- Reklama -
Banner

Drewno z konopi jest o 20 procent trwalsze niż drewno dębu. Rusza produkcja w Kentucky

Dlaczego nie wykorzystujemy wszystkich możliwości konopi, które rośną znacznie szybciej niż drzewa, z hektara konopi można uzyskać więcej papieru niż z hektara lasu, a same konopie potrzebują mniejszej ilości chemikaliów w procesie przetwórstwa i uprawy? Nowy zakład HempWood w Kentucky właśnie niedawno stał się pierwszą firmą w USA, która zaczęła produkować „drewno” z konopi jako alternatywę dla drewna dębowego.

To dobra wiadomość dla dębów, ponieważ należą one do najbardziej zagrożonych wyginięciem drzew na świecie ze względu na duże zapotrzebowanie na meble z litego dębu.

Oprócz tego, że drewno z konopi jest o 20 procent twardsze niż dąb, a konopie rosną 100 razy szybciej, to drewno z konopi przypomina tradycyjne materiały wykonane z dębu – ale zamiast czekać kilkadziesiąt lat na pełne dojrzewanie drzewa, konopie można zebrać w ciągu sześciu miesięcy od zasiania.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Firma wykorzystuje technologię spopularyzowaną przez chiński przemysł bambusowy, a także technologię opracowaną w innej firmie Grega Wilsona (właściciela HempWood) SmartOak, która tworzy produkty z kłód, które w przeciwnym razie zostałyby przetworzone na wiórki.

HempWood będzie używany do produkcji drewnianych bloków, desek, podłóg, desek do krojenia i deskorolek, a wszystko to w znacznie tańszych cenach, niż te same produkty z dębu, podała firma.

Produkcja drewna z konopi

Drewno konopne

Produkcja drewna konopnego, które jest wytwarzane z włókien konopnych i klejów na bazie soi, była rozwijana przez ostatnią dekadę. Greg Wilson, który jest szefem nowej fabryki drewna konopnego Fibonacci, stworzył firmę w marcu 2018 r. po 13 latach badań i rozwoju w branży produktów drzewnych.

Fabryka Fibonacci o wartości 6 milionów dolarów, która została otwarta w Murray wiosną tego roku, dopiero niedawno rozpoczęła produkcję specjalistycznego materiału z ponad 16,000 hektarów konopi.

„Chcemy być produktywnym członkiem społeczności rolniczej i produkcyjnej Kentucky, ponieważ drewno konopne może być odnawialną alternatywą dla dębu”, powiedział Wilson.

Ryan Quarles, komisarz ds. Rolnictwa w Kentucky, powiedział w komunikacie prasowym, że jest to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji rozwijającego się przemysłu konopnego w USA.

„Kiedy zostałem komisarzem ds. rolnictwa, powiedziałem, że chcę uczynić z Kentucky epicentrum przemysłu konopnego w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Quarles.

„Fakt, że Greg Wilson i Fibonacci LLC wybrali Kentucky do stworzenia pierwszej fabryki drewna konopnego w Stanach Zjednoczonych, świadczy o pracy, jaką podjęliśmy, aby Kentucky było strategicznym punktem dla branży konopnej.”

Zalety konopi w stosunku do drewna obejmują znacznie szybszy czas wzrostu i większą gęstość materiału. Drewno z konopi może być alternatywą dla produktów, które zwykle stworzone sa z drewna, takie jak meble i podłogi. Produkty HempWood firmy Fibonacci będą w postaci bloków, wstępnie przyciętych desek, podłóg, desek do krojenia i deskorolek w cenach niższych niż w przypadku produktów dębowych.

3 KOMENTARZE

 1. LOL jak wejdziesz na stronę producenta to jest napisane, że hempwood jest 20%(procent!) trwalszy od dębu nie 20 razy, to spora różnica, ale łątwiej jest przepisać liczby z mema niż wejść na stronę producenta, o którym się pisze ? xD

 2. Historia zatacza koło. USA zakazało uprawy konopi aby można było wprowadzić na rynek nylon i stylon zastępując materiały wytwarzane konopi. Może świat powróci do konopi co będzie z zyskiem dla przyrody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować