- Reklama -
Banner

Sporadyczne używanie marihuany związane z poprawą funkcji poznawczych u osób starszych

Starsi dorośli, którzy okazjonalnie spożywają konopie, wykazują lepsze zdolności poznawcze niż ci, którzy tego nie robią, zgodnie z danymi z długoterminowych badań opublikowanych w czasopiśmie AIDS and Behavior.

Używanie konopi a wpływ na funkcje poznawcze

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ocenili długoterminowy wpływ spożycia konopi na zdolności poznawcze w grupie 297 starszych dorosłych z HIV. Grupa składała się z częstych konsumentów konopi (osób, które spożywają marihuanę kilka razy w tygodniu), okazjonalnych konsumentów (osób, które spożywają konopie raz w tygodniu lub rzadziej) oraz osób, które nie używają konopi. Badacze oceniali wyniki zdolności poznawczych w okresie 10 lat.

Czym są funkcje poznawcze?

Funkcje poznawcze to zdolności mózgu, które pozwalają nam zdobywać, przetwarzać i korzystać z informacji. Są kluczowe dla naszej zdolności do interakcji ze światem i obejmują szereg umiejętności, takich jak pamięć, uwaga, percepcja, zdolności motoryczne, język i wykonawcze.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
 • Pamięć jest naszą zdolnością do przechowywania i przypominania sobie informacji. Zalicza się do niej pamięć krótkoterminową (która przechowuje informacje przez kilka sekund do kilku minut) i pamięć długotrwałą (która przechowuje informacje przez dłuższy czas).
 • Uwaga pozwala nam skupić się na określonych informacjach i ignorować inne bodźce. Jest to kluczowe dla procesu uczenia się i przetwarzania informacji.
 • Percepcja jest naszą zdolnością do interpretowania bodźców sensorycznych, takich jak obrazy, dźwięki, zapachy itp.
 • Zdolności motoryczne pozwalają nam na kontrolę i koordynację naszych ruchów.
 • Język pozwala nam komunikować się i dzielić się informacjami. Obejmuje zdolność do mówienia, czytania, pisania i rozumienia mowy.
 • Funkcje wykonawcze są to procesy umysłowe, które umożliwiają planowanie, organizowanie, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i kontrolę impulsów.

Wszystkie te funkcje poznawcze współpracują, aby pozwolić nam skutecznie funkcjonować w naszym codziennym życiu.

Wyniki badania i wnioski

Autorzy badania stwierdzili, że osoby z historią okazjonalnego używania osiągnęły najlepsze wyniki spośród trzech grup. Potwierdzili również, że częste spożycie konopi nie wiązało się z żadnym spadkiem wydajności poznawczej w trakcie badania.

Autorzy zaznaczają: “W długoterminowym badaniu wśród starszych dorosłych z HIV, stwierdziliśmy, że okazjonalne spożycie konopi w późniejszym okresie życia wiązało się z ogólnie lepszymi zdolnościami poznawczymi w porównaniu do osób nie spożywających konopi, co może być potencjalnie ważnym odkryciem, biorąc pod uwagę podatność tej populacji na upośledzenia poznawcze. Co więcej, częste spożywanie konopi nie wpłynęło na pogorszenie funkcji poznawczych w trakcie badania… sugerując, że spożycie konopi w zakresie obserwowanym w tym badaniu nie jest czynnikiem ryzyka dla wczesnego spadku w jakichkolwiek funkcji poznawczych.

Podsumowują: “Z naszej wiedzy, to badanie jest pierwsze, które charakteryzuje długoterminowe wzorce aktualnego spożycia konopi i ogólnej wydajności poznawczej wśród grupy starszych dorosłych z HIV. Nie znaleźliśmy dowodów na wpływ spożycia konopi na ryzyko spadku funkcji poznawczych. Dalsze prace są potrzebne, aby zbadać to pozytywne odkrycie i zorientować się, czy kannabinoidy wykazują terapeutyczny potencjał w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego w układzie nerwowym i zmniejszaniu związanych z nim problemów poznawczych u osób z HIV.

Zastosowanie konopi w leczeniu HIV

Dane z ankiet wskazują, że nawet jedna na trzy osoby żyjące z HIV zgłasza spożycie konopi w celu złagodzenia bólu neuropatycznego, lęku, utraty apetytu, nudności i innych objawów. Badania wykazały, że marihuana może łagodzić bóle neuropatyczne związane z HIV i inne objawy bez negatywnych skutków ubocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 

Mogą Cię zainteresować