- Reklama -
Banner

Marihuana pomaga ponad połowie pacjentów z chorobą Parkinsona – twierdzą ci, którzy z niej korzystają

Niedawne badanie dotyczące skuteczności używania konopi indyjskich przez pacjentów z chorobą Parkinsona (PD) wykazało, że konopie bogate w THC skutecznie redukują objawy choroby. Wyniki pokazują również, że w literaturze medycznej brakuje informacji na temat skuteczności różnych metod i from stosowania konopi w łagodzeniu objawów choroby. Naukowcy stwierdzili, że jest to największe badanie analizujące skuteczność marihuany w leczeniu choroby Parkinsona.

Badanie, opublikowane w Journal of Parkinson’s Disease, zostało przeprowadzone w Niemczech, gdzie w 2017 roku zatwierdzono możliwość leczenia medyczną marihuaną dla pacjentów z ciężkimi objawami choroby Parkinsona, gdy inne terapie były nieskuteczne lub leki nie były tolerowane przez pacjentów. W takich przypadkach pacjenci mają możliwość otrzymania refundacji na lek.

Chociaż w Niemczech dostępnych jest wiele produktów i odmian konopi indyjskich jest dostępnych dla pacjentów, to brakuje kontrolowanych badań klinicznych dotyczących skuteczności konopi w leczeniu objawów Parkinsona. Nie jest również jasne, które objawy najlepiej leczyć za pomocą konopi, czy niektóre preparaty z konopi są bardziej skuteczne lub które metody konsumpcji preferują pacjenci.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Szybkość działania medycznych konopi w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona

Naukowcy przeprowadzili ogólnokrajową ankietę, umieszczając samodzielnie opracowany kwestionariusz w numerze czasopisma Niemieckiego Stowarzyszenia Parkinsona z marca 2019 r. i przekazując go wybranym pacjentom, którzy odwiedzili ich poradnię w okresie od 4 marca do kwietnia. 21 stycznia 2019 r.

Kwestionariusz zawierał 16 kategorii i 25 pytań, przy czym te ostatnie skupiały się na danych demograficznych, wiedzy pacjentów na temat używania konopi indyjskich w leczeniu choroby Parkinsona, doświadczeniach związanych z używaniem konopi oraz skuteczności konopi indyjskich w łagodzeniu objawów choroby.

Spośród 24 000 rozesłanych kwestionariuszy, autorzy badań otrzymali 1126 wypełnionych kwestionariuszy, a pacjenci, którzy zdecydowali się na wypełnienie formularza zostali objęci badaniem.

W sumie oceniono 1348 uczestników, z czego 54,7% stanowili mężczyźni, 45,2% kobiety, a 0,1% nie udzieliło odpowiedzi na pytanie dotyczące płci. Średni wiek wszystkich badanych wynosił 71,6 lat, a średni czas trwania choroby 11,6 lat.

Użytkownicy konopi indyjskich stanowili 15% wszystkich uczestników badań, z czego 13,9% to regularni użytkownicy, 32,2% to użytkownicy okazjonalni, a 42,6% próbowało konopi tylko raz; 11,4% (23) nie udzieliło odpowiedzi na pytanie dotyczące częstotliwości używania marihuany. Użytkownicy konopi byli średnio o 5,6 lat młodsi niż osoby nieużywające.

Pięćdziesiąt cztery procent zgłosiło korzyści płynące ze stosowania marihuany. Zwykle zgłaszali je regularni użytkownicy niż użytkownicy okazjonalni i jednorazowi (79% vs 67% vs 25%). Ponadto 50,8% użytkowników oceniło medyczne konopie jako skuteczniejsze w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona od tradycyjnie stosowanych leków, a 23% oceniło konopie jako równie skuteczne.

Ból (43,9%) i skurcze mięśni (41,4%) były najczęściej zgłaszanymi objawami, które ustępowały po zażywaniu konopi. Ogólnie rzecz biorąc, ponad 20% użytkowników zgłosiło złagodzenie 9 objawów motorycznych, takich jak akinezja (zaburzenia narządów ruchu) i bezruch, oraz objawów niemotorycznych, takich jak zaburzenia snu, depresja, lęk i zespół niespokojnych nóg.

Ogólną wiedzę o legalności medycznej marihuany zadeklarowało 51,1% uczestników, z których 28,3% posiadało wiedzę na temat metod stosowania konopi indyjskich, takich jak waporyzacja lub doustne przyjmowanie ekstraktów z konopi indyjskich. Tylko 8,8% znało różnicę między THC a CBD.

Liczby te były wyższe wśród użytkowników konopi, a 91% było świadomych statusu prawnego konopi i różnych metod ich przyjmowania. Użytkownicy konopi częściej również znali różnicę między THC a CBD niż osoby, które jej nie używały (49,6% vs 9,1%). 69,9% pacjentów potrafiło określić rodzaj dominujących kannabinoidów w przyjmowanych produktach/odmianach konopi.

Badania z pewnością pokazują skuteczność medycznej marihuany w leczeniu choroby Parkinsona, ale posiadały one pewne ograniczenia. Brak informacji na temat objawów, które skłoniły pacjentów do wypróbowania konopi indyjskich jako terapii PD oraz możliwy efekt placebo. Badacze stwierdzili, że przyszłe kontrolowane badania kliniczne powinny zbadać skuteczność, tolerancję i najlepszą formę przyjmowania konopi przez pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

    Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

    179 
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 

Mogą Cię zainteresować