- Reklama -
Banner

Stolica Szwajcarii rozważa legalizację kokainy dla dorosłych

Stolica Szwajcarii rozważa wprowadzenie pilotażowego programu legalizacji kokainy do użytku rekreacyjnego. Jest to krok, który może zrewolucjonizować podejście do walki z narkotykami i który do tej pory nie został zastosowany w innych krajach.

Parlament w Bernie popiera tę inicjatywę, chociaż jej realizacja wymaga przełamania oporu władz miasta oraz zmian w prawie krajowym.

Na świecie polityka wobec narkotyków ulega zmianom. Na przykład, w 2021 roku stan Oregon w USA zdekryminalizował posiadanie niewielkich ilości kokainy, preferując leczenie narkomanii, zamiast stosować sankcje karne wobec użytkowników narkotyków.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wiele europejskich krajów, w tym Hiszpania, Włochy i Portugalia, zrezygnowało już z kar więzienia za posiadanie niewielkich ilości narkotyków, w tym kokainy, chociaż żaden z nich nie poszedł tak daleko, jak proponuje to Berno.

Nowe podejście Szwajcarii do kokainy

Szwajcaria ponownie rozważa swoje stanowisko wobec kokainy po krytyce dotychczasowych całkowitych zakazów. Obecnie trwają tam próby legalnej sprzedaży marihuany.

Eva Chen, członkini rady Berna z partii Alternatywnej Lewicy, która jest współautorką projektu, twierdzi: “Wojna z narkotykami zawiodła, musimy rozważać nowe pomysły. Kontrola i legalizacja mogą być skuteczniejsze niż sama represja“.

Szwajcaria, jako jeden z bogatszych krajów, ma jeden z najwyższych wskaźników używania kokainy w Europie. Zurych, Bazylea i Genewa znajdują się w pierwszej dziesiątce miast pod względem spożycia tego narkotyku.

Wyzwania i potencjalne zagrożenia

Chociaż projekt jest w fazie rozważań, ważne jest, aby zrozumieć, że kokaina jest niebezpieczna zarówno dla nowych, jak i długoterminowych użytkowników. Przedawkowanie, a nawet indywidualna nietolerancja nawet najmniejszych ilości, może prowadzić do śmierci.

Aby program pilotażowy mógł się odbyć, parlament musi zmienić prawo zabraniające rekreacyjnego używania kokainy. Decyzja może zapaść w ciągu kilku lat, szczególnie jeśli obecne programy związane z marihuaną w Szwajcarii przyniosą pozytywne wyniki.

Eksperci są podzieleni w swoich opiniach. Niektórzy, nawet popierający ten pomysł, wyrażają obawy o potencjalne zagrożenia. “Kokaina jest jedną z najbardziej uzależniających substancji” – mówi Boris Quednow, lider grupy badawczej Uniwersytetu w Zurychu.

Z drugiej strony, Thilo Beck z Arud Zentrum for Addiction Medicine wskazuje na potrzebę bardziej dojrzałej polityki wobec kokainy.

Kierunek legalizacji kokainy

Legalizacja kokainy mogłaby ułatwić leczenie, zmniejszyć przemoc i przestępczość związaną z jej dostawą, a także kontrolować jakość sprzedawanych narkotyków. “Zakazywanie narkotyków nie przynosi dobrych rezultatów w polityce zdrowotnej i prewencji” – powiedział Leo, użytkownik kokainy z Genewy w rozmowie dla Reuters.

Szwajcaria, odważna w swojej polityce wobec innych narkotyków, stoi teraz przed możliwością legalizacji kokainy jako kolejnego etapu w swojej polityce narkotykowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować