- Reklama -
Banner

Nadużywanie marihuany może być związane z genami

Nowe badania z duńskiego projektu psychiatrycznego iPSYCH pokazują, że konkretny gen wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadużywania marihuany. Gen jest źródłem tak zwanego receptora nikotynowego w mózgu, a ludzie z niewielkimi ilościami tego receptora mają zwiększone ryzyko nadużywania konopi. Badania zostały opublikowane 18 czerwca na stronie Aarhus Universitet.

Marihuana jest najczęściej używaną nielegalną używką zarówno w Danii, jak i na całym świecie, a około jeden na dziesięciu użytkowników uzależnia się od niej. Naukowcy z iPSYCH odkryli gen, który ma związek z nadużywaniem konopi.

„Odkryliśmy, że nadużywanie marihuany było związane z wariantem genetycznym. Ten wariant wpływa na to, ile pewnego receptora nikotynowego powstaje w mózgu” – wyjaśnia profesor Ditte Demontis z Uniwersytetu Aarhus, która jest autorką badań.

Gen odpowiedzialny za nadużywanie marihuany

Odkryty przez naukowców wariant genetyczny wpływa na ilość wytwarzanego receptora nikotynowego. Ludzie, którzy mają mniej tego receptora w mózgu, są bardziej narażeni na nadużywanie marihuany.

Ditte Demontis i jej zespół badawczy wykorzystali dane zebrane w Danii do przeanalizowania genomu ponad 2000 osób nadużywających konopi i genomu 50 000 osób z grupy kontrolnej, które nie używają marihuany. Następnie naukowcy powtórzyli te wyniki w analizie kolejnych 5500 osób nadużywających konopi i ponad 300 000 osób z grupy kontrolnej.

Naukowcy badali nie tylko związek genu nikotynowego z nadużywaniem marihuany, ale także zdolności poznawcze badanych. Odkryli, że osoby z zaburzeniami funkcji poznawczych również mają zwiększone ryzyko nadużywania konopi.

„Ludzie, którzy nadużywają marihuany, często mają gorsze wyniki w zakresie edukacji, a nasze wyniki pokazują, że można to częściowo wyjaśnić genetyką. Oznacza to, że ludzie z problemem nadużywania konopi mają więcej zmian genetycznych w genomie, który zwiększa ryzyko nadużywania konopi indyjskich, a jednocześnie negatywnie wpływa to na ich zdolność do zdobywania wiedzy ”, wyjaśnia Ditte Demontis.

Badanie jest pierwszym tego rodzaju na tak dużą skalę i stanowi krok w kierunku zrozumienia poszczególnych mechanizmów biologicznych, które leżą u podstaw nadużywania konopi. Badanie sugeruje również, że używanie marihuany nie powoduje pogorszenia zdolności poznawczych, które mogłyby być słabsze nawet u osób, które nie używają marihuany, a które mają więcej zmian genetycznych w genomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.

Mogą Cię zainteresować