Niemieccy prawodawcy podjęli decyzję o przesunięciu głosowania nad legalizacją marihuany, które pierwotnie miało odbyć się w przyszłym tygodniu, na grudzień 2023 roku. Pierwotnie planowane wejście w życie ustawy o konopiach indyjskich 1 stycznia 2024 r. nie dojdzie do skutku. Eksperci przewidują, że projekt ustawy wejdzie w życie w marcu 2024 r.
Posłanka Carmen Wegge z Partii Socjaldemokratycznej (SPD) ogłosiła to opóźnienie, podkreślając potrzebę dalszych prac nad projektem ustawy. To oznacza, że Niemcy będą musieli poczekać dłużej na legalizację marihuany.
Das CannG wird im Dezember beschlossen. Das bedeutet, dass wir den Zeitplan nicht halten. Ich weiß, dass das für viele eine große Enttäuschung ist. Deswegen ist diese Entscheidung auch niemandem leicht gefallen. Gut ausgearbeitete Verbesserungen sind aber in unser aller Sinne. ✊
— Carmen Wegge (@CarmenWegge) November 10, 2023
“Decyzja w sprawie CannG zostanie podjęta w grudniu. Oznacza to, że nie dotrzymujemy harmonogramu. Wiem, że dla wielu jest to ogromne rozczarowanie. Dlatego ta decyzja nie była dla nikogo łatwa. Jednak dobrze zaprojektowane ulepszenia leżą w interesie nas wszystkich.”
Kirsten Kappert-Gonther z Partii Zielonych wyjaśniła opóźnienie jako okazję do udoskonalenia projektu ustawy. Jest to próba zagwarantowania, że reforma zostanie wprowadzona w sposób odpowiedzialny i skoncentrowany na jakości.
Bundesrat, organ reprezentujący niemieckie kraje związkowe, również będzie musiał dostosować swoje działania do opóźnienia w Bundestagu. Może to wpłynąć na harmonogram prac legislacyjnych.
Mimo opóźnienia, niektórzy obserwatorzy uważają, że reforma może być wprowadzona później niż początkowo planowano. To wywołuje mieszane reakcje w społeczeństwie, a niektórzy odczuwają rozczarowanie związaną z przedłużającym się procesem.
Projekt ustawy zakłada legalne posiadanie do 25g marihuany na własny użytek i uprawę do 3 roślin konopi indyjskich przez dorosłych, tworzenie klubów konopnych oraz pilotażowy program sprzedaży komercyjnej. To kompleksowa reforma, która będzie miała szeroki wpływ na krajową i europejską politykę narkotykową.
Przywódcy rządu koalicyjnego podkreślają potrzebę edukacji społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z używaniem marihuany. Chcą zapewnić, że procesowi legalizacji będzie towarzyszyła kampania edukacyjna.
Jednak proces legalizacji marihuany w Niemczech spotykał się z oporem wielu instytucji, w tym lekarzy, sędziów oraz organizacji policyjnych i medycznych. To pokazuje, że reforma ma swoje zwolenników, ale także przeciwników.
Planowane są także programy sprzedaży komercyjnej w miastach na terenie całego kraju, które zostaną ujawnione po zatwierdzeniu tego pomysłu przez Komisję Europejską. To kolejny etap reformy, który będzie miał wpływ na rynek marihuany w Niemczech.
Ostatecznie opóźnienie w procesie legalizacji marihuany w Niemczech budzi wiele pytań dotyczących przyszłości polityki narkotykowej i może mieć wpływ na to, kiedy i w jaki sposób legalizacja zostanie wprowadzona. To temat, który będzie nadal śledzony przez społeczeństwo i obserwatorów politycznych.