- Reklama -
Banner

10 mitów na temat marihuany

Mimo, że w ostatnim czasie jest wiele rozmów na temat marihuany – szczególnie po legalizacji w niektórych stanach USA, marihuana nadal pozostaje jedną z najbardziej nierozumianych używek. Istnieje wiele mitów na jej temat, oto 10 z nich:

1. Marihuana pogarsza pamięć

Nie ma badań które jednoznacznie stwierdzają, że marihuana wpływa na pamięć krótkotrwałą przez długi okres czasu. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, pamięć krótkotrwała jest zaburzona tylko na okres kiedy nasza głowa jest ujarana.

2. Marihuana powoduje zmiany w DNA

Badania które były prowadzone już w latach 70 stwierdzały, że palenie jest szkodliwe dla hormonów płciowych. Na szczęście dziś naukowcy mają lepsze technologie, i obalają ten mit. Dla wielu dziwne może się wydawać to, że spożywanie legalnego alkoholu jest związane ze zmianami hormonalnymi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

3. Marihuanę można przedawkować

Nie ma dowodów, że ktokolwiek umarł z powodu przedawkowania marihuany. No dobra, jest jeden – gość wiózł w samochodzie pół tony, miał wypadek samochodowy i pół tony go przygniotło. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że stosunek kannabinoidów  w organizmie musi być na poziomie 40 000:1 by przedawkować. Dla porównania dla alkoholu stosunek ten wynosi 4:1. Jeśli ktoś wyrazi chęć przeprowadzenia doświadczenia, czy da się przedawkować to piszcie, podejmiemy to ryzyko.

„Fakt, że marihuany w praktyce nie da się przedawkować nie znaczy, że nie można przyjąć jej zbyt dużo. Może to skutkować np. niepokojem lub atakiem paniki, co jest częste w przypadku koncentratów marihuany.” – dowiadujemy się od Ryszarda Fazowskiego z poznańskiego sklepu VapeFully.

4. Marihuana uszkadza mózg

W przeciwieństwie do alkoholu, konopie nie wytwarzają toksyny które zabijają komórki mózgowe. Dodatkowo, nawet spożywanie dużych ilości marihuany nie powoduje zaniku komórek mózgowych. Fakt jest taki, że marihuana nieznacznie zwiększa aktywność fal alfa, które są związane z medytacją, relaksem, i stanem który powoduje że mózg jest bardziej twórczy.

5. Marihuana powoduje bezpłodność

Badania z 1980 które były prowadzone na małpach stwierdzały, że marihuana może mieć szkodliwy wpływ na ich komórki płciowe. Jak dotychczas żadne inne badania nie potwierdziły, że u ludzi może być podobny efekt.

6. Marihuana osłabia układ odpornościowy

Badania laboratoryjne na szczurach wykazały, że wyjątkowo duże stężenie THC we krwi może mieć negatywny wypływ na układ immunosupresyjny. Oznacza to, że komórki odpowiedzialne za zwalczania infekcji bakteryjnych mogą być zagrożone. Trzeba tylko stwierdzić, że taki efekt ma miejsce tylko wtedy, gdy jesteśmy pod wpływem THC.

7. Marihuana jest bramą do narkotyków

Jest to jeden z ulubionych mitów. Prawda jest jednak taka, że nie ma naukowego poparcia dla tego stwierdzenia. Ostatnie badania stwierdzają nawet, że w większości przypadków pierwszym spożywanym narkotykiem jest alkohol a nie marihuana. Dodatkowo 75% Amerykanów którzy używają marihuany, nigdy nie spróbowali innych narkotyków, poza alkoholem.

My uważamy, że palenie marihuany może być jedynie bramą do McDonalda i pizzeri.

 

8. Marihuana jest bardziej szkodliwa niż papierosy

Kolejny popularny mit. Najbardziej niebezpieczne substancje w papierosie to tlenek węgla i substancje smoliste. Mimo, że tych substancji jest więcej w marihuanie niż w tytoniu, to użytkownicy marihuany nie palą jej w takich dawkach jak pali się papierosy. No może niektórzy palą nawet i więcej, ale jeśli używamy vaporizera, to szkodliwe substancje właściwie się nie uwalniają

9. Palacze marihuany powodują więcej wypadków drogowych

Przeciwnicy legalizacji sugerują, że upaleni kierowcy spowodują miliony wypadków drogowych. Statystyki pokazują, że palacze marihuany powodują dużo mniej wypadków niż osoby które prowadzą pod wpływem alkoholu. Ponadto, 85% ludzi którzy mieli wypadek pod wpływem marihuany, byli też pod wpływem alkoholu. Faktem jest, że osoby pod wpływem marihuany jeżdżą wolniej i bardziej ostrożnie nawet niż trzeźwe osoby, zachowując spory odstęp od samochodu który jedzie przed nimi. Kto próbował, ten wie, chociaż potępiamy jazdę pod wpływem alkoholu jak również marihuany.

10. Marihuana silnie uzależnia

Jeszcze jeden popularny mit. Mniej niż 1% Amerykanów pali marihuanę codziennie, a wystarczy to porównać z uzależnieniem od kofeiny. Napewno większy procent ludzi codziennie pije kawę, niż pali trawę. Średnio 10% osób które spróbowały marihuany, uzależniły się od niej. Należy jednak przypomnieć, że marihuana uzależnia psychicznie, a alkohol i tytoń które są legalne uzależniają fizycznie, i nawet jeśli ktoś jarał jak smok, łatwiej mu będzie zerwać z trawą niż z nikotyną która wywołuje fizyczne skutki po odstawieniu jej.

 

Mimo, że wiele osób ignoruje naukowe fakty, to mamy nadzieję, że wystarczy poczekać kilka lat i opinia publiczna zmieni swoje zdanie na temat tej rośliny. Jeszcze kilka lat temu Amerykanie twierdzili, że marihuana uzależnia podobnie jak heroina. Dziś ponad połowa Amerykanów twierdzi, że alkohol i nikotyna są dużo bardziej szkodliwe, niż marihuana. Jack Herer twierdzi, że gdyby ludzie którzy piją alkohol i palą papierosy zamienili by te używki na marihuanę, to mogli by żyć conajmniej 8 lat dłużej 🙂

4 KOMENTARZE

 1. Hehe fajnie to ujeliście ”…palenie marihuany moze być jedynie brama do McDonalda i pizzeri” 😀

  • Chciałem napisać to samo xD
   Ale nieno szczeże to ujeli/ujął, pierwszym miejscem do którego idzie zjarany z własnej woli jest kuchnia, a potem fastfood 🙂

 2. Jestem bardzo chętny do sprawdzenia mitu nr 3!
  Proszę o kontakt mailowy.
  Pozdrawiam

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować