Czechy mogą wkrótce zalegalizować sprzedaż i uprawę marihuany

W ciągu roku dorośli Czesi będą mogli legalnie uprawiać konopie indyjskie i palić marihuanę, jeśli przejdzie projekt ustawy przygotowany dla rządu przez krajowego koordynatora ds. walki z narkotykami Jindřicha Vobořila. Ustawa ma również poparcie premiera Petra Fiali.

Czechy regulują przepisy dotyczące medycznej marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Czeski Narodowy Koordynator Antynarkotykowy Jindřich Vobořil chce ściśle uregulować czeski rynek konopi, ponieważ uważa, że sprzedaż marihuany na poziomie europejskim powinna zostać zdekryminalizowana i uregulowana.

Chociaż w Czechach nie znajdziemy licencjonowanych sklepów z marihuaną dla dorosłych, to posiadanie do 10g marihuany i uprawa do 5 roślin w domu są zdekryminalizowane. W 2022 r. Czechy stały się drugim europejskim krajem, który podniósł dozwolony poziom THC w konopiach przemysłowych do 1%.

Regulacja rynku i dekryminalizacja użytkowników konopi były jednymi z tematów praskiego spotkania europejskich koordynatorów ds. walki z narkotykami.

„Mamy nadzieję, że będzie to skoordynowany wysiłek (w celu uregulowania rynku konopi). Nie sposób nie mówić o tym w całej Unii Europejskiej. Zakaz nie okazał się wystarczająco skuteczny; musimy poszukać innych modeli sterowania. Kontrolowany rynek może być jedynym możliwym rozwiązaniem” – powiedział Vobořil.

Vobořil przygotowuje projekt ustawy o regulowanym rynku marihuany w Czechach, który planuje złożyć do końca roku. „Cieszę się, że nie jesteśmy sami w UE” – powiedział Vobořil.

„Chciałbym, aby ustawa obowiązywała najpóźniej od stycznia 2024 r. To moja ambicja” – powiedział Vobořil. 

Nadchodzące przepisy powinny dotyczyć nie tylko sprzedaży, ale także produkcji. Nowe prawo ma określać dopuszczalne stężenie THC w legalnych produktach z konopi indyjskich. Niektórzy właściciele sklepów mogą również otrzymać licencję na sprzedaż marihuany, powiedział Vobořil.

„Marihuana nie będzie w każdym kiosku.” Vobořil powiedział, że ilość marihuany, którą ludzie mogliby kupić, byłaby ograniczona, a nabywcy mogliby być zobowiązani do zarejestrowania się w państwie.

Powiedział, że zmiany planują także Niemcy, Luksemburg i Holandia. Z drugiej strony niektóre państwa, takie jak Francja i Szwecja, sprzeciwiają się jakiejkolwiek liberalizacji prawa związanego z konopiami indyjskimi.

„Wspierałbym czeskie firmy. Jest ich tu około setka, którzy hodują i wytwarzają ekstrakty z konopi. Czeskie firmy powinny być w stanie eksportować być może jeszcze zanim w Czechach powstanie rynek regulowany. […] W Niemczech jest to rynek wart dziesięć miliardów euro. Czeskie firmy mają z tego zero” – dodał.

Do wydarzenia w Pradze dołączyli czołowi eksperci ds. polityki narkotykowej. Według Michela Kazatchkina z Globalnej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, Unia Europejska powinna usunąć konopie indyjskie z listy substancji zakazanych.

„Próbowaliśmy to zrobić od ponad dekady. Istnieje wiele komplikacji prawnych, ale wierzę, że nastąpi porozumienie w Europie i na świecie, i będzie istniał regulowany rynek konopi” – powiedział Kazatchkine, cytowany przez Czeską Agencję Informacyjną. Dodał, że dzięki czeskiej prezydencji w UE debata na temat rynku regulowanego osiąga także „poziom polityczny”.

Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -