Spis treści ▼
Korzystanie z marihuany w celu złagodzenia objawów menopauzy staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet w średnim wieku, wskazuje nowe badania.
Kobiety w średnim wieku sięgają po marihuanę, licząc na ulgę w problemach z nastrojem i snem. Jednak eksperci ostrzegają, że brakuje danych na temat skuteczności i potencjalnych negatywnych skutków ubocznych tej substancji.
Jeśli jesteś kobietą borykającą się z objawami menopauzy, prawdopodobnie próbowałaś różnych metod leczenia. Badania wskazują, że około połowa kobiet w tym okresie sięga po suplementy i jogę.
Nowe badanie przedstawione na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Menopauzalnego w 2023 roku sugeruje, że marihuana może być coraz częściej stosowana do łagodzenia problemów ze snem i nastrojem, mimo braku badań potwierdzających jej skuteczność w tych przypadkach.
Aktualne badanie nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym.
“Widzimy, że konsumpcja marihuany staje się coraz bardziej powszechna wśród dorosłych powyżej 50. roku życia, a kobiety stanowią najszybciej rosnącą grupę konsumentów”, mówi główna autorka, Carolyn Gibson, doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Zwiększony dostęp i akceptacja konopi sprawiły, że konsumpcja marihuany osiągnęła rekordowy poziom. Według sondażu Gallupa z sierpnia 2023 roku, 50% dorosłych Amerykanów przyznało się do próbowania marihuany.
Chociaż kobiety korzystają z marihuany częściej niż kiedykolwiek wcześniej, “większość badań skupiała się na mężczyznach i młodych dorosłych. Brakuje badań dotyczących kobiet w średnim wieku”, mówi dr Gibson.
Aby zbadać, jak i dlaczego kobiety w średnim wieku korzystają z marihuany, badacze przeanalizowali ankiety od 5 174 kobiet w wieku od 45 do 64 lat. Większość z nich przeszła już menopauzę.
Najważniejsze wyniki badania to
- 42% kobiet przyznało się do korzystania z marihuany w jakiejkolwiek formie.
- Z tych, które paliły marihuanę, 30% robiło to codziennie lub prawie codziennie przez rok lub dłużej.
- 62% kobiet korzystało z marihuany rekreacyjnie, 25% zarówno rekreacyjnie, jak i medycznie, a 13% wyłącznie w celach medycznych.
- Ponad 10% uczestniczek używało marihuany w ciągu ostatnich 30 dni.
- Wśród kobiet, które korzystały z marihuany w ciągu ostatniego miesiąca, około 3 na 10 paliło ją codziennie lub prawie codziennie, podczas gdy prawie 2 na 10 codziennie lub prawie codziennie korzystało z jadalnych produktów z marihuaną.
- Wśród kobiet, które korzystały z marihuany w celach medycznych, najczęstsze powody to ból przewlekły (28%), lęk (24%) oraz problemy ze snem i stresem (22%).
Szacuje się, że 6% kobiet korzysta z marihuany, aby złagodzić objawy menopauzy.
Badania pokazują również, że kobiety w średnim wieku korzystają z marihuany z tych samych powodów co dorośli: lęk, problemy ze snem i stres, ale także objawy menopauzy, mówi Gibson.
Karen Adams, doktor medycyny, profesor kliniczny położnictwa i ginekologii w Stanford Health Care w Kalifornii, mówi, że jej pacjentki korzystają z CBD lub marihuany zawierającej THC, aby pomóc sobie w walce z bezsennością.
“Moje pacjentki podczas menopauzy mówią mi, jak bardzo przeszkadzają im problemy ze snem. Kiedyś spały dobrze, ale po menopauzie, jeśli obudziły się o 2 w nocy, miały trudności z ponownym zaśnięciem”, mówi dr Adams, która nie brała udziału w tym badaniu.
Adams zauważa, że stosowanie tych produktów przed snem pomogło wielu jej pacjentkom zasnąć i przespać noc. “Anegdotycznie wydaje się, że to działa. Jednak potrzebujemy więcej badań naukowych na temat ryzyka, skutków ubocznych i długoterminowych efektów u kobiet korzystających z marihuany na problemy ze snem w trakcie menopauzy”, mówi Adams.
Jeśli myślisz o korzystaniu z marihuany w objawach menopauzy, najpierw porozmawiaj z lekarzem, radzi Gibson. “Twój lekarz może dostarczyć informacji o tym, jak marihuana może wpływać na inne leki, które przyjmujesz. Może też zaproponować inne metody leczenia objawów menopauzy, które mają więcej dowodów naukowych”, dodaje.
Wyniki wskazują, że palenie i spożywanie marihuany są najpopularniejszymi metodami jej stosowania. “Oczywiście palenie czegokolwiek budzi obawy dotyczące zdrowia serca i układu oddechowego, zwłaszcza jeśli ludzie palą codziennie”, mówi Gibson.
Spożywanie marihuany w formie jadalnej może być bezpieczniejsze, ale istnieją obawy dotyczące produktów o bardzo wysokiej mocy lub tych, które nie są odpowiednio oznakowane, mówi Gibson.
“Większa moc niesie ze sobą ryzyko zwiększonej tolerancji, co z kolei może prowadzić do ryzyka uzależnieni “, dodaje.
Poziom THC w marihuanie wzrósł, obecne poziomy THC są około 10 razy wyższe niż w latach 70. i 80., mówi Bonnie Halpern-Felsher, doktor nauk medycznych z Stanford Medicine w Kalifornii.
Gibson i jej zespół doszli do wniosku, że ze względu na “dość powszechne stosowanie” marihuany, potrzebne są dalsze badania, które ocenią, jak marihuana może pomóc lub zaszkodzić kobietom w okresie menopauzy i później.
Historycznie było to trudne, ponieważ marihuana jest nielegalna na poziomie federalnym, ale ostatnio zaszły pewne postępy. W grudniu 2022 roku prezydent Biden podpisał ustawę, która ułatwia dostęp do marihuany w badaniach klinicznych.