- Reklama -
Banner

Rozpoczyna się największe badanie dotyczące marihuany w Szwajcarii, przeprowadzane w kantonie Zurych

W kantonie Zurych rusza najobszerniejsze dotąd badanie dotyczące spożywania marihuany w Szwajcarii. Przez pięć lat, 5000 uczestników będzie miało możliwość legalnego zakupu i konsumpcji cannabis w wybranych miejscach. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Swiss Cannabis Research we współpracy z Uniwersytetem Zurychskim oraz instytutem badawczym KOF przy ETH Zurych, otrzymał zezwolenie od Federalnego Urzędu Zdrowia (BAG).

Badanie potrwa pięć lat, jak ogłoszono w poniedziałek. Jego celem jest umożliwienie dyskusji na temat regulacji marihuany, według Paula-Lukasa Gooda, Prezydenta stowarzyszenia Swiss Cannabis Research, odpowiedzialnego za projekt. W ramach badania, marihuana będzie dostępna do użytku rekreacyjnego.

Good poinformował, że projekt finansowany jest z darowizn. Budżet badawczy wynosi około 1,5 miliona CHF (1,69 miliona dolarów).

Społeczne i ekonomiczne skutki legalnej sprzedaży marihuany

Andreas Beerli, szef badań z KOF Swiss Economic Institute przy ETH Zurych, zaznaczył, że celem badania jest zbadanie skutków ekonomicznych i społecznych ewentualnej legalizacji konopi indyjskich. Na przykład, czy i w jaki sposób zalegalizowana marihuana wpływa na postępy w edukacji, sytuację na rynku pracy lub przestępczość.

Za projektem stoi stowarzyszenie Swiss Cannabis Research, założone w 2021 roku przez adwokata gospodarczego Paula-Lukasa Gooda i finansowane z darowizn. Budżet badawczy na pięcioletnie badanie wynosi około 1,4 miliona franków. “Sam kiedyś konsumowałem cannabis” – mówi Good, który zaprzestał tego w wieku 30 lat. “Co jest dziś, pozostaje objęte tajemnicą adwokacką“.

Jako prawnik uważa za niesprawiedliwe karanie konsumentów. “Dlatego jako stowarzyszenie opowiadamy się za pragmatyczną i postępową polityką narkotykową, opierającą się na prewencji i regulacji zamiast represji i nieproporcjonalnej kryminalizacji” – dodaje Good.

W Szwajcarii obecnie dozwolone jest posiadanie maksymalnie dziesięciu gramów marihuany do użytku osobistego bez ryzyka kary. Uprawa i sprzedaż marihuany są zakazane, mimo że palenie jest powszechne w Szwajcarii. Według BAG, jedna trzecia populacji Szwajcarii w wieku powyżej 15 lat przynajmniej raz w życiu paliła konopie indyjskie, a ponad 225 000 osób robi to regularnie. Jak pokazuje Szwajcarskie Badanie Zdrowia, konsumpcja cannabis wzrosła między 2012 a 2017 rokiem, a następnie ustabilizowała się.

Sprzedaż w siedmiu gminach

W Winterthur, Schlieren i Horgen, wszystkich miastach położonych w kantonie Zurych, uczestnicy będą mogli kupować marihuanę w specjalistycznych sklepach i aptekach, począwszy od maja 2024 roku. W badaniu będą mogli wziąć udział palacze marihuany z łącznie 34 gmin. Planowane są kolejne punkty sprzedaży w kantonie Zurych w Adliswil, Wädenswil i Uster.

Osoby zainteresowane nowym badaniem na terenie całego kantonu Zurych mogą się już teraz zgłaszać. Na liście oczekujących znajduje się już 3000 osób. Warunkiem uczestnictwa jest pełnoletniość, dotychczasowe doświadczenie z konsumpcją marihuany oraz zamieszkanie w jednej z 34 gmin uczestniczących w badaniu. Z badania wykluczone są osoby ciężarne, karmiące piersią lub cierpiące na choroby, dla których konsumpcja zioła stanowi ryzyko.

Nie każdy zapisany będzie jednak mógł legalnie palić, ponieważ w celu podniesienia wartości naukowej eksperymentu, 7500 uczestników zostanie podzielonych na trzy grupy po 2500 osób. Jedna z nich – tzw. grupa kontrolna – nie będzie miała dostępu do legalnych konopi. Osoby z dwóch pozostałych grup będą mogły nabywać cannabis w siedmiu punktach sprzedaży.

Miasto Zurych uruchomiło podobny projekt w zeszłym roku. Obecnie bierze w nim udział prawie 2,000 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

Mogą Cię zainteresować