- Reklama -
Banner

Pijani kierowcy powodują 10 razy więcej wypadków, niż ci pod wpływem marihuany

Naukowcy, którzy badali kierowców biorących udział w ponad 3600 wypadkach samochodowych, odkryli, że kierowcy pod wpływem alkoholu około 10 razy częściej powodowali śmiertelne wypadki drogowe, niż kierowcy pod wpływem marihuany.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS-One naukowcy z Uniwersytetu w Lyonie analizowali dane dotyczące wszystkich wypadków śmiertelnych, które miały miejsce we Francji w 2011 r. Ocenili oni ryzyko jazdy pod wpływem różnych substancji i stwierdzili, że “Kierowcy pod wpływem alkoholu są 17,8 razy częściej odpowiedzialni za wypadek śmiertelny”, w porównaniu do całkowicie trzeźwych kierowców. Z kolei kierowcy pod wpływem konopi indyjskich są 1,65 razy bardziej odpowiedzialni za spowodowanie śmiertelnego wypadku, niż trzeźwi kierowcy.

Te ustalenia są zgodne z niedawno przeprowadzonymi badaniami, które dotyczyły ryzyka związanego z jazdą pod wpływem marihuany i alkoholu. Na początku tego roku David Bienenstock przeanalizował dane opublikowane przez National Highway Traffic Safety Administration i odkrył, że kierowcy z pozytywnym wynikiem na obecność THC w organizmie mają o 5% większe ryzyko wypadków niż kierowcy bez obecności marihuany lub alkoholu w swoim organizmie.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

To samo badanie wykazało, że kierowcy z poziomem alkoholu we krwi wynoszącym 0,08 promila byli o 293% bardziej narażeni na udział w wypadku. Kierowcy używający telefonów komórkowych mieli o 310% większe prawdopodobieństwo wypadku.

Wcześniejsze dochodzenia “wykazały zmniejszenie zdolności kierowców pod wpływem konopi indyjskich, w szczególności zmniejszenie uwagi, wydłużenie czasu reakcji i zmniejszenie zdolności sterowania” – zauważyli francuscy naukowcy.

Kierowcy pod wpływem alkoholu “mają tendencję do szybszej jazdy, co idzie w parze z przeszacowaniem ich własnych możliwości” – dodają naukowcy – “podczas gdy kierowcy pod wpływem marihuany mają tendencję do bardziej ostrożnego prowadzenia samochodów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować