- Reklama -
Banner

Długotrwałe używanie konopi indyjskich prowadzi do poprawy funkcji poznawczych u pacjentów z rakiem

Według nowych badań, stosowanie konopi indyjskich u pacjentów z rakiem nie tylko zmniejsza ból i poprawia sen, ale zdaje się również z czasem poprawiać funkcje poznawcze. Badanie, jedno z pierwszych oceniających efekty produktów z konopi indyjskich dostępnych bez recepty, odkryło, że regularne korzystanie przez kilka tygodni prowadziło do poprawy funkcji poznawczych, być może dzięki redukcji bólu.

Nowe badania wskazują, że konopie mogą wspomagać „mózg po chemoterapii”. Nowe badania z Uniwersytetu Kolorado w Boulder ujawniają, że pacjenci z rakiem, którzy używają konopi indyjskich do zarządzania swoimi objawami, nie tylko doświadczają redukcji bólu i poprawy jakości snu, ale cieszą się także innym nieoczekiwanymi korzyściami: po kilku tygodniach ciągłego używania zdają się myśleć bardziej wyraźnie.

„Kiedy jesteś w dużym bólu, trudno jest myśleć,” powiedziała autorka badań – Angela Bryan, profesor psychologii i neurologii na CU Boulder oraz osoba, która wygrała walkę z rakiem. „Stwierdziliśmy, że gdy po pewnym czasie ból pacjentów ustał po użyciu konopi indyjskich, ich poznawcze zdolności się poprawiły.”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Niewielkie, ale przełomowe badanie, niedawno opublikowane w czasopiśmie Exploration in Medicine, jest jednym z pierwszych, które oceniało, jak konopie indyjskie kupione bez recepty w punktach sprzedaży – zamiast konopi dostarczanych przez rząd lub syntetycznych kannabinoidów – wpływają na objawy raka lub skutki uboczne chemoterapii.

Ankieta przeprowadzona wśród pacjentów sugeruje, że nawet 40% pacjentów z rakiem w USA korzysta z konopi indyjskich, jednak tylko jedna trzecia lekarzy czuje się na tyle komfortowo, aby doradzić im w tej sprawie.

Badanie jest skomplikowane, ponieważ federalne prawo zabrania badaczom uniwersyteckim posiadania lub dystrybucji konopi indyjskich do badań, chyba że są one wydane przez rząd lub są klasy farmaceutycznej. W rezultacie większość badań skupiała się tylko na produktach na receptę, takich jak nabilone lub dronabinol (zwykle przepisywane na nudności) lub na rządowych odmianach konopi indyjskich, które zwykle nie są tak zróżnicowane jak odmiany dostępne bez recepty. Ten zespół badawczy zdecydował się na inną drogę.

Bryan współpracowała z onkologami na terenie CU Anschutz Medical Campus, obserwując 25 pacjentów z rakiem, którzy używali konopi indyjskich przez dwa tygodnie. Po wstępnym spotkaniu, w którym oceniano ich poziom bólu, wzorce snu i poznawcze zdolności, poproszono ich, aby zakupili dowolny produkt spożywczy z THC w licencjonowanych sklepie z konopiami indyjskimi. Wybór był zaskakująco różnorodny. Pacjenci kupili czekolady, gumy do żucia, nalewki i pigułki od 18 marek, które zawierały różne proporcje THC i CBD w szerokim zakresie mocy.

„To mówi nam, że ludzie są otwarci na próbowanie czegokolwiek, co myślą, że może być użyteczne, ale po prostu nie ma zbyt wielu danych, które mogłyby im doradzić, co działa najlepiej na co,” powiedziała Bryan.

Aby badać wpływ tych produktów, badacze przemieszczali się „mobilnym laboratorium” (furgonetką Dodge Sprinter, czasami nazywaną „cannavan”) do domu każdego pacjenta. Uczestnicy przeszli testy fizyczne i poznawcze w furgonetce, a następnie ponownie zostali przebadani w furgonetce po użyciu konopi indyjskich w swoich domach.

Po dwóch tygodniach stałego użytkowania z częstotliwością według ich wyboru, mieli również wizytę kontrolną.

W ciągu godziny, jak stwierdzono w badaniu, konopie indyjskie znacznie złagodziły ból pacjentów, jednocześnie pogarszając ich zdolności poznawcze i sprawiając, że czuli się „na haju” (im wyższa zawartość THC, tym bardziej odczuwali haj).

Ale na dłuższą metę, wyłonił się inny wzorzec: po dwóch tygodniach ciągłego użytkowania, pacjenci zgłaszali poprawę bólu, jakości snu i funkcji poznawczych. Niektóre obiektywne miary funkcji poznawczych, w tym czasy reakcji, również się poprawiły.

Myśleliśmy, że możemy zobaczyć pewne problemy z funkcją poznawczą,” powiedziała Bryan, zauważając, że zarówno konopie indyjskie, jak i chemioterapia były wcześniej powiązane z upośledzonym myśleniem. „Ale ludzie właściwie czuli, że myślą bardziej klarownie.”

Im bardziej ból ustępował, tym bardziej poprawiały się funkcje poznawanie. Ci, którzy przyjmowali więcej CBD, zgłaszali większą poprawę w jakości snu i intensywności bólu.

Chociaż potrzebne są większe kontrolowane badania, autorzy mówią, że wyniki sugerują ciekawą możliwość: podczas gdy niektóre formy i dawki konopi indyjskich do łagodzenia bólu mogą na krótką metę upośledzać myślenie, niektóre schematy mogą na dłuższą metę poprawić funkcje poznawcze poprzez redukcję bólu.

Bryan studiowała prewencję raka przez wiele lat i zaczęła studiować medyczne zastosowanie konopi indyjskich dopiero, kiedy w 2017 roku zderzyła się z diagnozą raka piersi.

Po operacji i chemioterapii, szukała pomocy w konopiach indyjskich, aby złagodzić jej ból.

Zaniepokojona korzystaniem z opioidów, stworzyła własny niestandardowy schemat stosowania produktów zawierających THC, kiedy ból był intensywny i mogła poświęcić nieco trzeźwości umysłu, i łagodniejszych produktów bogatych w CBD, aby ból był znośny.

Nie była wolna od bólu, ale nie wzięła ani jednego opiatu podczas swojego leczenia.

„Byłam niesamowicie szczęśliwa, bo miałam pewne pojęcie o tym. Większość pacjentów nie ma,” powiedziała.

Ma nadzieję, że jej badania, i więcej które nadejdą, pomogą ludziom podejmować lepsze decyzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować