Dołącz do nas

Zdrowie

Przerwa od używania marihuany znacząco poprawia pamięć młodych dorosłych

Przerwa od używania marihuany znacząco poprawia pamięć

Wyniki najnowszych badań pokazują, że marihuana osłabia pamięć młodych dorosłych, ale ten efekt jest odwracalny – wystarczy niedługa przerwa.Miesięczna przerwa od marihuany wystarczy, aby pamięć młodych regularnie używających konopi wróciła do normy.

Naukowcy starają się znaleźć jasną odpowiedź na temat wpływu marihuany na rozwijający się mózg. Jest to jednak trudne, ponieważ nieetyczne jest proszenie dzieci, aby zaczęły używać marihuany w celu przeprowadzenia badań. Ale “możesz zrobić coś odwrotnego”, mówi neuropsycholog Randi Schuster. “Możesz znaleźć młode osoby, które obecnie używają marihuany i zapłacić im, aby przestały.”

Badania

W badaniu opublikowanym 30 października w Journal of Clinical Psychiatry, Randi Schuster i jej współpracownicy właśnie to zrobili. Zespół rekrutował 88 młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat w Bostonie, którzy co najmniej raz w tygodniu używali marihuany i 62 z nich zaoferowali wynagrodzenie za miesiąc przerwy. Uczestnicy otrzymywali większe wynagrodzenie za dłuższą przerwę, a najlepiej zarabiający otrzymali 535 $ za miesiąc bez używania konopi..

Pieniądze “działały wyjątkowo dobrze” – mówi Schuster z Massachusetts General Hospital w Bostonie i Harvard Medical School. Testy moczu wykazały, że 55 z 62 uczestników przestało używać marihuany podczas 30 dniowego eksperymentu.

Wraz z regularnymi testami na obecność THC w organizmie uczestnicy przechodzili testy pamięci i skupienia uwagi. Trudne zadania, które wymagały dokładnego zapamiętywania sekwencji numerów oraz kierunków i lokalizacji strzałek, ujawniły, że miesięczna przerwa nie poprawiła zdolności skupienia uwagi u badanych.

Przerwa od marihuany poprawia pamięć

Ale pamięć byłych użytkowników marihuany szybko uległa poprawie. Zaledwie tydzień po eksperymencie, abstynenci wykonali testy pamięci lepiej, niż na początku badania. Młodzi ludzie, którzy nadal stosowali marihuanę, nie poprawili wyników w testach pamięci. Jeden szczególny aspekt pamięci – zdolność zapamiętywania listy słów była wyraźnie lepsza w grupie abstynentów.

Te badania wskazują, że konopie prawdopodobnie ograniczają zdolność młodych ludzi do zapamiętywania nowych informacji. Ale tutaj jest dobra wiadomość, mówi Schuster. “Na podstawie tych danych uważamy, że przynajmniej niektóre z tych zaburzeń nie są trwałe” – mówi.

Schuster i jej koledzy zamierzają przeprowadzić długoterminowe badania, mające na celu znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania, jak na przykład wpływ 6-cio miesięcznej abstynencji od marihuany na pamięć w grupie 13-19-latków.

Wiemy już, że regularne używanie marihuany w okresie dorastania może mieć negatywny wpływ na zdolność zapamiętywania nowych informacji i koncentrację. Te badania korelują z wynikami innych badań, które wykazały, że regularne używanie marihuany przez osoby dorosłe nie ma wpływu na ich pamięć i koncentrację. Wydaje się, że częste używanie konopi może mieć negatywny wpływ jedynie na te osoby, których mózg jest jeszcze w okresie dojrzewania.

 

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Badania

Używanie marihuany przed seksem prowadzi do lepszych orgazmów – twierdzą kobiety

Używanie marihuany przed seksem prowadzi do lepszych orgazmów

Kobiety, które używają marihuany przed seksem, mają lepsze orgazmy od tych, które tego nie robią – wskazują najnowsze badania.

Chociaż istnieje mnóstwo anegdotycznych dowodów na to, w jaki sposób można wykorzystać konopie indyjskie do zwiększenia aktywności seksualnej oraz poprawy jej jakości, to wciąż mało jest badań na ten temat.

