Badania: Długotrwałe używanie marihuany nie ma wpływu na zdolności poznawcze związane z wiekiem

Długotrwałe używanie marihuany a zdolności poznawcze

Jednym z najczęstszych stereotypów dotyczących konopi indyjskich jest to, że długotrwałe używanie marihuany uszkadza mózg. Konsumenci marihuany od dziesięcioleci byli przedstawiani przez mainstreamowe media, telewizję i film jako mniej inteligentni niż wszyscy inni, a niski poziom inteligencji jest bezpośrednim skutkiem konsumpcji konopi. Zostało to wielokrotnie obalone przez badania naukowe.

Co gorsza, stereotyp ten był dalej utrwalany przez negatywną propagandę, którą przeciwnicy marihuany szerzyli przez wiele dziesięcioleci. Ten szkodliwy stereotyp wciąż istnieje w umysłach wielu ludzi. Na szczęście badania naukowe już niejednokrotnie obaliły tę tezę.

Reforma prawa związanego z konopiami indyjskimi i legalny przemysł konopi indyjskich rozprzestrzeniający się na całym świecie pokazują prawdy dotyczące konopi indyjskich i tych, którzy ją spożywają.

Konsumenci i pacjenci na całym świecie konsekwentnie łamią piętno dotyczące konopi i niszczą długo utrzymywane stereotypy. Faktem jest, że – wielu bardzo inteligentnych ludzi spożywa konopie – i prawdopodobnie tak było od czasu, gdy ludzie zaczęli spożywać konopie. Nauka pokazuje, że marihuana może być dobra dla ludzkiego mózgu lub przynajmniej nieszkodliwa, co odzwierciedlono w niedawnych badaniach przeprowadzonych w kraju, który od dziesięcioleci bada medyczne zastosowania i skutki używania konopi – w Izraelu.

Zdolności poznawcze u dorosłych

W ramach badania dotyczącego wpływu konopi indyjskich na mózg naukowcy z Izraela przeanalizowali zdolności poznawcze 63 osób. Wszyscy uczestnicy badania od dawna byli konsumentami medycznej marihuany i na potrzeby badania porównano ich z 62 osobami niebędącymi konopiami indyjskimi.

Wszyscy uczestnicy badania zgłaszali dolegliwości w postaci przewlekłego bólu, a średni wiek uczestników badania wynosił 61 lat. Uczestnicy badania zostali poddani różnym testom poznawczym, aby ocenić ich pamięć, czas reakcji i zdolność do przyswajania nowych informacji.

Funkcjonowanie mózgu w naturalny sposób pogarsza się z wiekiem, a niektórzy przeciwnicy konopi twierdzą, że marihuana może przyspieszyć proces starzenia. Jednak to nie to, co odkryli badacze.

Wnioski naukowców

Badacze stwierdzili „brak istotnych różnic w funkcjach poznawczych” między grupą konsumentów konopi indyjskich a grupą osób niebędących konsumentami.

„W grupie osób z bólem neuropatycznym nie znaleziono znaczących różnic w sprawności poznawczej między pacjentami używającymi konopi, a tymi, którzy ich nie stosują. Dowody na brak związku były stabilne.” – podsumowali autorzy badania.

„Ponadto nie wykryto żadnych znaczących powiązań różnych aspektów wzorców stosowania medycznych konopi, w tym stężenia THC / CBD, częstotliwości i długości stosowania, dawkowania i długości abstynencji ze zdolnościami poznawczymi. Co więcej, zarówno pacjenci z licencją na używanie medycznych konopi, jak i bez licencji uzyskali wyniki stosunkowo podobne do wyników populacji bez przewlekłego bólu ”- stwierdzili naukowcy.

Autorzy stwierdzili również, że “większa akceptacja dla konopi indyjskich, oprócz wydłużenia średniej długości życia, spowoduje wzrost liczby osób w średnim i starszym wieku, które używają konopi przez długi czas. Biorąc pod uwagę gromadzące się dowody wskazujące na skuteczność używania konopi indyjskich w wielu schorzeniach powszechnych u osób starszych, brak niekorzystnych skutków dla mózgu przy obecnej ilości osób w wieku powyżej 50 lat z przewlekłym bólem może przyczynić się do lepszej oceny ryzyka i korzyści leczenia konopiami w tej populacji. ”

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Illinois zarobiło pół miliarda dolarów w pierwszym roku legalnej sprzedaży marihuany

Illinois: Pierwszy rok legalizacji marihuany i ponad pół miliarda przychodu ze sprzedaży

Cheese - historia powstania odmiany marihuany o zapachu sera

Cheese – historia powstania odmiany marihuany o zapachu sera