Używanie marihuany przez kobiety w ciąży może wpływać na wielkość i zachowanie dziecka

marihuana-kobiety-w-ciazy-dzieci
używanie marihuany przez kobiety w ciąży nie wykazało negatywnych efektów u dzieci, a nawet lepiej się one rozwijały

Palenie marihuany w czasie ciąży ma negatywny wpływ na masę urodzeniową u niemowląt i wiąże się z kilkoma problemami zdrowotnymi u dzieci. Naukowcy z University at Buffalo Research Institute on Addictions odkryli, że stosowanie marihuany w ciąży może mieć wpływ na wagę niemowląt i może wpływać na problemy z zachowaniem, szczególnie kiedy jest ona palona z tytoniem.

“Prawie 30 procent kobiet, które palą papierosy w czasie ciąży, również zgłasza używanie marihuany” – mówi doktor Rina Das Eiden. “Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie wraz z wieloma państwami zmierzającymi do legalizacji marihuany, więc konieczne jest, abyśmy wiedzieli, jakie skutki może mieć palenie marihuany w ciąży”.

Dzięki dotacji z National Institute on Drug Abuse, Rina Das Eiden przebadała prawie 250 niemowląt i ich matki. Spośród nich 173 dzieci było narażonych na tytoń i / lub marihuanę podczas ciąży ich matek. Żadne z nich nie było narażone na znaczne ilości alkoholu.

Skutki palenia marihuany w ciąży

używanie marihuany w ciąży nie jest niebezpieczne dla dziecka

Rina Das Eiden stwierdziła, że niemowlęta, które były narażone zarówno na tytoń, jak i marihuanę, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, miały mniejszą długość, wagę i rozmiar głowy, i częściej rodziły się wcześniej, niż dzieci, które nie były narażone na żadną z tych używek. W porównaniu z dziećmi narażonymi tylko na tytoń w trzecim trymestrze, były one mniejsze i miały mniejszą wagę. Wyniki były lepiej udokumentowane dla chłopców, niż dziewcząt.

“Odkryliśmy także, że niższa waga i wzrost przewidują zachowanie dziecka w późniejszym okresie niemowlęcym”, mówi Eiden. “Małe dzieci były opisywane przez matki jako bardziej drażliwe, łatwiej się denerwowały i miały większe trudności z uspokajaniem się, gdy były sfrustrowane.”

Co więcej, kobiety, które wykazywały objawy złości i agresji, zgłaszały większy stres w czasie ciąży i częściej kontynuowały używanie tytoniu i marihuany podczas ciąży. Dlatego też były bardziej skłonne do rodzenia niemowląt o mniejszych rozmiarach, które były bardziej drażliwe i łatwo się denerwowały. Drażliwość i frustracja niemowląt jest również większa wśród dzieci, których matki doświadczyły większego stresu w czasie ciąży.

Używanie marihuany w ciąży nie jest rozwiązaniem

Palenie marihuany w ciąży

“Nasze wyniki sugerują, że kobiety palące papierosy lub używające marihuany w czasie ciąży, powinny również skupić się na zmniejszaniu stresu i radzeniu sobie z negatywnymi emocjami” – mówi Eiden. “Może to pomóc w zmniejszeniu ekspozycji na te substancje w okresie prenatalnym i późniejszych problemach z zachowaniem u niemowląt.”

Badanie ukazało się w marcowo-kwietniowym wydaniu Child Development i zostało napisane przez Pamelę Schuetze, lekarkę z Department of Psychology, Buffalo State College, wraz z współautorami.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
historia konopi

Konopie rosły w całej Europie, ale wyginęły, zanim przybyli pierwsi rolnicy

uprawa marihuany swiatlo swiecilo cala noc

W mieszkaniu przez całą noc paliło się światło. Policja odkryła hodowlę marihuany