- Reklama -
Banner

Nowe badanie sugeruje, że toksyny zawarte w dymie z marihuany są szkodliwe dla zdrowia

Palenie marihuany naraża Cię na działanie wielu tych samych toksyn, które znajdują się w dymie papierosowym. Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute i Centers for Disease Control and Prevention przyjrzeli się stężeniom kilku niebezpiecznych substancji chemicznych we krwi i moczu 245 uczestników badań, z których część nie paliła w ogóle, niektórzy palili konopie lub tytoń, a inni palili kombinację konopi i tytoniu.

Jak donosi CNN, badanie – które zostało opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie EClinicalMedicine – wykazało, że palenie trawki może narazić Cię na działanie wielu tych samych toksyn, które znajdują się w dymie tytoniowym.

Badanie wykazało, że osoby, które paliły tylko marihuanę, miały wyższy poziom kilku toksyn związanych z paleniem we krwi i moczu – w tym naftalenu, akryloamidu i akrylonitrylu – niż osoby niepalące. Jak zauważa CNN, „Naftalen jest powiązany z anemią, uszkodzeniami wątroby i urazami neurologicznymi, podczas gdy akryloamid i akrylonitryl są związane z rakiem i innymi problemami zdrowotnymi”.

Jednak inna substancja chemiczna, akroleina, o której wiadomo, że przyczynia się do chorób sercowo-naczyniowych – zwiększa się tylko w przypadku palenia tytoniu, a nie marihuany. Zespół twierdzi, że zmniejszenie narażenia na akroleinę pochodzącą z dymu tytoniowego i innych źródeł może być strategią zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Używanie marihuany jest coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, a coraz większa liczba stanów legalizuje ją do celów medycznych i niemedycznych.” – mówi autor badania dr Dana Gabuzda.„Wzrost zainteresowania konopiami ponownie wzbudził obawy o potencjalne skutki zdrowotne dymu z marihuany, o którym wiadomo, że zawiera niektóre z tych samych toksycznych produktów spalania, które znajdują się w dymie tytoniowym”.

Papierosy wciąż znacznie bardziej szkodliwe od marihuany

Wpływ palenia marihuany i papierosów na DNA

Papierosy nadal są jednak dla ciebie znacznie gorsze niż trawka. Stwierdzono, że palacze tytoniu i ci, którzy palili zarówno tytoń, jak i marihuanę w badaniu, mają wyższy poziom naftalenu, akryloamidu i akrylonitrylu we krwi i moczu niż ci, którzy palili tylko marihuanę.

Jest to pierwsze badanie porównujące narażenie na akroleinę i inne szkodliwe substancje chemiczne związane z dymem u osób palących wyłącznie marihuanę lub tytoń oraz mające na celu sprawdzenie, czy to narażenie na dym jest związane z chorobami układu krążenia”.

Naukowcy zebrali dane z dokumentacji medycznej uczestników oraz wyników ankiet i przeanalizowali próbki ich krwi i moczu pod kątem substancji wytwarzanych przez rozkład nikotyny i spalanie tytoniu lub marihuany.

Połączenie tych zbiorów danych umożliwiło im prześledzenie obecności określonych toksycznych substancji chemicznych w dymie z tytoniu i marihuany. Mogli również sprawdzić, czy którakolwiek z tych szkodliwych substancji była związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Akrylamid.

Akrylonitryl w dymie z tytoniu i marihuany

Jedna z substancji chemicznych występujących zarówno w tytoniu, jak i dymie z marihuany, jest używana do produkcji papieru, tworzyw sztucznych i barwników oraz jest wytwarzana podczas podgrzewania warzyw do wysokiej temperatury. Ta substancja chemiczna jest uważana za „prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi” przez amerykański US National Toxicology Program i American Cancer Society.

Akrylonitryl, który jest produktem ubocznym palenia zioła i tytoniu, jest używany do produkcji tworzyw sztucznych i włókien. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że dym papierosowy jest źródłem akrylonitrylu, który utrzymuje się w powietrzu podczas palenia papierosów i jest postrzegany jako czynnik rakotwórczy.

Badacze sugerują również, że wysoki poziom akroleiny, stwierdzany u palaczy tytoniu, może być oznaką zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia i że zmniejszenie narażenia na tę substancję chemiczną może zmniejszyć ryzyko tych chorób.

Jest to ważne dla osób zakażonych wirusem HIV, który powoduje AIDS, biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik palenia tytoniu i zwiększone ryzyko chorób serca w tej grupie”. “Nasze odkrycia sugerują, że wysokie poziomy akroleiny mogą być wykorzystywane do identyfikacji pacjentów ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowym” – powiedział Gabuzda.

Waporyzacja – zdrowa alternatywa dla palenia

Chociaż palenie marihuany wciąż jest najpopularniejszą formą konsumpcji, to nie oznacza to, że samo używanie marihuany może Cię narazić na te szkodliwe substancje występujące w dymie. Alternatywą dla palenia jest waporyzacja, która polega na podgrzaniu marihuany do temperatury, w której uwalniają się kannabinoidy i inne aktywne związki zawarte w konopiach, ale w której nie dochodzi do spalania. W ten sposób konsument wdycha parę zawierającą wysokie stężenie kannabinoidów, terpenów itd., ale nie wdycha szkodliwych substancji powstałych podczas palenia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.

Mogą Cię zainteresować