Dołącz do nas

Zdrowie

Czy stosowanie marihuany o dużej mocy związane jest z wystąpieniem psychozy?

paranoje i psychozy po paleniu marihuany mogą występować u osób z grupy ryzyka

Ludzie, którzy używają marihuany codziennie, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju psychozy, zwłaszcza jeśli stosują marihuanę o dużej mocy – wynika z nowego badania opublikowanego w The Lancet Psychiatry.

W badaniu przeanalizowano informacje od ponad 1200 osób bez psychozy mieszkających w 10 europejskich miastach i jednym mieście w Brazylii i porównano je z 900 osobami mieszkającymi w tych samych miastach, u których po raz zdiagnozowano pierwszy epizod psychozy.

Naukowcy odkryli, że osoby, które zgłaszały codzienne stosowanie marihuany, były trzy razy bardziej narażone na diagnozę pierwszego epizodu psychozy w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały konopi. Co więcej, osoby, które codziennie używały marihuany o dużej mocy, były pięć razy bardziej narażone na psychozy w porównaniu z osobami, które nigdy jej nie stosowały.

Ponadto badanie to jest pierwszym, które sugeruje, że wzorzec używania marihuany na danym obszarze może przyczyniać się do tempa rozwoju psychozy w populacji. Na przykład w Amsterdamie, gdzie marihuana o dużej mocy jest powszechnie dostępna, osoby, które codziennie używały marihuany o wysokiej mocy, były dziewięć razy bardziej narażone na rozwój psychozy w porównaniu z osobami, które nie używały marihuany.

„Ponieważ status prawny konopi indyjskich zmienia się w wielu krajach i stanach, istotne znaczenie dla zdrowia publicznego ma również rozważenie potencjalnych negatywnych skutków związanych z codziennym używaniem konopi indyjskich, szczególnie odmian o dużej mocy”- powiedziała w oświadczeniu dr Marta Di Forti z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neurologii w King’s College London.

Badanie wykazało tylko związek i nie może udowodnić, że używanie marihuany faktycznie powoduje psychozę.

Wyniki zostały opublikowane 19 marca 2019r. w czasopiśmie The Lancet Psychiatry.

Marihuana i psychozy

Poprzednie badania sugerowały związek między intensywnym używaniem marihuany a zwiększonym ryzykiem psychozy. Jednak badania te nie były w stanie określić, w jaki sposób ten związek wpłynął na wskaźniki psychozy w populacji ogólnej.

W nowym badaniu naukowcy odkryli, że około 30 procent pacjentów z psychozą zgłaszało codzienne używanie marihuany, w porównaniu z zaledwie 7 procentami z grupy kontrolnej (osoby bez psychozy); a 37 procent pacjentów zgłosiło używanie marihuany o dużej mocy w porównaniu z 19 procentami z grupy kontrolnej.

Naukowcy szacują, że około jeden na pięć nowych przypadków (20 procent) psychozy w 11 badanych miastach może być powiązany z codziennym używaniem marihuany; a co dziesiąty nowy przypadek psychozy może być związany ze stosowaniem marihuany o dużej mocy.

Mimo to nowe badania nie mogą wykluczyć „odwrotnej przyczyny”, co oznacza, że osoby z psychozą częściej stosują marihuanę niż osoby bez psychozy, twierdzi Suzanne Gage z Wydziału Nauk Psychologicznych Uniwersytetu w Liverpoolu. Mimo że w badaniu wzięły udział osoby, u których zdiagnozowano pierwszy epizod psychozy, to przed jego rozpoznaniem mogły wystąpić mniej poważne objawy, zauważył Gage.

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Popularne