- Reklama -
Banner

Były prezydent Hondurasu oskarżony o korupcję i współpracę z kartelami narkotykowymi

Juan Orlando Hernandez, były prezydent Hondurasu, znany niegdyś jako zdecydowany zwolennik walki z przestępczością narkotykową, obecnie staje przed sądem w Stanach Zjednoczonych, oskarżony o korupcję i przyjmowanie ogromnych sum pieniędzy od karteli w zamian za pomoc w przemycie do USA narkotyków i broni palnej. Proces rozpoczął się w zeszłym tygodniu.

Szczegóły Procesu

W Stanach Zjednoczonych trwa proces mający na celu ustalenie, czy były prezydent Hondurasu był rzeczywiście bojownikiem antynarkotykowym, za jakiego się podawał, czy też marionetką karteli, której wpływy były wykorzystywane do przemytu narkotyków o wartości milionów dolarów oraz broni.

Proces sądowy byłego prezydenta Juan Orlando Hernandez rozpoczął się Nowym Jorku w środę, kiedy to prokuratura przedstawiła zarzuty, twierdząc, że wzrost siły Hernandez’a był finansowany i napędzany przez potężne syndykaty karteli, podczas gdy obrona argumentowała, że były prezydent jest fałszywie oskarżany przez decydentów karteli za jego zdecydowane stanowisko wobec przestępczości narkotykowej.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Oskarżenia i obrona

Hernandez nie przyznał się do zarzutów dotyczących narkotyków i broni w maju 2022 roku. Podczas swojej kadencji otrzymał ponad 50 milionów dolarów pomocy antynarkotykowej od Stanów Zjednoczonych oraz wiele milionów więcej na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, według Reuters. Trzy miesiące po opuszczeniu urzędu, Hernandez został oskarżony o nielegalne posiadanie broni i usłyszał trzy zarzuty dotyczące spisku w celu handlu narkotykami. Prokurator Generalny Merrick Garland oskarżył Hernandeza o wykorzystywanie swojej władzy prezydenckiej do prowadzenia Hondurasu jako państwa narkotykowego.

Prokurator David Robles stwierdził w środę, że Hernandez współpracował „ramię w ramię” z kartelami w celu importowania wielu ton kokainy do USA, jednocześnie współpracując z rządem federalnym USA od 2014 do 2022 roku.

Adwokat obrony Renato Stabile argumentował na sali sądowej, że zeznania skazanych przestępców, na których wpłynęła antynarkotykowa legislacja podpisana przez Hernandeza podczas jego kadencji, powinny być zignorowane przez ławę przysięgłych. Stabile argumentował, że wszyscy świadkowie zeznający przeciwko Hernandezowi szukali osobistej zemsty lub byli opłacani przez kartele.

Wydalenie i obrona w USA

Hernandez został wydalony do Stanów Zjednoczonych w kwietniu 2022 roku, oskarżony o przyjęcie milionów dolarów od karteli narkotykowych z obietnicą, że nie zostaną aresztowani. Po przybyciu do USA adwokat obrony Raymond Colon zgłosił na sali sądowej, że Hernandez był źle traktowany w więzieniu, informując, że był trzymany w izolatce i nie pozwolono mu na kontakt z rodziną.

Proces powinien trwać przez następne dwa lub trzy tygodnie. Hernandezowi grozi od 40 lat dożywocia, jeśli zostanie skazany we wszystkich punktach zarzutów. „Ta wszechobecna korupcja i masowy handel kokainą kosztowały ludność Hondurasu” – powiedział Damian Williams, Prokurator Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, krótko po ekstradycji Hernandeza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 

Mogą Cię zainteresować