Zespół naukowców zbadał związek między konopiami indyjskimi a seksem, aby określić, jak używanie marihuany wpływa na różne funkcje seksualne, takie jak popęd płciowy, podniecenie, orgazm i ogólna satysfakcja.

Autorką badań jest Becky K. Lynn, którą do przeprowadzenia badań zainspirowały rozmowy z pacjentkami. Wyniki jej badań wykazały, że konsumowanie konopi przed aktywnością seksualną może zwiększyć przyjemność i satysfakcję z orgazmu.

Mając na celu zbadanie, w jaki sposób kobiety interpretują doświadczenia seksualne po spożyciu konopi, przeanalizowała wyniki ankiety, w której kobiety odpowiadały na pytania dotyczące:

  • Ogólnej satysfakcji seksualnej
  • Popędu płciowego
  • Orgazmu
  • Dyspareunia (ból podczas seksu)
  • Wilgotności pochwy

“Wiedziałam, że marihuana jest często stosowana przez kobiety z przewlekłymi zaburzeniami bólowymi, które prowadzą do bolesnego seksu, kobiety, które doświadczają trudności z orgazmem lub niemożnością osiągnięcia orgazmu, oraz kobiety, które używają jej do poprawy libido”, powiedziała Lynn.

Badania

via GIPHY

Zdaniem naukowców, szczególnym celem tego przekrojowego badania zatytułowanego “Związek między używaniem marihuany przed seksem i funkcjami seksualnymi u kobiet” jest “ocena postrzegania przez kobiety wpływu marihuany przed aktywnością seksualną”. Badania zostały opublikowane 1 marca 2019 roku w Sexual Medicine.

W 11-miesięcznym okresie od marca 2016 r. Do lutego 2017 r. badana grupa składała się z pacjentek z jednego gabinetu położniczego i ginekologii. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim pacjentki zostały poproszone o wypełnienie anonimowego badania dotyczącego zdrowia seksualnego.

Używanie marihuany prowadzi do lepszych orgazmów

via GIPHY

Po przeanalizowaniu wyników ankiet, grupa 373 kobiet została podzielona na dwie główne grupy – nie będące użytkownikami konopi i używające konopi indyjskich.

W grupie “osób nie używających konopi indyjskich” było 197 kobiet (52,8%), a 176 kobiet zostało przydzielonych do grupy “użytkowniczek konopi indyjskich”. Bycie przypisanym do grupy osób używających konopi indyjskich niekoniecznie oznaczało, że używa się marihuany przed aktywnością seksualną.

Według danych, 34 procent “użytkowników marihuany” (127 kobiet) odpowiedziało, że używa konopi indyjskich przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, podczas gdy 13,1 procent (49 kobiet) kobiet używających konopi  nie konsumowało ich przed seksem, ale w innym czasie.

Spośród 127 kobiet, które zażywały konopie indyjskie przed podjęciem aktywności seksualnej, 2,13 procent stwierdziło, że mają bardziej satysfakcjonujące orgazmy niż te, które nie stosowały konopi indyjskich. Uczestniczki, które często stosowały konopie indyjskie, ale niekoniecznie przed seksem, były o 2,1 razy bardziej skłonne odpowiedzieć twierdząco, że mają satysfakcjonujące orgazmy, niż te, które rzadko używały konopi indyjskich.

W badaniu stwierdzono, że “większość kobiet zgłosiła wzrost popędu płciowego, poprawę orgazmu, zmniejszenie bólu oraz brak zmian w nawilżeniu pochwy”.

Wnioski

Według autorów badania zaobserwowano dwa główne wnioski:

  1. Używanie marihuany przed aktywnością seksualną zwiększało “satysfakcję z popędu, orgazmu, nawilżenia, dyspareunii i ogólnego doświadczenia seksualnego.”
  2. Właściwy czas pomiędzy konsumpcją konopi a płcią był kluczowy dla “pozytywnego wpływu na orgazm”. Odpowiedni “timing” był ważnym czynnikiem w przypadku kobiet, które zgłosiły stosowanie konopi przed seksem.

Badanie to wskazuje, że konopie indyjskie mogą mieć pozytywny wpływ na życie seksualne kobiet, jednak naukowcy podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań, aby określić odpowiednią dawkę i czas konsumpcji, które pomogą w zmaksymalizowaniu satysfakcji z seksu.

Czytaj dalej

Zdrowie

Medyczna marihuana dla osób starszych? Jest skuteczna i bezpieczna

Medyczna marihuana może przynieść ulgę osobom w starszym wieku, które cierpią na objawy, takie jak ból, zaburzenia snu lub lęki z powodu chorób przewlekłych, w tym stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Parkinsona, neuropatii, uszkodzenia rdzenia kręgowego i stwardnienia rozsianego, zgodnie z badaniem opublikowanym przez American Academy of Neurology.

Badanie wykazało, że marihuana medyczna nie tylko może być bezpieczna i skuteczna, ale także, że jedna trzecia uczestników używających marihuany do celów medycznych ograniczyła stosowanie opioidów. Jednak badanie było retrospektywne i polegało na tym, że uczestnicy zgłaszali, czy odczuli ulgę w konkretnych objawach, więc możliwe jest, że pewną rolę mógł odegrać efekt placebo,

Medyczna marihuana dla osób w podeszłym wieku

Według Centers for Disease Control and Prevention około 80 procent starszych osób ma co najmniej jedną przewlekłą chorobę.

“W wielu stanach legalizacja marihuany stała się popularną opcją terapeutyczną wśród osób cierpiących na choroby i zaburzenia przewlekłe, ale liczba badań jest ograniczona, zwłaszcza tych prowadzonych na osobach starszych” – powiedział dr Laszlo Mechtler, lekarz z Dent Neurologic Institute w Buffalo i American Academy of Neurology. “Nasze odkrycia są obiecujące i mogą pomóc w dalszych badaniach nad medyczną marihuaną jako dodatkową opcji leczenia dla tej grupy ludzi, którzy często mają przewlekłe choroby.”

W badaniach wzięły udział 204 osoby ze średnią wieku 81 lat, które zostały wpisane do programu leczenia marihuaną w stanie Nowy Jork. Uczestnicy przyjmowali różne proporcje tetrahydrokanabinolu (THC) do kanabidiolu (CBD), głównych aktywnych związków chemicznych produkowanych przez konopie. Każdy badany stosował je średnio przez cztery miesiące i regularnie poddawał się badaniom kontrolnym. Medyczną marihuanę przyjmowano doustnie w postaci płynnej nalewki, kapsułki lub za pomocą waporyzatora.

Vaporizer Volcano

Vaporizer Volcano Digit – numer jeden wśród waporyzatorów dla pacjentów używających marihuany do celów medycznych

Wyniki badań

Początkowo 34 procent uczestników odczuwało efekty uboczne związane z używaniem medycznej marihuany. Po korekcie dawki tylko 21% zgłosiło działania niepożądane. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: senność u 13% pacjentów, problemy z równowagą w 7% i zaburzenia żołądkowo-jelitowe w 7%. Trzy procent uczestników przestało przyjmować medyczną marihuanę ze względu na efekty uboczne. Naukowcy stwierdzili, że stosunek THC do CBD w proporcjach 1:1 był najczęstszym wskaźnikiem wśród osób, które nie zgłosiły żadnych skutków ubocznych.

Naukowcy odkryli, że 69 procent uczestników doświadczyło ulgi związanej z objawami przewlekłego schorzenia. Spośród nich najczęstszymi dolegliwościami były:

49% – przewlekły ból
18% – zaburzenia snu
15% – neuropatia
10% – lęk

32% osób w starszym wieku całkowicie odstawiło opioidowe leki przeciwbólowe.

“Nasze odkrycia pokazują, że marihuana medyczna jest dobrze tolerowana przez ludzi w wieku 75 lat i starszych i może poprawić objawy, takie jak przewlekły ból i lęk”, powiedział autor badania Laszlo Mechtler. “Przyszłe badania powinny skupiać się na takich objawach, jak senność i problemy z równowagą, a także na skuteczności i optymalnym dawkowaniu.”

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne