- Reklama -
Banner

Pszczoły mają swoje ulubione odmiany konopi, z których pobierają pyłek

Nowe badanie rzuca światło na to, jakie dokładnie składniki odżywcze rośliny konopi dostarczają dla owadów zapylających, które z nich preferują konopie najbardziej i która odmiana konopi cieszy się największą popularnością wśród pszczół.

Badacze zawęzili badania do 4 odmian konopi i obserwowali, które gatunki pszczół zbierają pyłek i jakie składniki odżywcze dostarcza im pyłek konopi. Joey – nowa odmiana konopi opracowana w 2020 roku – była najbardziej popularną odmianą wśród pszczół.

Badanie pt. “Skład chemiczny czterech przemysłowych pyłków konopi (Cannabis sativa L.) i preferencje pszczół” zostało opublikowane 26 lipca w recenzowanym czasopiśmie Insects, badając konopie jako źródło składników odżywczych. Badanie przedstawiało różne gatunki pszczół zbierających pyłek, a także kwiaty, worki pyłkowe i pręciki pod powiększeniem.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zespół badaczy zliczył 1826 owadów zapylających, które można w większości podzielić na trzy grupy pszczół: pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły potowe. Pszczoły potowe, które zyskały swoją nazwę, ponieważ przyciąga je pot pocących się ludzi, były najliczniejsze w badaniu, stanowiąc 84,7% całej społeczności pszczół na wszystkich czterech odmianach konopi, choć zauważono, że wcześniejsze badania wykazały, że pszczoły miodne są bardziej powszechne.

Ponieważ zbieranie pyłku było trudne, naukowcy zebrali około 500 gramów dojrzałych kwiatów konopi każdej odmiany i umieścili je w papierowych torebkach, które następnie wkładano do torebek Ziploc® i umieszczano w styropianowych pojemnikach na suchym lodzie. Próbki zostały wysłane do komercyjnego laboratorium analitycznego w Wisconsin. Próbki pyłku zostały przeanalizowane pod kątem poziomów wilgotności, surowego włókna, białka, popiołu, zawartości minerałów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych.

Badacze określili składniki odżywcze dostarczane przez pyłek i ich korzyści dla populacji pszczół.

Konopie przemysłowe (Cannabis sativa L.) są uprawiane na dużym obszarze geograficznym w Stanach Zjednoczonych, dostarczając korzyści ekonomicznych i odżywczych dla ludzi,” napisali badacze. “Jednak wkład zasobów z kwiatów konopi (pyłek) w odżywianie pszczół nie jest dobrze zrozumiany. Badaliśmy skład chemiczny pyłku z czterech przemysłowych odmian konopi (Canda, CFX-2, Henola i Joey) i dokumentowaliśmy obfitość i różnorodność pszczół na uprawach, stosując dwie metody próbkowania.”

Każdy z czterech szczepów konopi dostarczał różne proporcje składników odżywczych, ale badacze dodali, że pszczoły potrzebują bardziej zróżnicowanego zaopatrzenia w składniki odżywcze, które wykraczają poza konopie lub jakąkolwiek inną roślinę.

Wyniki wykazały różnice w składzie między czterema odmianami konopi,” dodali badacze. “Ogólnie rzecz biorąc, odmiana Joey była najbardziej preferowana przez pszczoły, pomimo niższego poziomu białka, aminokwasów i nasyconych oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Na podstawie naszych ustaleń, stwierdziliśmy, że pyłek konopi przemysłowych dostarcza pewne korzyści odżywcze dla pszczół. Jednak ważne jest zrozumienie, że do utrzymania pszczół potrzebne są różne źródła pyłku.

Badacze zauważyli, że inne gatunki, w tym pszczoła długoroga, pszczoła górnicza i pszczoła liściokrajka, również są znane z gromadzenia pyłku z roślin konopi.

Pamiętajmy, że znaczenia pszczół nie można przecenić: USDA mówi, że “trzy czwarte roślin kwiatowych na świecie i około 35 procent światowych upraw żywności zależy od zwierzęcych zapylaczy do rozmnażania“. Konopie są jednym z wielu źródeł składników odżywczych dla pszczół. Badania z 2019 roku wykazały, że uprawy konopi przyciągają również wiele pszczół, co może nawet pomóc w odbudowaniu ich populacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować