Nastolatki rzadziej używają konopi indyjskich w stanach, w których została ona zalegalizowana, sugerują nowe badania. Naukowcy z Montana State University przyjrzeli się badaniom amerykańskich uczniów szkół średnich w latach 1993–2017.
Podczas gdy ogólne wykorzystanie marihuany wśród młodych ludzi wzrosło w Stanach Zjednoczonych, wykorzystanie wśród nastolatków zmniejszyło się o prawie 10% w stanach, w których używanie marihuany do celów rekreacyjnych zostało zalegalizowane.
W 33 stanach zalegalizowano marihuanę medyczną, a 10 stanów zalegalizowało konopie indyjskie także w celach rekreacyjnych. Używanie konopi przez osoby poniżej 18 roku życia pozostaje nielegalne we wszystkich stanach.
Główny autor badania, Mark Anderson powiedział agencji Associated Press, że badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Jama Paediatrics „powinno pomóc stłumić pewne obawy, że stosowanie wśród nastolatków rzeczywiście wzrośnie”.
Jego zespół przeanalizował dane dotyczące około 1,4 miliona nastolatków w USA, zaczerpnięte z ankiet dotyczących ryzyka zachowań młodzieży (Youth Risk Behavior Surveys), corocznej krajowej ankiety przeprowadzanej przez amerykańskie centra kontroli i zapobiegania chorobom.
Dr Anderson powiedział, że nastolatkom zazwyczaj trudniej jest kupić marihuanę w licencjonowanych sklepach – gdzie wymagany jest dowód osobisty – niż od dealerów, co może częściowo tłumaczyć spadek. Konopie sprzedawane w przychodniach są również często droższe.
Dr Anderson powiedział, że jego zespół badawczy nie zauważył zmiany po zalegalizowaniu marihuany do celów medycznych, ale tylko wtedy, gdy konopie zostały zalegalizowane w celach rekreacyjnych.
Wnioski Dr Andsersona odzwierciedlają wyniki poprzedniego badania opublikowanego w grudniu ubiegłego roku, zgodnie z którym używanie konopi wśród nastolatków w Waszyngtonie spadło po zalegalizowaniu marihuany w 2012 roku.