- Reklama -
Banner

Badania sugerują, że coraz więcej kobiet używa marihuany w celu złagodzenia objawów menopauzy

Korzystanie z marihuany w celu złagodzenia objawów menopauzy staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet w średnim wieku, wskazuje nowe badania.

Kobiety w średnim wieku sięgają po marihuanę, licząc na ulgę w problemach z nastrojem i snem. Jednak eksperci ostrzegają, że brakuje danych na temat skuteczności i potencjalnych negatywnych skutków ubocznych tej substancji.

Jeśli jesteś kobietą borykającą się z objawami menopauzy, prawdopodobnie próbowałaś różnych metod leczenia. Badania wskazują, że około połowa kobiet w tym okresie sięga po suplementy i jogę.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Nowe badanie przedstawione na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Menopauzalnego w 2023 roku sugeruje, że marihuana może być coraz częściej stosowana do łagodzenia problemów ze snem i nastrojem, mimo braku badań potwierdzających jej skuteczność w tych przypadkach.

Aktualne badanie nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

“Widzimy, że konsumpcja marihuany staje się coraz bardziej powszechna wśród dorosłych powyżej 50. roku życia, a kobiety stanowią najszybciej rosnącą grupę konsumentów”, mówi główna autorka, Carolyn Gibson, doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Zwiększony dostęp i akceptacja konopi sprawiły, że konsumpcja marihuany osiągnęła rekordowy poziom. Według sondażu Gallupa z sierpnia 2023 roku, 50% dorosłych Amerykanów przyznało się do próbowania marihuany.

Chociaż kobiety korzystają z marihuany częściej niż kiedykolwiek wcześniej, “większość badań skupiała się na mężczyznach i młodych dorosłych. Brakuje badań dotyczących kobiet w średnim wieku”, mówi dr Gibson.

Aby zbadać, jak i dlaczego kobiety w średnim wieku korzystają z marihuany, badacze przeanalizowali ankiety od 5 174 kobiet w wieku od 45 do 64 lat. Większość z nich przeszła już menopauzę.

Najważniejsze wyniki badania to

 • 42% kobiet przyznało się do korzystania z marihuany w jakiejkolwiek formie.
 • Z tych, które paliły marihuanę, 30% robiło to codziennie lub prawie codziennie przez rok lub dłużej.
 • 62% kobiet korzystało z marihuany rekreacyjnie, 25% zarówno rekreacyjnie, jak i medycznie, a 13% wyłącznie w celach medycznych.
 • Ponad 10% uczestniczek używało marihuany w ciągu ostatnich 30 dni.
 • Wśród kobiet, które korzystały z marihuany w ciągu ostatniego miesiąca, około 3 na 10 paliło ją codziennie lub prawie codziennie, podczas gdy prawie 2 na 10 codziennie lub prawie codziennie korzystało z jadalnych produktów z marihuaną.
 • Wśród kobiet, które korzystały z marihuany w celach medycznych, najczęstsze powody to ból przewlekły (28%), lęk (24%) oraz problemy ze snem i stresem (22%).

Szacuje się, że 6% kobiet korzysta z marihuany, aby złagodzić objawy menopauzy.

Badania pokazują również, że kobiety w średnim wieku korzystają z marihuany z tych samych powodów co dorośli: lęk, problemy ze snem i stres, ale także objawy menopauzy, mówi Gibson.

Karen Adams, doktor medycyny, profesor kliniczny położnictwa i ginekologii w Stanford Health Care w Kalifornii, mówi, że jej pacjentki korzystają z CBD lub marihuany zawierającej THC, aby pomóc sobie w walce z bezsennością.

“Moje pacjentki podczas menopauzy mówią mi, jak bardzo przeszkadzają im problemy ze snem. Kiedyś spały dobrze, ale po menopauzie, jeśli obudziły się o 2 w nocy, miały trudności z ponownym zaśnięciem”, mówi dr Adams, która nie brała udziału w tym badaniu.

Adams zauważa, że stosowanie tych produktów przed snem pomogło wielu jej pacjentkom zasnąć i przespać noc. “Anegdotycznie wydaje się, że to działa. Jednak potrzebujemy więcej badań naukowych na temat ryzyka, skutków ubocznych i długoterminowych efektów u kobiet korzystających z marihuany na problemy ze snem w trakcie menopauzy”, mówi Adams.

Jeśli myślisz o korzystaniu z marihuany w objawach menopauzy, najpierw porozmawiaj z lekarzem, radzi Gibson. “Twój lekarz może dostarczyć informacji o tym, jak marihuana może wpływać na inne leki, które przyjmujesz. Może też zaproponować inne metody leczenia objawów menopauzy, które mają więcej dowodów naukowych”, dodaje.

Wyniki wskazują, że palenie i spożywanie marihuany są najpopularniejszymi metodami jej stosowania. “Oczywiście palenie czegokolwiek budzi obawy dotyczące zdrowia serca i układu oddechowego, zwłaszcza jeśli ludzie palą codziennie”, mówi Gibson.

Spożywanie marihuany w formie jadalnej może być bezpieczniejsze, ale istnieją obawy dotyczące produktów o bardzo wysokiej mocy lub tych, które nie są odpowiednio oznakowane, mówi Gibson.

Większa moc niesie ze sobą ryzyko zwiększonej tolerancji, co z kolei może prowadzić do ryzyka uzależnieni “, dodaje.

Poziom THC w marihuanie wzrósł, obecne poziomy THC są około 10 razy wyższe niż w latach 70. i 80., mówi Bonnie Halpern-Felsher, doktor nauk medycznych z Stanford Medicine w Kalifornii.

Gibson i jej zespół doszli do wniosku, że ze względu na “dość powszechne stosowanie” marihuany, potrzebne są dalsze badania, które ocenią, jak marihuana może pomóc lub zaszkodzić kobietom w okresie menopauzy i później.

Historycznie było to trudne, ponieważ marihuana jest nielegalna na poziomie federalnym, ale ostatnio zaszły pewne postępy. W grudniu 2022 roku prezydent Biden podpisał ustawę, która ułatwia dostęp do marihuany w badaniach klinicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować