- Reklama -
Banner

IQ: Inteligentni ludzie częściej używają marihuany

Według badań opublikowanych w Journal of Epidemiology and Community Health, wysokie IQ w dzieciństwie może być związane z późniejszym używaniem marihuany i narkotyków, szczególnie wśród kobiet.

Autorzy opierają swoje wnioski na podstawie danych otrzymanych od ponad 8000 osób z British Cohort Study, którego celem jest badanie czynników używania narkotyków na podstawie wykształcenia, społeczeństwa itp.

Wyniki badań

Osoby z wysokim IQ częściej używają marihuanyWedług wyników badań, w wieku 30 lat, jedna trzecia badanych mężczyzn (35,4%) i jedna na sześć kobiet (15,9%) używało marihuany, 8,6% mężczyzn i 3,6% kobiet używało kokainy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Podczas zbierania danych, naukowcy zbadali też iloraz inteligencji badanych. Okazało się, że mężczyźni z wysokim IQ w wieku 5 lat około 50% częściej używali amfetaminy, ecstasy i innych narkotyków 25 lat później w wieku 30 lat, w porównaniu do osób z niskim poziomem IQ.

Związek był jeszcze silniejszy u kobiet z wysokim IQ, które ponad dwukrotnie częściej używały marihuany i kokainę, w porównaniu do tych z niskim IQ.

To samo badanie wykazało również taki sam związek wysokiego IQ w wieku 10 lat i późniejszym wykorzystaniem marihuany, ecstasy, amfetaminy i kokainy.

Wyniki badań są prawdziwe, niezależnie od czynników takich jak depresja w okresie dorastania, klasa społeczna czy dochody.

Dlaczego dzieci z wysokim IQ są bardziej podatne na substancje psychoaktywne?

“Mimo, że większość badań sugeruje, że dziecko lub nastolatek z wysokim poziomem IQ będzie skłaniało się do przyjęcia zdrowego stylu życia jako osoba dorosła, inne badania wykazują, że wyższy iloraz inteligencji w dzieciństwie może powodować częstsze wykorzystanie substancji psychoaktywnych w wieku dorosłym,” piszą autorzy badań.

Chociaż nie jest jeszcze wyjaśnione, dlaczego powinien istnieć związek pomiędzy wysokim IQ i używaniem substancji psychoaktywnych, to autorzy wskazują na poprzednie badania wskazujące, że inteligentni ludzie są bardziej otwarci na doświadczenia i chętnie otwierają się na nowości.

Inne badania wykazały również, że inteligentne dzieci łatwo się nudzą i mogą być krytykowani wśród swoich rówieśników, co mogłoby zwiększyć podatność na używanie narkotyków jako strategii radzenia sobie ze stresem.

Zobacz też:

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować