- Reklama -
Banner

Wpływ długotrwałego palenia marihuany na stan uzębienia

Badania opublikowane 1 czerwca 2016 w czasopiśmie JAMA Psychiatry wykazały, że osoby w średnim wieku, które paliły marihuanę przez wiele lat mogą mieć większe ryzyko zachorowania na choroby dziąseł.

“Jak widać, pod pewnymi względami marihuana może być szkodliwa” powiedział profesor psychiatrii i neurologii, współautor badań Avshalom Caspi.

“Musimy uznać, że ciężkie i długotrwałe używanie marihuany ma pewne negatywne konsekwencje, jednak nasze badania nie wykazały ogólnego uszczerbku na zdrowiu wśród nałogowych palaczy.”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W badaniu naukowcy przyjrzeli się 1037 osobom, które urodziły się w Nowej Zelandii w 1972 lub 1973 roku. Naukowcy zbadali, czy ludzie używający marihuany w wieku między 18 a 38 lat mieli problemy zdrowotne w wieku 38 lat.

Palenie marihuany, a choroby dziąseł

Naukowcy odkryli, że wśród 38-latków, którzy regularnie palili marihuanę w wieku 15-20 lat, 55,6 procent miało choroby dziąseł, zwane także chorobami przyzębia. Dla porównania, tylko 13,5 procent 38-latków, którzy nigdy nie palili marihuany mieli choroby dziąseł. W niektórych przypadkach choroba ta może prowadzić do utraty zębów.

Wyniki pokazały również, że osoby, które paliły marihuanę w okresie do 20 roku życia, rzadziej szczotkowały zęby i rzadziej używały nici dentystycznych niż osoby, które nigdy nie palili marihuany.

Rzadsze szczotkowanie i nitkowanie zębów może wyjaśnić, dlaczego użytkownicy marihuany częściej cierpią na choroby dziąseł, jednak naukowcy sugerują, że to “palenie tytoniu jest związane z większym ryzykiem wystąpienia choroby dziąseł”, powiedział dr Ronald P. Burakoff, przewodniczący stomatologii w Northwell Health in New Hyde Park.

Vaporizer najlepszą alternatywą

W badaniu, naukowcy zbadali również stan uzębienia i ogólnego stanu zdrowia 484 osób, które codziennie palą papierosy. Zgodnie z wynikami, okazało się, że palacze papierosów również byli bardziej narażeni na choroby dziąseł niż ci, którzy nigdy nie palili. Wielu naukowców podkreśla, że palenie marihuany jest najgorszą formą jej konsumpcji i sugerują oni zakup vaporizera. Najtańsze modele elektroniczne, takie jak X-Max V2 kosztują nawet 299zł.

Autorzy badań sugerują, że związek palenia marihuany z chorobami dziąseł jest właśnie związany z tym, że wiele osób dodaje tytoniu do trawki. Palacze papierosów są również bardziej narażeni na problemy z płucami, wyższy poziom cukru we krwi i stany zapalne niż ci, którzy nigdy nie palili papierosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować