Strona głównaEuropaHolandiaW Amsterdamie rozpoczyna się zakaz publicznego palenia marihuany

W Amsterdamie rozpoczyna się zakaz publicznego palenia marihuany

Od dziś wchodzi w życie częściowy zakaz palenia marihuany w Amsterdamie. Wygląda na to, że właściciele coffee shopów w dzielnicy Czerwonych Latarni będą musieli swoje interesy zwinąć. Tym samym był to ostatni weekend i tydzień w De Wallen – tej części Amsterdamu, która stanowi stały punkt turystycznych wycieczek, które najczęściej zaglądają do dzielnicy Czerwonych Latarni.

Zmiany w dzielnicy Czerwonych Latarni

Coffe shopy w stolicy Holandii od lat słynęły z legalnego palenia marihuany. Są w nich dostępne najbardziej popularne na świecie odmiany konopi indyjskich takie mi.n.: Jack Herer, AK 47, White Widow czy Amnesia Haze. Częściowy zakaz palenia marihuany w dzielnicy Czerwonych Latarni to odpowiedź amsterdamskich radnych na sprzeciw mieszkańców dzielnicy, którzy mają dość tego, że pojawiający się tam ludzie używają marihuany i tak naprawdę przyjeżdżają do De Wallen, żeby imprezować. Na ten sprzeciw musiała zareagować Rada Miasta Amsterdam.

Mieszkańcy uznali, że osoby stosujące marihuanę są hałaśliwe i często agresywne, a jedynym z powodów odwiedzania Amsterdamu jest palenie zioła. Dlatego większość radnych z Amsterdamu przegłosowała uchwałę, która doprowadza do zakazu palenia marihuany w dzielnicy Margriet Luttikhuzien.

Zakaz w mieście marihuany

Do decyzji Rady Miasta Amsterdam sceptycznie podchodzą właściciel coffee shopów. Nie ukrywają, że decyzja radnych to pierwszy krok w zamykaniu coffee shopów. Zakaz palenia konopi indyjskich w mieście marihuany będzie miał również wpływ na znanego boksera oraz biznesmena z konopnej branży.

Bowiem Mike Tyson otworzył coffee shop w Amsterdamie w marcu tego roku. To jeden z pierwszych w Europie coffee shopów pod brandem TYSON 2.0. Mike Tyson wyznał wówczas, że to początek jego ekspansji w Europie i sygnowany marką Tyson 2.0 punkt nie będzie ostatni.
Zaprzestanie palenia marihuany, które wprowadziły władze Amsterdamu doprowadzi nie tylko do zmniejszenia liczby coffee shopów, ale również uderzy w zwyczajne bary serwujące alkohol oraz posiłki.

Nie tylko coffee shopy

Wszystkie bary i restauracje w dzielnicy Czerwonych Latarni według nowych przepisów, które ogłosiła burmistrz Halsema będą zamykane w piątki i soboty najpóźniej o 2.00 w nocy, a od godziny 1.00 na jej teren nie będą już wpuszczani turyści i imprezowicze.

Władze Amsterdamu wprowadzają również kampanię, która ma wskazywać na szkodliwość palenia marihuany, zmianę polityki wobec marihuany, jak również zniechęcać do odwiedzania słynnej dzielnicy Czerwonych Latarni w celach seksualnych, albo po to, żeby spożywać alkohol czy w celu palenia marihuany.

Rada Miasta Amsterdam przegłosowała nowe przepisy większością głosów. Wchodzą one w życie od 25 maja. Jedno jest pewne, w dzielnicy seksu, marihuany i alkoholu od dziś już nie będzie taka samo jak dotychczas. Uderzy to nie tylko w funkcjonowanie coffee shopów, ale również w cały dotychczasowy ruch turystyczny.

Pytanie czy władze miasta, w tym burmistrz Amsterdamu chce rozszerzyć zakaz palenia marihuany również na inne części miasta, czy nowe przepisy będą dotyczyły tylko głównej dzielnicy miasta? Nie wiadomo. Na razie trzeba się pogodzić z faktem, że w Amsterdamie obowiązuje częściowy zakaz palenia zioła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze
Mogą Cię zainteresować

Raport ONZ wzywa państwa członkowskie do zaprzestania kryminalizacji osób używających narkotyków

Raport Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (HCDH) wzywa do porzucenia sankcji karnych za...

Holandia uruchomi pilotażowy program legalizacji marihuany w grudniu 2023 r

Holenderskie władze podjęły decyzję o rozpoczęciu fazy pilotażowej eksperymentu z legalizacją marihuany jeszcze przed...

Kanadyjscy weterani wojenni otrzymują 3 gramy marihuany dziennie

W ciągu ostatniego roku finansowego w Kanadzie odnotowano rekordowy wzrost zwrotów kosztów za medyczną...

Urzędnicy ds. zdrowia w USA chcą przenieść marihuanę do kategorii narkotyków niższego ryzyka

Wysoki urzędnik z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA (HHS) w tym tygodniu wezwał...