- Reklama -
Banner

Palenie marihuany przyspiesza starzenie się mózgu? Naukowcy sugerują, że nawet o 3 lata

Najnowsze badania sugerują, że palenie marihuany powoduje starzenie się mózgu średnio o prawie trzy lata. Stwierdzono, że marihuana przyspiesza starzenie się mózgu o 2,8 roku, co dla mózgu jest gorsze, niż zaburzenie afektywne dwubiegunowe lub zespół nadpobudliwości psychoruchowej.

W badaniu opublikowanym przez Journal of Alzheimer’s Disease wykazano, że mózgi schizofreników starzeją się jeszcze bardziej, średnio o cztery lata. Wykazano również, że używanie marihuany  prowadzi do starzenia się narządów o 0,6 roku, dodaje naukowiec. Starzenie się mózgu definiuje się jako zmniejszony przepływ krwi przez niego.

marihuana starzenie sie mozgu
fot. Daniel G. Amen

Główny autor badań, dr Daniel Amen, założyciel Amen Clinics, powiedział: “Efekty nadużywania konopi były szczególnie ważne, ponieważ nasza kultura zaczyna postrzegać marihuanę jako niewinną substancję. To badanie powinno dać nam czas na zastanowienie. ”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zmniejszony przepływ krwi w mózgu był wcześniej powiązany z udarem i demencją. W badaniu naukowcy przeanalizowali 62 454 skany mózgów z 31 237 osób.

Skany zebrano podczas odpoczynku i koncentracji oraz pobrano je od osób w wieku od 9 miesięcy do 105 lat w celu określenia czynników, które przyczyniają się do starzenia się mózgu.

Naukowcy przeanalizowali przepływ krwi przez 128 regionów każdego mózgu, aby określić, ile lat ma badany. Kiedy już poznali rzeczywisty wiek osoby, byli w stanie zmierzyć szybkość przyspieszonego starzenia.

Dr George Perry, z University of Texas, San Antonio, skomentował wyniki badań: “Jest to jedno z pierwszych obrazowych badań w populacji, a te są niezbędne, aby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zachować strukturę mózgu i jego funkcjonowanie podczas starzenia się.”

Wyniki sugerują również, że zaburzenie afektywne dwubiegunowe przyspiesza starzenie się mózgu o 1,6 roku, przy czym zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) przyspiesza go o 1,4 roku. Nie znaleziono powiązania między depresją a starzeniem się mózgu.

Amen dodał: “Na podstawie jednego z największych badań nad obrazowaniem mózgu, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, możemy teraz śledzić częste zaburzenia i zachowania, które przedwcześnie starzeją mózg.

“Lepsze leczenie tych zaburzeń może spowolnić lub nawet zatrzymać proces starzenia się mózgu.”

Poprzednie badania z ośrodka BrainHealth na University of Texas wykazały, że THC, psychoaktywny kannabinoid, który powoduje uczucie euforii, bezpośrednio wpływa na wykorzystywanie tlenu przez mózg.

Dr Francesca Filbey, dyrektorka Cognitive Neuroscience Research in Addictive Disorders w BrainHealth, prowadziła badania, które wykazały, że osoby, które regularnie i często używają marihuany mają większy przepływ krwi w mózgu i wydobywają więcej tlenu z krwi mózgowej, niż osoby nie używające marihuany, co jest sprzeczne z wynikami najnowszych badań.

Użytkownicy marihuany mają większy przepływ krwi w mózgu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować