- Reklama -
Banner

Według Uniwersytetu Harvarda, używanie marihuany poprawia funkcjonowanie mózgu

Wydaje się, że im więcej jest prowadzonych badań nad marihuaną, tym bardziej wszystkie stereotypy wydają się fałszywe. Dzięki badaniom nad konopiami przeciwnicy legalizacji mają coraz mniej argumentów.

Nowe badania przeprowadzone przez Harvard University, które zostały opublikowane w Frontiers in Pharmacology, wykazały, że medyczna marihuana może poprawić funkcje mózgu wśród pacjentów.

Badania zatytułowane “Splendor in the Grass? A Pilot Study Assessing the Impact of Medical Marijuana on Executive Function” są pierwszym badaniem tego rodzaju, a jego wyniki są obiecujące.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wpływ marihuany na funkcjonowanie mózgu

Naukowcy zauważyli, że pomimo wielu badań, te są pierwszymi, w których funkcje mózgu były badane zarówno przed rozpoczęciem prób, jak i po ich zakończeniu.

W badaniu stwierdzono, że zakazy związane z używaniem marihuany są sprzeczne z wynikami wielu badań, które wskazują konopie jako lek. Zwracają również uwagę, że chociaż konopie wykazują niekorzystne skutki dla rozwijającego się mózgu, to większość pacjentów używa ich w wieku dorosłym, a w tym okresie marihuana nie ma już negatywnego wpływu na mózg.

Naukowcy z Harvard University postanowili zbadań, czy medyczna marihuana może poprawić funkcjonowanie mózgu. W tym celu wybrali odmiany medyczne, które w swoim profilu chemicznym posiadają bardzo małe stężenia psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC), za to są bogate w niepsychoaktywne kannabinoidy, takie jak CBD (kannabidiol).

Wśród nich uważa się, że niektóre kannabinoidy, takie jak kannabigerol i tetrahydrokannabiwarin mają właściwości neurogenne i neuroprotekcyjne, co oznacza, że zaangażowane są one w tworzenie nowych komórek mózgowych i zapobieganie ich degeneracji.

Metody badań

Badania były prowadzone przez okres 12 miesięcy, w których 32 uczestników przechodziło regularne testy po trzech, sześciu i dwunastu miesięcy, zanim podano im medyczną marihuanę.

Aby zakwalifikować się do badania, uczestnicy musieli nie mieć kontaktu z marihuaną wcale lub musiało minąć 10 lat od ostatniego użycia. Warunkiem wzięcia udziału w badaniach było posiadanie zdiagnozowanej jednostki chorobowej – niepokój, depresja lub bezsenność.

Pacjenci spodziewali się serii testów, w tym czegoś takiego jak Test Stroop Color Word Test, w którym wyświetlane jest takie słowo jak Czerwony, ale muszą wypowiedzieć kolor przypisany do wyrazu, w tym przypadku zielony.

Jak marihuana wpłynęła na funkcjonowanie mózgu?

Po zaledwie trzech miesiącach leczenia medyczną marihuaną wykazali oni zwiększoną zdolność do wykonywania wszystkich testów dotyczących dokładności i szybkości, co sugeruje, że medyczna marihuana poprawiła funkcjonowanie mózgu.

Naukowcy przyznali, że 32 uczestników to niewielka liczba, a badania uniemożliwiały im podawanie placebo, ponieważ pacjenci sami nabywali konopie od lekarzy. Jest to pierwsze tego typu badanie.

“Jako badacz kliniczny, nie interesuje mnie badanie tylko złych lub dobrych rzeczy, interesuje mnie tylko prawda. To, co nasi pacjenci i użytkownicy rekreacyjni mają prawo wiedzieć. Ludzie będą używać marihuany,  naszym zadaniem jest opracowanie najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów na jej konsumpcję.” – powiedziała Staci Gruber, dyrektor Marijuana Investigations for Neuroscientific Discovery (MIND).

Wyniki tych badań są obiecujące, a naukowcy nadal będą badać wpływ marihuany na funkcjonowanie mózgu, aby potwierdzić wstępne ustalenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować