Oddzielne badanie opublikowane w 2016 roku stwierdziło, że leczenie psylocybiną wywołało znaczne i trwałe zmniejszenie depresji i lęku u pacjentów z nowotworami zagrażającym życiu.

Chociaż wyniki niedawnego badania wskazują, że psylocybina była skuteczna u niektórych kobiet cierpiących na anoreksję nerwową, Dr Alexandra Pike, wykładowczyni zdrowia psychicznego na Uniwersytecie w Yorku, zauważyła, że efekt psylocybiny nie był tak głęboki jak w badaniach na inne zaburzenia psychiczne.

Zmiany w objawach zaburzeń odżywiania były bardzo subtelne i pojawiły się tylko w kilku z wielu kwestionariuszy wypełnianych przez uczestników – w przeciwieństwie do bardziej jednoznacznych wyników w zaburzeniach takich jak główne zaburzenia depresyjne”, powiedziała Pike The Independent.

To badanie jest pierwszym krokiem w pokazaniu, że psylocybina może być bezpiecznym leczeniem dla osób z anoreksją nerwową, ale nie możemy wnioskować z tej pracy, że będzie skuteczna w tej przewlekłej, złożonej chorobie”, dodała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować