- Reklama -
Banner

Herbata konopna nie jest już klasyfikowana jako nowa żywność zgodnie z prawem UE

Europejska Komisja potwierdziła, że nie traktuje już większych liści „wachlarzowych” z rośliny konopi jako nowej żywności (novel food).

Wpis w katalogu nowych produktów spożywczych dla konopi został teraz zaktualizowany, aby zawierał następujące informacje: „Historia konsumpcji w UE została również udowodniona dla naparu z liści konopi (kiedy nie towarzyszą one kwiatom i owocującymi szczytami) spożywanych jako takie lub jako część naparów ziołowych. Takie zastosowanie nie jest więc nowe”.

Wpływ na rynek żywności z konopi w Europie

Ten mile widziany zwrot akcji może pobudzić rynek żywności konopnej w Europie i pojawia się ponad cztery lata po kontrowersyjnej klasyfikacji Komisji Europejskiej, w której zdecydowano sklasyfikować wszystkie części roślin jako “nowa żywność”.

Niedawno EIHA (European Industrial Hemp Association) również zainicjowało starania o klasyfikację naturalnych ekstraktów z konopi jako tradycyjnej żywności na mocy artykułu 4 przepisów Komisji Europejskiej dotyczących Nowych Produktów Spożywczych.

Jednak firmy, które starają się o zatwierdzenie dla syntetycznego CBD i produktów izolatu, jak również dla ekstraktów o pełnym spektrum – na razie – nadal będą musiały przejść przez proces biurokracji, ponieważ kwiaty i wzbogacone lub izolowane kannabinoidy nadal są uważane za Nową Żywność.

Herbata z konopi

Herbata z konopi

Prezes EIHA, Daniel Kruse, powiedział: „To jest wielkie osiągnięcie dla naszego sektora i wyraźnie pokazuje, że kolektywne działanie branży jest kluczem do normalizacji rośliny konopi i jej produktów.

„Przez wiele lat EIHA prowadziło rozmowy z instytucjami UE i Państwami Członkowskimi na temat przepisów dotyczących Nowych Produktów Spożywczych. Cieszymy się, że nauka i historyczne fakty przeważyły nad uprzedzeniami.”

W oświadczeniu prasowym prezes EIHA kontynuuje: „Liście konopi były tradycyjnie spożywane jako żywność, a szczególnie jako napary wodne przed 1997 rokiem”.

W oświadczeniu mówi się dalej, że zmiana statusu jest zgodna z Konwencją z 1961 roku, w której liście konopi są wyraźnie zwolnione.

Co to oznacza dla branży konopnej?

Liście konopi, kiedy są oddzielone od kwiatu, nie są już klasyfikowane jako Nowa Żywność na mocy prawa UE, co pozwala na sprzedaż herbaty z konopi i podobnych produktów w państwach członkowskich.

Mykożerca - producent bezobsługowych growkitów grzybów psylocybinowych

Porozumienie w sprawie modyfikacji Katalogu Nowych Żywności zostało osiągnięte przez członków UE jako część grupy roboczej Komisji Europejskiej (KE) w piątek 2 czerwca.

Od ponad czterech lat, odkąd KE podjęła kontrowersyjną decyzję o sklasyfikowaniu wszystkich części rośliny jako “Novel food”, firmy musiały ubiegać się o status Nowej Żywności, aby móc legalnie sprzedawać produkty na bazie kannabinoidów zawierających mniej niż 0,3% THC w UE.

Niedawna decyzja ma oczywiście duże znaczenie dla osób sprzedających herbaty z konopi i inne produkty pochodzące z liści konopi. Jednak decyzja ta nie idzie na pewno wystarczająco daleko, a wszystko, co nie jest pochodne od liści konopi, nadal musi pokonać sporo biurokratycznych przeszkód.

Rozwijający się przemysł cannabis w Europie rośnie, pomimo że warunki nie są sprzyjające. Miejmy nadzieję, że rządy Europy oraz sama Unia Europejska, przyspieszą modernizację polityki dotyczącej cannabis na kontynencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35 
 • Młynek do suszu OCB Premium 4 części sitko do pyłku

  Młynek do suszu OCB Premium 4 części sitko do pyłku

  79 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85 
 • Promocja! Fenix Mini Vaporizer

  Fenix Mini Vaporizer

  289 

Mogą Cię zainteresować