Dołącz do nas

Prawo i polityka

Donald Trump obiecał poprzeć ustawę, dającą stanom prawo do legalizacji marihuany

stosunek Donalda Trumpa do marihuany

Po raz pierwszy od czasu kampanii w 2016 r. prezydent Donald Trump potwierdził, że będzie popierał prawo poszczególnych stanów do indywidualnego regulowania marihuany, twierdzi senator z Colorado, Cory Gardner, który mówi, że rozmawiał z prezydentem w tej sprawie.

W rozmowie między prezydentem a senatorem, Trump podobno zapewnił Gardnera, że będzie popierał ustawodawstwo, które pozwoli stanom zalegalizować konopie indyjskie bez obawy o ściganie ze strony federalnych organów ścigania.

W styczniu prokurator generalny Jeff Sessions zmienił politykę Departamentu Sprawiedliwości, znaną jako Cole Memo, która nakazała federalnym organom ścigania, aby nie ścigały legalnych sklepów z marihuaną w stanach, które zdecydowały się ją zalegalizować, tak długo, jak będą one przestrzegały przepisów stanu.

Cole Memo zostało zastąpione nowym oświadczeniem, które pozwala miejscowym amerykańskim prawnikom na podjęcie decyzji o wszczęciu postępowania w sprawie tych przedsiębiorstw zgodnie z ustawą o substancjach kontrolowanych (CSA), która zakazuje marihuany we wszystkich 50 stanach, bez względu na prawo stanowe.

Do tej pory żaden z tutejszych prawników, wyznaczanych przez prezydenta i zatwierdzonych przez Senat, nie zdecydował się na egzekwowanie zakazu federalnego. Ale zmiana decyzji o Cole Memo nastąpiła w czasie, gdy wielu z tych prawników nie było jeszcze zatwierdzonych przez senatorów.

W odpowiedzi, Gardner obiecał zablokować wszystkich nominowanych do Departamentu Sprawiedliwości (DOJ), dopóki nie zostanie zapewniony, że takie stany prawne, jak Kolorado, będą chronione przed interwencją ze strony federalnej.

“W środę otrzymałem od prezydenta oświadczenie, że wycofanie przez Departament Sprawiedliwości notatek Cole Memo nie wpłynie na legalny rynek marihuany w Kolorado”.

Obecnie rozważane są przynajmniej trzy projekty ustaw, które proponują usunięcie marihuany z federalnej listy substancji zakazanych CSA, lub pozwolenie stanom na legalizowanie marihuany bez obawy o oskarżenie ze strony władz federalnych.

To nie pierwszy raz, gdy Donald Trump nie zgodził się w kwestii polityki związanej z marihuaną. Podczas kampanii w 2016 roku, reporter z Colorado Brandon Rittman zapytał Trumpa, czy wymusi federalny zakaz marihuany w stanach, które ją zalegalizowały, na co Trump odpowiedział: “Nie zrobiłbym tego, nie … Myślę, że to zależy od każdego stanu, Jestem człowiekiem stanu. Myślę, że absolutnie powinno to zależeć od stanów. “

2 komentarze

2
Skomentuj artykuł!

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najgorętsze komentarze
  Subskrybuj temat  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pek
Gość
Pek

To ze czasem zrobi cos z czego mozna sie cieszysz, nie zmienia faktu ze w innych tematach robi w wiekszosci to z czym sie nie zgadzam… Jeden wielki teatrzyk.Jesli juz sie kogos takiego popiera to wypadaloby znac caly jego ‘program polityczny’, a nie tylko pojedyczne tematy. Ja go napewno nie popieram, tylko dlatego ze rzucil jedno fajne ‘haslo reklamowe’… To wszystko jest robione pod publike. Trzeba przeciez jakos sprawic zeby szare masy nie interesowaly sie naprawde powaznymi sprawami – np. bombardowanie Syrii z przed dwoch dni, na pare godzin przed rozpoczeciem dochodzenia przez niezaleznych specjalistow ktorzy przybyli do Syrii dzien… Czytaj więcej »

Prawo i polityka

Zimbabwe: Pierwsza prywatna firma otrzymała licencję na uprawę marihuany medycznej

Zimbabwe zatwierdziło pierwszą licencję na uprawę marihuany

Zimbabwe wydało pierwsze pozwolenie na uprawę medycznej marihuany – podaje Marijuana Business Daily. W liście z 7 marca Ministerstwo Zdrowia i Opieki nad Dziećmi poinformowało, że wniosek o uprawę marihuany złożony przez Precision Cannabis Therapeutics Zimbabwe został zatwierdzony. Zezwolenie wejdzie w życie po uiszczeniu opłaty licencyjnej wynoszącej 46.000$.

W zeszłym roku Zimbabwe zalegalizowało uprawę konopi do celów medycznych i naukowych. Chociaż program został wstrzymany w czerwcu, to wprowadzono przepisy dotyczące licencjonowania producentów i eksportu konopi. Prawo zezwala licencjonowanym producentom na wysyłanie konopi leczniczych do upoważnionych pacjentów, ale system zatwierdzania pacjentów nie został jeszcze ustanowiony.

Przepisy dopuszczają regulowaną produkcję marihuany, w tym świeżą i suszoną marihuanę, olej z konopi, żywe rośliny (klony) i nasiona. Obowiązkowe standardy uprawy i przetwarzania są wyższe niż te wprowadzone przez rząd kanadyjski.

Do rządu wpłynęło 37 wniosków o uprawę

Według doniesień w lokalnych mediach w zeszłym miesiącu rząd Zimbabwe przetwarzał 37 wniosków o produkcję konopi indyjskich. Nathan Emery, dyrektor operacyjny Precision Cannabis Therapeutics Zimbabwe, powiedział, że kraj zachęca do szerokiego rozwoju gospodarczego.

„Rząd Zimbabwe jest otwarty dla biznesu i wita inwestorów we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w licencjonowanej uprawie marihuany medycznej” – powiedział.

Najważniejsze informacje na temat przyjętej przez Zimbabwe ustawy o medycznej marihuanie:

  • Produkty regulowane obejmują suszoną marihuanę, świeże konopie indyjskie, olej, rośliny i nasiona marihuany.
  • Licencjonowani producenci mogą przesyłać medyczną marihuanę „autoryzowanym” pacjentom.
  • Standardy uprawy i przetwarzania będą wyższe niż w Kanadzie.
  • Wszelkie reklamy dotyczące marihuany są zakazane.
  • Licencja na uprawę będzie kosztować 50,000 USD, czyli około 50 razy więcej niż dochód na osobę w kraju.

Pierwszym krajem w Afryce, który udzielił licencji na uprawę konopi do celów medycznych i naukowych był Lesotho, który w ubiegłym roku dokonał pierwszego eksportu marihuany do Kanady. Rhizo Sciences, firma z Seattle, która podpisała umowę na wyłączność dostaw z producentem konopi indyjskich Lesotho Medi Kingdom i poinformowała, że przesyłka zostanie przeanalizowana przez laboratorium, zanim zostanie wykorzystana do celów badawczych i rozwojowych. Dallas McMillan, dyrektor generalny Rhizo Sciences, powiedział, że firma planuje dostarczać medyczną marihuanę pionowo zintegrowanym firmom konopnym w Kanadzie.

 

Czytaj dalej

Prawo i polityka

Wiedeń: Trwa Komisja ds. Środków Odurzających. Eksperci będą rozmawiać o dekryminalizacji marihuany

W Wiedniu trwa 62 komisja ds narkotykó

Wiedeń, 13 marca 2019 r. – Oczekuje się, że około 14 000 uczestników z państw członkowskich, parlamentów, organizacji międzyrządowych, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego zbierze się na 62. sesji Komisji ds. Narkotyków (CND) w dniach 14-22 marca w Wiedniu.

Prezydent Boliwii Evo Morales, premier Mauritiusa, Pravind Kumar Jugnauth, a także ministrowie spraw zagranicznych z Gwatemali, Filipin, Federacji Rosyjskiej, Sudanu, Wenezueli i dwudziestu ośmiu ministrów, takich jak ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości wezmą udział w debacie odbywającej się od 14 do 15 marca. Debata ma na celu podsumowanie realizacji zobowiązań podjętych w celu wspólnego zajęcia się problemem narkotyków na świecie.

Sesję inauguracyjną 14 marca wygłosi Yury Fedotov, dyrektor wykonawczy Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) i Viroj Sumyai, prezes Międzynarodowej Rady Kontroli Środków Odurzających (INCB). Następnie zostaną ogłoszone oświadczenia przedstawicieli grup regionalnych , a także przedstawicieli wysokiego szczebla państw członkowskich. Podczas uroczystego otwarcia, oświadczenia wygłoszą również przedstawiciele młodzieży, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego.

Eksperci zajmą się tematem dekryminalizacji marihuany

Rezolucje rozpatrywane przez Komisję dotyczą kontroli narkotyków syntetycznych, a także kontroli prekursorów wykorzystywanych w nielegalnej produkcji środków odurzających i substancji psychotropowych. Komisja zajmie się również kwestią dekryminalizacji marihuany i narkotyków, aby znaleźć alternatywę dla karania za posiadanie i używanie, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Podczas Komisji ds. Środków Odurzających zostanie również zaprezentowany raport Światowej Organizacji Zdrowia, który proponuje, aby kraje Unii Europejskiej zdekryminalizowały posiadanie i używanie marihuany oraz usunęły konopie indyjskie ze spisów narkotyków. Wnioski wyciagnięte po zakończeniu komisji będą mogły mieć duży wpływ na prawo narkotykowe nie tylko w Unii Europejskiej, ale także na całym świecie.

Projekt porządku obrad 62. Komisji ds. Środków Odurzających jest dostępny tutaj.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne