Dołącz do nas

Badania

Pijani kierowcy powodują 10 razy więcej wypadków, niż ci pod wpływem marihuany

Naukowcy, którzy badali kierowców biorących udział w ponad 3600 wypadkach samochodowych, odkryli, że kierowcy pod wpływem alkoholu około 10 razy częściej powodowali śmiertelne wypadki drogowe, niż kierowcy pod wpływem marihuany.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS-One naukowcy z Uniwersytetu w Lyonie analizowali dane dotyczące wszystkich wypadków śmiertelnych, które miały miejsce we Francji w 2011 r. Ocenili oni ryzyko jazdy pod wpływem różnych substancji i stwierdzili, że “Kierowcy pod wpływem alkoholu są 17,8 razy częściej odpowiedzialni za wypadek śmiertelny”, w porównaniu do całkowicie trzeźwych kierowców. Z kolei kierowcy pod wpływem konopi indyjskich są 1,65 razy bardziej odpowiedzialni za spowodowanie śmiertelnego wypadku, niż trzeźwi kierowcy.

Te ustalenia są zgodne z niedawno przeprowadzonymi badaniami, które dotyczyły ryzyka związanego z jazdą pod wpływem marihuany i alkoholu. Na początku tego roku David Bienenstock przeanalizował dane opublikowane przez National Highway Traffic Safety Administration i odkrył, że kierowcy z pozytywnym wynikiem na obecność THC w organizmie mają o 5% większe ryzyko wypadków niż kierowcy bez obecności marihuany lub alkoholu w swoim organizmie.

To samo badanie wykazało, że kierowcy z poziomem alkoholu we krwi wynoszącym 0,08 promila byli o 293% bardziej narażeni na udział w wypadku. Kierowcy używający telefonów komórkowych mieli o 310% większe prawdopodobieństwo wypadku.

Wcześniejsze dochodzenia “wykazały zmniejszenie zdolności kierowców pod wpływem konopi indyjskich, w szczególności zmniejszenie uwagi, wydłużenie czasu reakcji i zmniejszenie zdolności sterowania” – zauważyli francuscy naukowcy.

Kierowcy pod wpływem alkoholu “mają tendencję do szybszej jazdy, co idzie w parze z przeszacowaniem ich własnych możliwości” – dodają naukowcy – “podczas gdy kierowcy pod wpływem marihuany mają tendencję do bardziej ostrożnego prowadzenia samochodów”.

Susz CBD Cannabis Light
Zamów legalny Cannabis Light
Susz CBD

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Popularne