Dołącz do nas

Badania

Najnowszy raport podsumowuje skutki legalizacji marihuany w Kolorado

marihuana-kolorado-statystyki

Pięć lat po zalegalizowaniu marihuany w Kolorado, młodzi ludzie nie palą więcej trawki niż kiedyś, a liczba wypadków spowodowana przez kierowców pod wpływem THC spadła o ponad 30%.

To tylko niektóre z najważniejszych wniosków z długo oczekiwanego raportu na temat skutków legalizacji marihuany w Kolorado. Raport został opublikowany w piątek przez Colorado Division of Criminal Justice. Dane po raz pierwszy pokazują sposób, w jaki legalizacja wpłynęła na wiele ważnych kwestii, w tym używanie jej przez młodych ludzi, przestępczość, zdrowie i problemy z kierowcami pod wpływem THC. W raporcie nie zidentyfikowano żadnych rażących problemów ani nie odkryto poważnych niespodzianek.

Edukacja

-Kolorado nie doświadczyło wzrostu spożycia marihuany wśród młodych ludzi, chociaż był to najczęstszy powód wydalenia ze szkoły w roku szkolnym 2016-17
-Marihuana również nie wpłynęła na wskaźnik ukończenia studiów ani na liczbę osób, które porzuciły naukę w Kolorado. Wskaźniki ukończenia studiów wzrosły, a wskaźniki przerywania nauki zmniejszyły się od 2012 roku.

Kierowcy

-Liczba kierowców, którzy uczestniczyli w śmiertelnych wypadkach drogowych i u których stężenie THC we krwi wykraczało poza normę, spadła do 35 w 2017 r., w porównaniu z 52 w 2016 r.
-Liczba mandatów dotyczących jazdy pod wpływem marihuany utrzymywała się na stałym poziomie w latach 2014-2017 – około 7 procent z wszystkich przeprowadzonych testów na obecność narkotyków we krwi. To około 350 zdarzeń z prawie 5000 spraw każdego roku, które związane są z jazdą pod wpływem substancji psychoaktywnych , czytamy w raporcie.

Aresztowania

Całkowita liczba aresztowań za sprawy związane z marihuaną spadła o połowę w ciągu pięciu lat, zmniejszając się do 6153 w 2017 r. z 12.709 w 2012 r.
Aresztowania za posiadanie marihuany – większość wszystkich aresztowań związanych z marihuaną – zostały w tym samym okresie zredukowane o ponad połowę, spadając z 11,361 do 5 154.

Przestępstwa

Nielegalne uprawy marihuany na gruntach publicznych – wskaźnik wielkości czarnego rynku – rośnie. 80 926 roślin konopi indyjskich skonfiskowanych w 2017 r., co stanowi wzrost o 73 procent w porównaniu do 2012 roku.
Liczba przypadków przestępstw zorganizowanych wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu pięciu lat, w 2017 r. Wzrosła do 119, z 31 w 2012 r.

Zdrowie

Częstość hospitalizacji z związanych z używaniem marihuany stale rosła od 2000 do 2015 roku.
Częstość używania marihuany różniła się w zależności od wieku i płci. W 2017 r. więcej mężczyzn zgłosiło obecnie (w ostatnich 30
dniach) wykorzystanie marihuany (19,8%) niż kobiety (11,2%). Obecne użycie wśród mężczyzn wzrosło z 16,4% w 2016r. do 19,8% w 2017r. Używanie marihuany wśród kobiet pozostało stabilne.

Używanie innych substancji

Wzrosła liczba osób w wieku 18-25 lat, które używały marihuany w ciągu ostatnich 30 dni. 21,2% w latach 2005-2006 do 32,2 w latach 2015-2016.
W tych samych latach liczba osób, które palą papierosy spadła z 40,1% do 25,6%. Liczba osób spożywających alkohol spadła z 68,7% do 63,8%, a liczba osób używających innych narkotyków spadła z 10,2% do 8,8%. Te wyniki mogą wskazywać, że część mieszkańców Kolorado zrezygnowała z picia alkoholu, palenia papierosów i używania narkotyków na rzecz legalnej marihuany.

Pełny raport znajdziesz TUTAJ.

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Badania

Naukowcy zapłacą 140$ za jazdę pod wpływem marihuany. Trwa nabór chętnych

Jazda samochodem pod wpływem marihuany

Naukowcy z Kolorado badają wpływ używania konopi na kierowanie pojazdami i szukają ochotników, którzy zechcą zapalić marihuanę i pomóc w badaniach. Uczestnicy badania otrzymają zapłatę za udział w badaniu, ale będą musieli przywieźć swoją własną marihuanę – informują lokalne media.

Ashley Brooks-Russell, adiunkt w Colorado School of Public Health w University of Colorado Anschutz Medical Campus, jest współautorem badań nad tym, jak codzienne lub rzadsze używanie konopi wpływa na wydajność kierowców za kierownicą.

„Celem jest lepsze zrozumienie jazdy pod wpływem marihuany, abyśmy mogli zapobiec jeździe pod jej wpływem”, powiedział Brooks-Russell.

Wpływ marihuany na prowadzenie pojazdu

Jazda samochodem po paleniu marihuany

 

Micahel Kosnett, profesor kliniczny i toksykolog medyczny, który także kieruje badaniem, powiedział, że podczas gdy jazda pod wpływem alkoholu była przedmiotem szeroko zakrojonych badań, to w przypadku marihuany liczba badań jest mocno ograniczona.

„Wiemy, że niektóre narkotyki naprawdę pogarszają wydajność ludzi za kierownicą. Alkohol jest tego klasycznym przykładem ”- powiedział Kosnett. „Nasze zrozumienie tego, jak marihuana wpływa na prowadzenie pojazdu, jest słabiej rozwinięte”.

Aby przeprowadzić badanie, uczestnicy zostaną poddani testom na umiejętność jazdy przed i po użyciu konopi. Zostaną również poddani ocenie za pomocą innych testów, w tym takich, które śledzą ruchy oczu w okularach VR, a także innych, które mierzą koordynację ręka-oko oraz podejmowanie decyzji za pomocą iPada. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane przez policję do określenia trzeźwości kierowców.

„Jest to jeszcze jedno narzędzie, które mogliby wykorzystać na drodze do zrozumienia upośledzenia” – powiedział Brooks-Russell.

Stężenie THC we krwi

W przeciwieństwie do alkoholu, poziom THC we krwi może nie być dokładnym wskaźnikiem upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdu. Mimo to Kolorado ma obecnie limit 5 nanogramów THC na mililitr krwi dla kierowców. Pacjenci używający marihuany do celów medycznych uważają, że ograniczenie jest niesprawiedliwe.

Wielu pacjentów uważa, że limit jest niesprawiedliwy, ponieważ marihuana utrzymuje się w organizmie przez około 30 dni, a jeśli używasz marihuany codziennie, stężenie THC w twoim organizmie będzie się zwiększać. Nawet jeśli zapalisz dziś jointa, to THC będzie wykrywalne jeszcze przez co najmniej kilka dni, więc wynik policyjnego testu będzie pozytywny, a to może skutkować utratą prawa jazdy.

140$ za jazdę pod wpływem marihuany

ceny marihuany w Polsce vs ceny legalnej marihuany

Niniejsze badanie ma na celu zdobycie większej wiedzy na temat zdolności prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany. Jeśli jesteś osobą dorosłą w ​​wieku od 25 do 45 lat z aktywnym prawem jazdy, która obecnie używa marihuany lub kiedykolwiek używałeś marihuany, możesz wziąć udział w badaniach, które odbędą się w Kolorado. Dorośli kierowcy, którzy obecnie nie używają marihuany, również są rekrutowani, aby stworzyć grupę kontrolną.

W laboratorium badawczym zlokalizowanym w Kolorado, odbędą się 2 wizyty w okresie 1 tygodnia, a za udział w obu wizytach zostanie wypłacone wynagrodzenie 140$. Pierwsza wizyta (około 1,5 godziny) polega na weryfikacji uczestnika, uzyskaniu zgody i zdobyciu kilku wstępnych ocen. Druga wizyta (około 4 godzin) obejmie ocenę wydajności jazdy na trzeźwo lub pod wpływem marihuany, a w tym czasie naukowcy będą mierzyć między innymi uwagę i czas reakcji. Uczestnicy będą musieli oddać krew do badań przed i po użyciu marihuany.

Jeśli jesteś zainteresowany badaniami, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Czytaj dalej

Badania

W stanach, które zalegalizowały marihuanę, 25% konsumentów używa marihuany w pracy

Nowe badanie wykonane wśród użytkowników konopi indyjskich w Waszyngtonie, Kolorado i Oregonie wykazało, że 79% zgadza się, że marihuana jest nadal postrzegana w negatywnym świetle. To postrzeganie może uniemożliwiać ludziom otwarcie się na temat używania konopi przez bliskich. Mniej niż połowa osób, które odpowiedziały na pytania ankietowe z firmy Quinn Thomas zajmującej się komunikacją marketingową w Seattle-Portland, powiedziała, że są całkowicie szczerzy z rodziną i przyjaciółmi na temat używania przez nich marihuany.

Kolejne zaskakujące odkrycie? Co czwarty respondent przyznał, że był w pracy pod wpływem marihuany, a taki sam odsetek przyznał, że używał marihuany podczas pracy.

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu na grupie 900 respondentów w stanach Oregon, Waszyngton i Kolorado, gdzie używanie marihuany do celów rekreacyjnych jest w pełni legalne. Margines błędu w badaniach wynosi +/- 3,3 procent.

Zachowania konsumenckie użytkowników marihuany

Sprzedaż marihuany rekreacyjnej w Kolorado przekroczyła 6 miliardów dolarów

Badanie sugeruje, że używanie marihuany w populacji jest równomiernie rozłożone pod względem wieku, statusu małżeństwa, dochodu, orientacji politycznej, rasy i pochodzenia etnicznego. Jednym z obszarów, w których używanie konopi było najwyższe, to grupa mężczyzn – badanie wykazało, że osoby używające konopi indyjskich to w 60 procentach mężczyźni.

Wróćmy jednak do tego piętnowania konsumentów – czy może to wynikać z braku informacji o konopiach? Wielu ankietowanych powiedziało, że są zainteresowani zdobyciem większej wiedzy na temat zdrowia i bezpieczeństwa stosowania marihuany. Zapytani o to, gdzie aktualnie poszukali wiedzy, wielu wskazywało na sprzedawców w sklepach z legalną marihuaną – nazywają ich budtenders. Połowa respondentów ankiety wybrała lokalnych sprzedawców jako najlepsze źródło informacji o marihuanie. Kolejnymi najlepszymi źródłami były podmioty świadczące usługi zdrowotne (38 procent twierdziło, że ich lekarz jest źródłem informacji), hodowcy konopi (26 procent) i państwowi regulatorzy konopi (20 procent).

Palenie najpopularniejszą formą konsumpcji

W badaniach konsumentów stwierdzono również, że respondenci zdecydowanie woleli palić marihuanę – 64 procent zgłosiło palenie zioła jako preferowany sposób konsumpcji.  32 procent wybiera zdrowszą i skuteczniejszą metodę – waporyzację. Przy użyciu vaporizera susz jest podgrzewany, a nie spalany, dzięki czemu konsument przyswaja 2-3 razy więcej THC przy takiej samej ilości jak podczas palenia. Jeśli chodzi o wybór produktu, 62 procent respondentów stwierdziło, że najważniejszym czynnikiem jest cena, w porównaniu z 45 procentami, którzy powoływali się na stężenie THC i 35 procent, którzy wybierali produkt na podstawie jego rodzaju (susz, koncentrat, formy jadalne, kremy itp).

Badani mężczyźni i kobiety wykazywały pewne interesujące różnice w podczas zakupów. Mężczyźni częściej woleli kupować marihuanę w formie suszu i stwierdzili, że czują się bardziej pewni siebie i pewni swoich decyzji zakupowych niż kobiety, które były badane.

Pełne wyniki badań dostępne na stronie Quinn Thomas.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne