- Reklama -
Banner

Rekordowe poparcie dla legalizacji marihuany w USA. 7 na 10 Amerykanów jest za

Siedmiu na dziesięciu Amerykanów uważa, że ​​używanie marihuany powinno być legalne, co jest najwyższym poziomem od czasu utrzymania się na poziomie 68% przez trzy lata.

Najnowsze wyniki opierają się na badaniu przeprowadzonym przez Gallup w dniach 2-23 października. Oprócz osób popierających, 29% dorosłych Amerykanów uważa, że marihuana powinna pozostać nielegalna, a 1% jest niepewnych.

Dwanaście procent Amerykanów poparło legalizację marihuany, gdy Gallup po raz pierwszy zapytał o to w 1969 roku. Poparcie przekroczyło próg 50% w 2013 roku, skacząc o 10 punktów procentowych do 58% po tym, jak Kolorado i Waszyngton stały się pierwszymi stanami, które zalegalizowały marihuanę dla dorosłych.

Poparcie wzrosło o kolejne 12 punktów, równolegle z wzrostem używania konopi przez Amerykanów. Według lipcowego badania nawyków konsumpcyjnych przeprowadzonego przez Gallup, odsetek osób mówiących, że palą marihuanę, wzrósł o 10 punktów do 17% od 2013 roku, a odsetek osób, które kiedykolwiek ją wypróbowały, wzrósł o 12 punktów do 50%.

Lipcowe badanie wykazało również, że niewielka większość Amerykanów wyraża niskie obawy dotyczące wpływu regularnego używania marihuany na dorosłych, chociaż bardziej niepokoją się jej wpływem na młodych dorosłych i nastolatków.

Większość wszystkich grup politycznych nadal popiera legalizację marihuany

Po raz drugi z rzędu większość poparcia dla legalizacji występuje we wszystkich głównych podgrupach, w tym pod względem wieku, przynależności partyjnej i ideologii. Konserwatyści byli ostatnią dużą podgrupą, która wyraziła większościowe poparcie, osiągając 51% w 2022 roku. Republikanie po raz pierwszy wyrazili większościowe poparcie dla marihuany w 2017 roku.

Obecnie poparcie dla legalnego użytkowania marihuany jest najwyższe wśród samo-określających się liberałów (91%) i Demokratów (87%), a najniższe wśród konserwatystów (52%) i Republikanów (55%). Poparcie jest odwrotnie skorelowane z wiekiem, osiągając 79% wśród osób w wieku od 18 do 34 lat. Jednak nawet wśród najstarszej grupy wiekowej prawie dwie trzecie (64%) jest za legalizacją.

W kwestii legalizacji marihuany nie ma istotnych różnic ze względu na płeć, rasę ani wykształcenie. Chociaż większość różnic regionalnych obserwowanych w tym roku również nie jest statystycznie istotna, niższe poparcie dla legalizacji na Wschodzie w porównaniu z Zachodem i Midwestem jest zgodne z ostatnimi trendami.

W szerszym ujęciu badanie nie wykazało różnicy w poparciu dla legalizacji między mieszkańcami 23 stanów oraz Dystryktu Kolumbii, gdzie marihuana była legalna już w czasie badania, a mieszkańcami pozostałych 27 stanów, które zachowują bardziej restrykcyjne przepisy. Siedemdziesiąt procent dorosłych w obu grupach jest za legalizacją.

Podsumowując, naród Stanów Zjednoczonych osiągnął szeroki konsensus w sprawie legalizacji marihuany, a teraz 7 na 10 Amerykanów popiera pomysł legalizacji marihuany. Nie tylko większość dorosłych Amerykanów jest za, ale także większość wszystkich głównych grup politycznych i ideologicznych.

Mimo że niektóre organizacje zdrowotne i komentatorzy polityczni wyrażają obawy dotyczące ryzyka medycznego związanego z marihuaną, to nie osłabiło to publicznego poparcia dla legalizacji. Na razie wysoki poziom poparcia wśród młodszych dorosłych sugeruje, że wsparcie na poziomie krajowym będzie tylko rosło w przyszłych latach, co może doprowadzić do legalizacji marihuany na szczeblu federalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.

Mogą Cię zainteresować