- Reklama -
Banner

THC – 7 najważniejszych zastosowań medycznych

Dziesiątki lat badań wskazują różnorodne zastosowania medyczne dla THC – wyjątkowego związku chemicznego.

THC (tetrahydrocannabinol) jest najbardziej znanym ze składników marihuany, zaraz obok CBD. Jest on najbardziej znany z tego, że wywołuje “high” spowodowany paleniem marihuany.

W rezultacie, THC spowodowało również najwięcej kontrowersji wokół jego wykorzystania medycznego, a wielu lekarzy uważa stan wywołany marihuaną jako wadę.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

„To jedna z głównych zalet wykorzystywania vaporizerów do celów medycznych – dobierając odpowiednie temperatury jesteśmy w stanie wpływać na to, jakich kannabinoidów sobie dostarczamy.” – mówi Ryszard Fazowski ze sklepu VapeFully, specjalizującego się w vaporizerach klasy premium. „W ten sposób jesteśmy w stanie na przykład dostarczyć sobie leczniczego CBD, jednocześnie dostarczając sobie jedynie niewielkich dawek THC, dzięki czemu efekt psychoaktywny jest znikomy.”

Podczas gdy związki takie jak CBD zaczęły zyskiwać na popularności ze względu na brak psychoaktywnych skutków, to dziesiątki lat badań ujawniły szereg pozytywnych efektów medycznych unikalnych dla THC.

Poniżej znajduje się lista tylko 7 z nich.

 

1. Łagodzenie bólu

marihuana-ból-thc
THC – składnik marihuany jest odpowiedzialny za zmniejszenie odczuwalnego bólu

 

Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań marihuany to łagodzenie bólu. Jak się okazuje, THC jest składnikiem odpowiedzialnym za skutek uśmierzania bólu. Badania wykazują, że THC aktywuje ścieżki w centralnym układzie nerwowym, które blokują sygnały bólu wysyłane do mózgu. Podobnie konopie okazały się szczególnie skuteczne przeciwko bólowi neuropatycznemu.

 

2. Zespół stresu pourazowego

Marihuana zespół stresu pourazowego
Doustne dawki THC mogą pomóc złagodzić wiele objawów zespołu stresu pourazowego.

 

Choć może być to postrzegane jako wada dla niektórych użytkowników marihuany, zaburzenia pamięci są często terapeutyczne dla tych, którzy chcą zapomnieć o bolesnych wspomnieniach, takich jakie mają pacjenci którzy cierpią na zespół stresu pourazowego, np. żołnierze wracający z misji w Iraku. Najnowsze badania potwierdzają, że doustne dawki THC mogą pomóc złagodzić wiele objawów zespołu stresu pourazowego, w tym te związane z retrospekcjami, niepokojem i koszmarami.

3. Nudności i wymioty

marihuana-thc-nudności-wymioty
THC pomaga zwalczyć nudności i odruchy wymiotne

 

THC jest dostępne w postaci tabletek do leczenia nudności i wymiotów u chorych na raka od 1980 roku. Marinol, pigułka zawierająca syntetyczne THC, była pierwszym lekiem na bazie THC, i została zatwierdzona przez FDA do tego celu. Od tego czasu zostały opracowane inne tabletki z THC, które były przewidziane dla pacjentów którym podawana była chemioterapia, i nazywa się ona Cesamet.

 

4. Zwiększenie apetytu

marihuana-thc-apetyt-anoreksja
THC jest środkiem który mocno zwiększa uczucie łaknienia, powodując tak zwaną gastro fazę

 

Wraz z jego zdolnością do zmniejszenia nudności, THC jest również znane jako silny środek pobudzający apetyt zarówno u zdrowych jak i chorych osób. Podobnie Marinol i Cesamet regularnie zwiększają apetyt u pacjentów z rakiem, i związanym z zakażeniem HIV zespołem wyniszczającym. Szereg badań przeprowadzonych przy udziale Marinolu sugerują, że THC moze stymulować przyrost wagi u osób z anoreksją.

 

5. Astma

marihuana-astma-płuca
THC może poprawić oddychanie u osób chorych na astmę

 

Badania wykazały, że palenie marihuany może pomóc zmniejszyć ataki astmy, a naukowcy próbowali opracować inhalator, który może dostarczyć THC. Chociaż pomysł inhalatora z THC ostatecznie został odpuszczony, to niektórzy twierdzą, że współczesne Vaporizery mogą być rozwiazaniem.6. Jaskra

marihuana-jaskra-thc
THC pomaga osobom chorym na jaskrę zmniejszyć ciśnienie w gałce ocznej.

 

Inną korzyścią z THC jest jego potencjał w zmniejszeniu ciśnienia w gałce ocznej u pacjentów z jaskrą. Podobnie, badania z 1970 roku wykazały, że palenie marihuany może zmniejszyć objawy u chorych na jaskrę, a naukowcy nie raz próbowali stworzyć krople do oczu zawierające THC. Pomysł okazał się zbyt skomplikowany ze względu na fakt, że THC nie rozpuszcza się w wodzie. Podczas gdy niektórzy pacjenci polegają na medycznej marihuanie, to Amerykańskie Towarzystwo Jaskry utrzymuje stanowisko, że jej skutki są zbyt krótkotrwałe (3-4 godziny) aby mogły zostać uznane za realną opcję leczenia jaskry.

 

7. Bezsenność

bezsenność-marihuana-thc-sen
THC pomaga szybciej zasnąć zarówno osobom zdrowym jak i tym cierpiącym na bezsenność.

Co ciekawe, nowsze badania sugerują, że THC może również zmniejszyć problemy z oddychaniem i zmniejszenie ilości przerw w trakcie snu u osób cierpiących na bezdech senny. Aktualnie naukowcy pracują nad stworzeniem leku opartego na THC w leczeniu tej choroby.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 

Mogą Cię zainteresować