- Reklama -
Banner

Zaskakujący wpływ legalizacji marihuany: Niższy wskaźnik uzależnienia od konopi

Badania naukowe wskazują, że pacjenci odwiedzający oddziały ratunkowe w stanach, gdzie marihuana jest legalna, mają o 50% mniejsze szanse na diagnozę zaburzeń związanych z użyciem konopi indyjskich (CUD) w porównaniu ze stanami, gdzie substancja ta jest nadal nielegalna. Wyniki te, opublikowane w czasopiśmie “Preventative Medicine Reports“, mogą być związane ze spadkiem stygmatyzacji konsumpcji konopi w środowisku medycznym po zakończeniu prohibicji.

Badania w stanach legalizujących i zakazujących używania marihuany

Naukowcy przeanalizowali dane z oddziałów ratunkowych z lat 2017-2020, pochodzące zarówno ze stanów legalizujących marihuanę (Kolorado i Oregon), jak i zakazujących (Maryland i Rhode Island). Skupili się na wizytach na oddziałach ratunkowych, gdzie diagnozowano CUD, wskazując na problematyczne użycie marihuany.

Autorzy badania spodziewali się wyższego wskaźnika CUD w stanach, gdzie konsumpcja marihuany jest dozwolona, jednak dane wykazały coś przeciwnego. Legalizacja marihuany do użytku rekreacyjnego była związana z niemal 50-procentowym spadkiem dostosowanych szans na wystąpienie CUD.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wpływ na Politykę Zdrowotną i Bezpieczeństwo Publiczne

Wyniki te mogą mieć znaczenie dla polityków, sugerując, że prawa dotyczące konsumpcji marihuany do celów rekreacyjnych nie muszą stanowić zagrożenia dla zdrowia publicznego i bezpieczeństwa. Badacze zalecają jednak dalsze badania na ten temat, ze względu na nietypową naturę uzyskanych wyników.

Dotychczasowe badania skupiały się głównie na hospitalizacjach i wizytach w oddziałach ratunkowych wśród młodzieży po legalizacji marihuany. Niektóre z nich wskazują na wzrost diagnoz CUD w placówkach leczących uzależnienia finansowanych publicznie, choć inne badania wykazały spadek przymusowych skierowań na leczenie po wprowadzeniu reform.

Zmiana Postrzegania Konopi i Diagnozowanie CUD

Badacze sugerują, że spadek stygmatyzacji i wzrost społecznej akceptacji konsumpcji marihuany mogą tłumaczyć uzyskane wyniki. Jeśli w stanach zalegalizowanych lekarze są bardziej tolerancyjni wobec używania konopi i mniej skłonni do rozpoznawania problematycznych zachowań związanych z CUD, może to tłumaczyć niższą częstość występowania CUD w oddziałach ratunkowych.

Niniejsze badanie rzuca nowe światło na dyskusję dotyczącą legalizacji marihuany i jej wpływu na zdrowie publiczne. Wskazuje na konieczność dalszych badań w tym obszarze, zwłaszcza w kontekście polityki zdrowotnej i prawnej dotyczącej marihuany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować