- Reklama -
Banner

Czechy chcą zmienić Układ z Schengen, aby zalegalizować marihuanę

Kiedy Niemcy próbowały wprowadzić gruntowną reformę dotyczącą marihuany, ich starania napotkały opór ze strony Komisji Europejskiej. Te komplikacje uczyniły Czechy głównym bohaterem sceny legalizacji w Europie. A sercem tego unikalnego wyzwania jest Umowa z Schengen, podpisana w 1995 roku.

Mikuláš Peksa, reprezentujący Europejską Partię Piratów, wyraził swoje obawy w rozmowie z “Business of Cannabis”. Podkreślił, że głównym wyzwaniem dla krajów chcących zalegalizować marihuanę jest Umowa Schengen, która umożliwia swobodny przepływ między 27 państwami członkowskimi UE. Mimo tych wyzwań, Czechy mają ambitne plany zmiany tej umowy, co otworzyłoby drzwi dla legalizacji w innych krajach Unii.

Umowa z Schengen a przepływ towarów

Stworzona w 1995 roku Umowa Schengen miała za zadanie tworzenie jednolitego rynku, na którym towary, kapitał, usługi i ludzie mogą się swobodnie przemieszczać. W teorii brzmi to prosto, ale praktyka jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy chodzi o tak kontrowersyjny produkt jak marihuana. Niemniej jednak, eksperci, tacy jak Kenzi Riboulet-Zemouli i Benjamin-Alexandre Jeanroy, są zdania, że pewne aspekty umowy można dostosować, by umożliwić legalny handel marihuaną.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Chociaż państwom członkowskim trudno jest zrezygnować ze zobowiązań wynikających z Schengen, zdarzały się przypadki, w których czyniono wyjątki. Procedury, które pozwolą państwom członkowskim UE przyspieszyć tworzenie rynku konopi indyjskich dla dorosłych, zostały nakreślone w niedawnym raporcie. W dokumencie „Podsumowanie polityki prezydencji UE: Opcje zgodności z traktatami w zakresie przepisów dotyczących konopi indyjskich w UE (modele dekryminalizacji i regulacji prawnych zgodne z prawem międzynarodowym i dorobkiem prawnym UE) przeanalizowano przeszkody na drodze do reformy.

Współautorami są wiodący europejski badacz konopi, Kenzi Riboulet-Zemouli i Benjamin-Alexandre Jeanroy z paryskiej firmy Augur Associates. W raporcie stwierdzili, że ​​taka reforma jest dopuszczalna w ramach Schengen.

Wybory 2024: nadzieja na zmiany

Chociaż dokładne szczegóły rozmów między Niemcami a Komisją Europejską nie są jeszcze znane, wiadomo, że Niemcy zgodziły się na pewne ustępstwa. Zamiast tworzenia oficjalnego rynku marihuany, zdecydowali się na bardziej umiarkowane podejście, legalizując posiadanie do 25g marihuany, uprawę dla własnych potrzeb, stworzenie stowarzyszeń konopnych i przeprowadzenie kilku projektów badawczych. Przewodniczący Europejskiej Partii Piratów w Czechach, Mikuláš Peksa ma nadzieję, że po wyborach w 2024 roku zmiana w podejściu do legalizacji będzie łatwiejsza.

Czechy na pierwszej linii frontu

Czechy wydają się być zdecydowane wprowadzić pełną legalizację marihuany, nawet kosztem konfliktu z Komisją Europejską. Federalny Komisarz ds. Narkotyków w Czechach, Jindřich Vobořil, zaznaczył, że kraj ten jest gotów do wprowadzenia legalnego rynku marihuany dla dorosłych. Mimo potencjalnych konsekwencji prawnych, wielu czeskich ekspertów jest zdania, że przemysł ten będzie mógł się rozwijać, niezależnie od decyzji sądu.

Zaangażowanie Czech w proces legalizacji marihuany w Europie nie jest jedynie krajową inicjatywą. Jest to ruch, który może wpłynąć na przyszłość całej Unii Europejskiej. Chociaż droga przed nimi jest wyboista, duch determinacji Czechów może stać się inspiracją dla innych państw członkowskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować