Używanie marihuany sprawia, że mózg jest bardziej plastyczny – to dobra informacja

Neuroplastyczność jest terminem używanym do opisania, w jaki sposób nasze mózgi reorganizują swoje połączenia, aby poprawić ich sprawność i wydajność. Najnowsze badania pokazują, że używanie marihuany może poprawić neuroplastyczność mózgu.

Marihuana poprawia neuroplastyczność mózgu
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Połączenia neuronowe mózgu są jak niezwykle złożona mapa drogowa. Nawet zanim się urodziłeś, twój mózg pracował nad stworzeniem nowych ścieżek komunikacji z samym sobą i resztą ciała. Naukowcy od dawna zauważyli, że ta plastyczność jest silniejsza w mózgach młodych ludzi niż starszych, dlatego wiedza jest łatwiej przyswajalna w młodości.

Dzięki procesowi zwanemu funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI) naukowcy mogli zobaczyć zmiany w przepływie krwi w mózgu w celu pomiaru aktywności mózgu pod wpływem marihuany.

Czy marihuana może wzmocnić neuroplastyczność? Wydaje się, że tak. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do uszkodzeń mózgu, gdzie neuroplastyczność jest kluczem do przywrócenia sprawności mózgu:

Renomowany Instytut Salk przyczynił się do wzrostu liczby badań, które pokazują, że niskie dawki THC zmniejszają ilość białek zwanych APP (prekursorowe białko amyloidu) związanych z chorobą Alzheimera. THC skutecznie zmniejsza stan zapalny i pomaga zapobiegać śmierci komórek nerwowych, zachowując zdolność mózgu do bycia „plastycznym”.

Oprócz obiecujących możliwości dla osób cierpiących na urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) i wczesną demencję, właściwości tetrahydrokannabinolu (THC) są również bardzo interesujące dla osób z zespołem stresu pourazowego, PTSD. Uważa się, że marihuana jest skuteczna dla osób z PTSD, ponieważ neuroplastyczność pomaga mózgowi stworzyć nowe połączenia w mózgu, dzięki czemu jest on w stanie „zapomnieć” o traumie, co skutkuje redukcją koszmarów i nocnych lęków.

Jeśli chodzi o wpływ marihuany na neuroplastyczność mózgu, to wstępne badania są bardzo obiecujące. Czy jest możliwe, że pewnego dnia sportowcy, żołnierze i inne osoby narażone na urazy mózgu będą profilaktycznie przyjmować niewielką dawkę THC przed podjęciem zadania? Czy to, że THC utrzymuje się w organizmie przez długi czas ma pozytywny wpływ na mózg? Czy konopie będą zalecane osobom starszym w celu zapobiegania demencji? Z pewnością konieczne są dalsze badania, aby udowodnić te teorie, chociaż wstępne dane pokazują, że jest taka szansa.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -