- Reklama -
Banner

Znamy plan legalizacji marihuany w Luksemburgu. Rząd opublikował ramy prawne

W 2018 r., w ramach umowy koalicyjnej między partiami politycznymi, rząd Luksemburga zobowiązał się do opracowania przepisów dotyczących legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 projekt został na jakiś czas wstrzymany, a ostatnio powrócił do dyskusji parlamentarnych. W związku z tym rząd Luksemburga wydał niedawno pewne wyjaśnienia dotyczące przyszłego projektu ustawy.

Uprawa konopi w domu będzie dozwolona dla dorosłych

Proponuje się, aby dorośli (tj. powyżej 18 roku życia) mogli legalnie uprawiać do czterech roślin konopi na gospodarstwo domowe (a nie na osobę dorosłą). Nie ma planów dotyczących ograniczenia ilości nasion konopi, które osoba pełnoletnia może nabyć i posiadać.

Nie planuje się również ustanowienia progów dla delta-9-tetrahydrokannabinolu i kwasu tetrahydrokannabinolowego (delta-9-THC-2-karboksylowego) w nasionach. Będzie istniała możliwość zakupu nasion w sklepach w dowolnym miejscu w Luksemburgu oraz w sklepach online.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Docelowo planuje się dopuszczenie krajowej produkcji nasion do celów komercyjnych. Ramy prawne mające zastosowanie do producentów nasion będą wymagać pewnych dostosowań. Na pewno utrzymany zostanie zakaz spożywania konopi indyjskich w miejscu publicznym, a także wszelkiej sprzedaży konopi lub produktów pochodnych – nawet za darmo.

Każde naruszenie powyższych zasad będzie podlegało sankcjom karnym, które nie zostały jeszcze zdefiniowane w prawie luksemburskim.

Posiadanie do 3 gramów będzie zdekryminalizowane

Przewiduje się dekryminalizację wykroczeń związanych z konsumpcją, posiadaniem, transportem publicznym i nabyciem konopi indyjskich, gdy dana ilość jest mniejsza lub równa 3 gramom – przy braku oznak sprzedaży.

Planuje się zastąpienie obecnie obowiązującej podstawowej grzywny w wysokości 251–2500 euro grzywną w wysokości od 25 do 500 euro oraz możliwością wystawienia mandatu w wysokości 145 euro, wtedy i tylko wtedy, gdy próg 3 gramów nie został przekroczony. 

Opłacenie mandatu i oddanie marihuany policjantom kończy postępowanie karne. Posiadanie powyżej 3 gramów będzie oznaczało, że osoba jest dilerem. W takim przypadku policja nie będzie mogła wydać mandatu, a rozpocznie się zwykłe postępowanie karne.

Jazda pod wpływem marihuany

W zakresie przepisów ruchu drogowego nie proponuje się obecnie żadnych zmian. Próg graniczny (1 ng/ml THC) oraz sankcje karne pozostaną bez zmian.

Przewiduje się zmiany legislacyjne

Rząd luksemburski podkreślił, że będzie powoli opracowywał przepisy dotyczące rekreacyjnego spożywania konopi indyjskich, do czasu sfinalizowania nowego ustawodawstwa. 

Sam projekt legalizacji marihuany w Luksemburgu jest powiązany z innymi projektami dotyczącymi zwalczania przestępczości narkotykowej. Sześć ministerstw – Sprawiedliwości, Zdrowia, Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Rolnictwa, Gospodarki i Finansów – będzie musiało współpracować w celu opracowania projektu ustawy.

Harmonogram przyjęcia projektu ustawy uległ spowolnieniu ze względu na kryzys zdrowotny, w związku z czym nie ustalono oficjalnej daty.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować