Spis treści ▼
Organ regulacyjny zajmujący się konopiami indyjskimi w Maroko podał, że pierwsze legalne zbiory konopi indyjskich w Maroku wyniosły 294 tony w 2023 r., po tym, jak kraj zatwierdził ich uprawę i eksport do celów leczniczych i przemysłowych.
Krajowa Agencja Regulacji Działalności dotyczącej Konopi (ANRAC) jest odpowiedzialna za realizację strategii państwa w zakresie uprawy, produkcji, wytwarzania, przetwarzania i eksportu konopi indyjskich.
Zbiory zostały przeprowadzone przez 32 spółdzielnie, które zrzeszały 430 rolników, obejmując 277 hektarów w północnych górskich obszarach Rif, takich jak Al Houceima, Taounat i Chefchaouen. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko zwiększenie dochodów rolników, ale także ochronę ich przed dominującymi na rynku przemytnikami marihuany.
Legalizacja uprawy konopi indyjskich w Maroku była długo oczekiwanym krokiem, mającym na celu poprawę warunków życiowych blisko miliona osób zamieszkujących północne regiony kraju, gdzie konopie stanowią główne źródło dochodu. Tradycyjnie uprawiane i palone tam od pokoleń, konopie są częścią lokalnej gospodarki i kultury.
ANRAC podkreśla, że inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące globalne zainteresowanie legalnymi konopiami, przyznając w zeszłym roku 54 pozwolenia na eksport. Kraj ten, z długą historią uprawy konopi, jest znany jako jeden z głównych światowych producentów haszyszu. Legalizacja uprawy i eksportu konopi na potrzeby medyczne i przemysłowe w 2021 roku stanowiła znaczący krok naprzód, który umożliwił rozpoczęcie regulowanego przemysłu konopnego.
Pozycja Maroka w światowej konsumpcji konopi
Zgodnie z niedawnym raportem serwisu finansowego Insider Monkey, Maroko znajduje się na 15. miejscu na świecie pod względem konsumpcji marihuany. Szacuje się, że 11,1% dorosłych obywateli Maroko używa marihuany. Raport podkreśla długą tradycję uprawy konopi w Maroku i wskazuje, że kraj ten jest jednym z czołowych producentów haszyszu na świecie.
Pomimo postępów, Maroko wciąż stoi przed wyzwaniami związanymi z przemytem narkotyków i uzależnieniem. W ostatnim roku służby bezpieczeństwa intensyfikowały walkę z przemytem narkotyków, co zaowocowało rejestracją 99 513 spraw związanych z narkotykami i aresztowaniem 130 212 osób, w tym 305 cudzoziemców. Pomimo tych wysiłków, przemyt narkotyków nadal stanowi znaczące wyzwanie dla kraju.
Alarmujące statystyki dotyczące uzależnienia opublikowane przez marokańskie Ministerstwo Zdrowia w 2018 roku wskazują, że częstotliwość używania narkotyków wśród populacji w wieku 15 lat i starszych wynosi 4,1%, co odpowiada około 800 000 osobom. Używanie narkotyków wśród młodszej populacji rośnie, co wiąże się z ryzykiem rozprzestrzeniania się chorób, takich jak HIV i wirusowe zapalenie wątroby, oraz społecznymi konsekwencjami, w tym marginalizacją, dyskryminacją i izolacją.
Raport Insider Monkey umieścił Maroko na liście 20 krajów z najwyższą konsumpcją marihuany, z Izraelem na czele listy z rozpowszechnieniem użycia wśród dorosłych wynoszącą 27%. W Afryce, oprócz Maroka, Nigeria zajmuje 13. miejsce, zaś Madagaskar i Zambia plasują się odpowiednio na 10. i 9. miejscu.