- Reklama -
Banner

Prawie milion gramów – tyle medycznej marihuany od początku roku kupili Polacy w aptekach

Polacy w pierwszym półroczu 2023 roku kupili w aptekach blisko milion gramów medycznej marihuany, a lekarze wystawili ponad 110000 recept na ten lek. Daje to do zrozumienia, jak głęboko zakorzenione jest pragnienie, ba – paląca potrzeba medycznego zastosowania konopi w naszym narodzie.

Polska, od roku 2017 – zgodnie z literą prawa – zezwoliła na używanie marihuany w celach medycznych. W początkowych miesiącach po tym wielkim kroku do przodu, zdobycie recepty było niczym wspinaczka po gładkiej górskiej ścianie. Dzisiaj jest już dużo łatwiej, ponieważ z miesiąca na miesiąc rośnie liczba klinik konopnych, które specjalizują się w leczeniu konopiami.

Zobacz: Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Fascynujące jest to, że w naszym kraju nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących tego, na jakie dokładnie choroby lekarze mogą przepisywać medyczną marihuanę. W porównaniu do innych państw, nasze podejście do tego tematu jest korzystne dla pacjentów. Brak ściśle określonej listy chorób otwiera drzwi do nowych możliwości, pozwalając na otrzymanie recepty zarówno na ból głowy, bezsenność, bóle stawów, jak i na walkę z ciężkimi chorobami nowotworowymi.

Nowe odmiany medycznej marihuany

Na początku tego roku pojawiły się wieści o tym, że dostawy medycznej marihuany mogą zostać wstrzymane w związku z przepisami dotyczącymi importu leków do Polski. Na całe szczęście – konopie nadal trafiają do aptek, a producenci importują coraz to nowsze odmiany medycznej marihuany. W połowie czerwca do aptek trafiły nowe odmiany od S-LAB – Black Tuna, Headband, Jean Guy oraz Sour Diesel.

W tym samym czasie do aptek trafiła odmiana Gorilla Glue od Four 20 Pharma – niemieckiej firmy zajmującej się dystrybucją medycznych konopi. Wczoraj (29 czerwca 2023) do aptek trafiły dwie nowe odmiany od Aurora Cannabis – Delahaze oraz Pink Kush. Trzeba przyznać, że pacjenci mają w czym wybierać.

Sprzedaż medycznej marihuany w Polsce

Jednym z tych, którzy zdecydowali się podjąć trud badania tego zjawiska, jest Rafał Mundry – ekonomista, absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Poprosił on Ministerstwo Zdrowia o udzielenie informacji na temat sprzedaży medycznej marihuany w Polsce. Jego pytanie nie pozostało bez odpowiedzi, dzięki czemu otrzymaliśmy dane, które mówią na o tym, że:

 • W 2019 roku lekarze wystawili 5606 recept na medyczną marihuanę, a apteki sprzedały 56 591 gramów
 • W 2020 roku lekarze wystawili 14 391 recept na medyczną marihuanę, a apteki sprzedały 107 754 gramów suszu
 • W 2021 roku lekarze wystawili 36 591 recept na medyczną marihuanę, a apteki sprzedały 270 409 gramów suszu
 • W 2022 roku lekarze wystawili 99 923 recept na medyczną marihuanę, a apteki sprzedały 748 077 gramów suszu
 • Do 14 czerwca 2023 roku lekarze wystawili 110 952 recept na medyczną marihuanę, a apteki sprzedały 958 020 gramów suszu

Analiza tych danych – które pokrywają okres od 1 stycznia 2019 roku do 14 czerwca 2023 roku – pokazuje, że w ciągu niecałych 4 lat, liczba sprzedanej medycznej marihuany w polskich aptekach wzrosła praktycznie 20-krotnie.

1 KOMENTARZ

 1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Muszę wyrazić uznanie za Twoją pracę. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał, by zobaczyć nowe artykuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować